Yedigöllerde Ne Zaman Kamp Yapılmalıdır?

Özellikle Ağustos ayının sonlarından başlayarak Eylül ayı ile Ekim ayı ortalarında yeşil, sarı, kahverengi ve kızılın her tonunun bir arada görmek mümkündür. Ekim sonlarına yaklaşılırken yeşil tonları yerini, tamamen kırmızı/kızıl tonlarına bırakır. Bu renk cümbüşüne şahit olmak için rotanızı Yedi göllere Eylül ile Ekim ayları arasında çevirmelisiniz. Eğer yeşil görmekse niyetiniz, kesinlikle yaz mevsiminin ortalarında Haziran-Temmuz aylarında kamp yapmanızı tavsiye ederiz. İlkbahar aylarında dahi bölge, geceleri soğuk olabilmekte ve çok yağış almaktadır.

Bu ekipmanları mutlaka yanınızda bulundurun

Özellikle Eylül-Ekim arasında Comfort seviyesi 0/-10 arasında olan bir uyku tulumu yeterli olacaktır.  Mevsim normallerinin üzerinde gelişecek olası bir sıcaklık düşüşü ihtimaline karşılık olarak yanınızda bir Termal Battaniye mutlaka bulundurmalısınız. Bu mevsimlerde zemini neredeyse hiç kuru  göremezsiniz, zemin daima ıslak ve nemlidir. Kauçuk matlar da iş görür ancak konfor derecenizi bir tık daha arttırmak için ısı yalıtımlı matlar ve üzerinde şişme mat kullanarak soğuk zemin ile aranızda olan mesafeyi daha da açmak isteyebilirsiniz. Bölgenin çok sık yağış aldığından söz etmiştik, haliyle yanınızda hem kendinizi hem çadırınızı yağmurdan korumak için bir yağmurluk almalısınız.

Fotoğraf meraklısıysanız yanınızda ekstra pil bulundurun

Fotoğraf çekmeye meraklıysanız şuna emin olabilirsiniz. Hiçbir stüdyo ortamı yedigöllerin bu eşsiz güzelliğiyle boy ölçüşemez. Eylül öncesi, ağaçlar arasından sızan ışık hüzmeleri hayranlık verici kareler yakalamanıza olanak tanıyacaktır.

Sonbaharda merceğinize düşecek ışık daha soğuk olacağı için 81 A ve 81 B ısıtıcı filtre kullanmanız daha güzel renkler almanız açısından faydalı olacaktır. Dijital fotoğraf makinelerinde White Balance (Beyaz Ayarı) Bulutlu ayarında kullanmak da aynı etkiyi sağlar.

Yanınızda bulunduracağınız ortamın içerdiği renklerle aykırılık oluşturacak parlak renkte (sarı, mavi vb) yağmurluk, şemsiye vb aksesuarlar kullanarak fotoğraflarınızda güzel enstantaneler yaratacaktır.

Sık dallar yüzünden ışık süzülerek size ulaşacağı için çekimlerinizde tripod kullanmanız işinizi oldukça kolaylaştırır.

Reklamsız gezinti için

 

Yedigöller Kamp Alanını görmek için buraya tıklayın

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır