Wind Chill Etkisi nedir? Nasıl hesaplanır?

Wind Chill Etkisi nedir? Nasıl hesaplanır?

Wind Chill Etkisi gerçek bir soğukluk ölçüsü değildir. Hareket eden hava, vücudun duran havaya kıyasla daha fazla ısı kaybetmesine yol açar. Basitçe açıklamak gerekirse; örneğin bulunduğunuz ortamda hava 0 (sıfır) derece ve rüzgarın hızı o an 10 km/saat ise, bu durumda hissedilen hava sıcaklığı -3 derecedir. Hava sıcaklığı değişmese bile, rüzgar hızındaki artış hissettiğiniz ısının düşmesine neden olur.

Giysilerimiz bizi ıslanmaktan, soğuktan, wind chill etkisinden koruyan bariyerlerdir. Dağda kuru kalmak, aynı zamanda hayatta da kalmanın anahtarıdır. Su havadan 20 kat daha fazla ısı aktarımı yapar. -15 derece ısıda 40 km/saat rüzgar esen bir dağda -27 derece hissedecek, kıyafetleriniz ıslaksa 20 kat daha hızlı ısı kaybedeceksiniz. Hipotermi riski ile karşı karşıya kalmanın yanı sıra, vücudunuzda kulak, burun ve parmak gibi uzuvlarınızda lokal donmalar görülebilir.

Wind Chill Tablosu

Wind Chill Tablosu

Rüzgar hızı nasıl tahmin edilir?

Wind Chill tablosundan faydalanmak için sıcaklığı ve rüzgar hızınızı bilmeniz gerekiyor. Peki rüzgar hızını nasıl tahmin edebilirsiniz? Bununla ilgili hazırladığımız içerik için ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Reklamsız gezinti için

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır