Yalnız Kamp Yaparken Bunlara Dikkat!

Yalnız başınıza kamp yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Tecrübe Edinin

Eğer daha önce kamp yapmadıysanız ve herhangi bir kamp deneyiminiz yoksa, öncelikle ücretli ve güvenli kamp alanlarına giderek kamp konusunda deneyim kazanmalısınız veya  şehrinizde bulunan doğa sporları kulüplerine başvurmanızı şiddetle öneririz. Temel doğa yürüşü ve kamp eğitimi almanız, malzeme bilgisi edinmeniz can güvenliğiniz açısından kesinlikle önemlidir.

Yola Çıkmadan Rotanızı Mutlaka Araştırın

Her yörede kendine has bir tabiat, iklim şartları ve canlı türleri mevcuttur. Rotanız boyunca kamp kuracağınız yerlerin gerek topografik haritalarını inceleyerek coğrafi özelliklerini, gerekse bölgede sıklıkla görülen memeli canlı ve böcek türlerini inceleyin. Ne tür hayvana karşı ne tür bir korunma yöntemi geliştirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.  Doğada Vahşi Canlılara karşı korunma yöntemleri ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak göz gezdirebilirsiniz.

Haber Verin

Gideceğiniz yeri, eğer birden fazla yere gidecekseniz rotanızı, ortalama konaklama sürenizi ve dönüş zamanınızı en az bir yakınınıza gitmeden önce haber verin. Bulunduğunuz yerde internetiniz çekiyorsa belirli aralıklarla yer bildirimleri yaparak konumunuzun güncel kalmasını sağlayın. İnternet yok ancak sadece telefon çekiyorsa, belirli aralıklarla, yer değiştirmeden önce ve sonra en az 1 kişiye mutlaka haber verin. Ne kadar tedbirli olursanız olun, unutmayın kaza geliyorum demez!

Ekipmanlara Dikkat

Doğayla başbaşa kaldığınızda en iyi arkadaşlarınız ekipmanlarınız olacaktır. Bu nedenle yanınızda doğru ekipmanlar olduğuna emin olun. Sadece çadırınızın olması yeterli değildir. Rotanıza ve sürenize bağlı olarak değişse de bazı temel ekipmanlar şöyle sıralanabilir;

İlk yardım çantası,

En az 2 adet ışık,

Paracord ip,

Acil durum düdüğü,

Acil durum battaniyesi,

Temel ihtiyaçlarınız için iyi bir bıçak.

Bilgi Hayat Kurtarır

Doğada korkmanız gereken en önemli şeylerin başında bilgisizlik gelmektedir. Çok normal bir durumda dahi yapacağınız basit hatalar hayatınızı tehlikeye sokabilecektir. Bu nedenle tek başınıza doğaya çıkmadan önce temel bazı bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir. En temel bilgileri buraya yazacağız ancak tabi ki bunlara başka maddeler de eklenebilir:

Yüksek kayalıklara veya yamaçlara çıkması çok kolay ancak inmesi zordur. Böyle yerlere çıkmadan önce dönüş hesabınızı iyi yapın.

Bulunduğunuz yerde yoğun sis varsa, sis ortadan kalkana kadar bulunduğunuz yeri terk etmeyin. Özellikle yüksek rakımlı yerlerde ciddi sorunlarla karşılabilirsiniz.

Yağmurlu havalarda, yüksek rakımlı yerlerdeyseniz çadır kurma – toplama işlemini yağmur dindikten sonra yapmaya gayret gösterin. Aksi halde yıldırım tehlikesi yaşayabilirsiniz.

Yıldırım tehlikesinin olduğu yoğun yağışlı havalarda kesinlikle ağaç altlarına çadır kurmamalısınız.

Bilmediğiniz, tanımadığınız bitkileri, meyveleri kesinlikle yemeyin. İçtiğiniz suyun temiz olduğundan emin olun. Aksi zehirlenmeler veya çok ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Doğada karşılaşacağınız hiçbir canlıya zarar vermeye çalışmayın. Siz bir şey yapmadıkça doğadaki hiçbir canlı size zarar vermeyecektir.

Çadırınızda yatarken dışarıda duyduğunuz her sese kulak asmayın. Yoksa uykusuz kalırsınız. Unutmayın doğa uyumaz. Siz keyfinize bakın.

Reklamsız gezinti için

Yatmadan önce kesinlikle kamp ateşinizi söndürün. Sürekli yanan ateş vahşi hayvanları uzak tutmaz. Aksine dikkatlerini çekeceği için yaklaşmak isteyebilirler.

Sakin Olun

Doğada yalnız kaldığınızda size yardımcı olacak tek şey aklınızdır. Bu nedenle herhangi bir olay karşısında olabildiğince sakin kalmaya ve mantıklı çözümler bulmaya çalışın. Aceleci davranmak, içinde bulunduğunuz durumu daha da çözülmez bir hale sokacaktır. Bu nedenle soğuk kanlı olmaya ve sorunlarla karşılaşınca akılcı çözümler üretmeye çalışın.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır