VİETNAM

Gezi Rehberi

VİETNAM GEZİ REHBERİ

 GENEL BİLGİLER


Yüzölçüm:
331.000 km2

Popülasyon:
94,5 Milyon

Nüf. Yoğunluğu:
276 kişi/km2

Başkent:
Hanoi

Yönetim:
Komünizm

Para Birimi:
Vietnam Dongu

Konuşulan Dil:
Vietnamca

Bunlara dikkat


PRİZ TİPİ:

 Tavsiyeler

[sc name="traveladvicegeneral"]
VİETNAM HAVA DURUMU
Play Video

  BORDO PASAPORT


Vize:
Vize Gerekli

Zorunlu:
C1 Belgesi

Rezervasyon:
Zorunlu

*Kapıda vize almak evraklar tam ise mümkündür. Turistik Vize için C1 Belgesi zorunludur.

VİETNAM KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

Hanoi Büyükelçiliği

 

Posta adresi
Ly Thuong Kiet Str. 44B, Hanoi Central Office Building 14th floor, Hanoi-VIETNAM
Telefon: +84 243 822 24 60 (santral)
Acil Durum: +38 093 711 00 24
Fax: +84 243 822 24 58
E-posta: [email protected]

GENEL BAKIŞ

GİRİŞ

Bu Vietnam gezi rehberi sizlere A’sından Z’sine bilgi vermek için hazırlanmış olsa da eksikleri olabilir. Vietnam Gezi Rehberi ‘ne yorum alanında görüş ve düşüncelerinizi yazarak Vietnam Gezi Rehberi ‘nin geliştirilmesine destek olabilirsiniz.

Genel Bakış

Bazı ülkeler, isimlerinden bahsedildiği anda insanın zihninde görsel imgeler uyanıyor. Vietnam da onlardan biri. Akıl almaz güzellikteki doğası ile büyüleyici bir ülke. Avatar filmindeki Hallelujah Dağlarını andıran Halong Körfezindeki doğa dahi bizi büyülemeye yetiyor.  Birbirinden güzel koyları, uçsuz bucaksız kendi florasını barındıran devasa mağaraları ile doğa severler için Vietnam bir gezi rotası için bir gezginin hayallerini süsleyen niteliktedir.

Zira günümüzde Vietnam ülkemizden sıkça ziyaret edilen bir yer olmaktadır.  Gezilerini iz bırakan fotoğraflarla tamamlamak isteyenler; Konik şapkalı sokak satıcılarından, pirinç tarlalarındaki su bufalolarından, şehirlerden geçen mopedleri ve Mekong Nehri üzerinde yüzen pazarları, yağmur altında nehir üzerinde hareket eden kanoları fotoğraflamak Vietnam ‘da en akla gelen aktiviteler arasındadır.

GÜVENLİK

Vietnam, Güneydoğu Asya’nın en güvenilir ülkelerinden biri olduğu kabul edilir. Vietnam’da Dünya’nın dört bir yanından turist görmek mümkün. Vahşi tabiatı dışında sizi tehdit edecek hiçbir şey yok.

Ancak yine de temel güvenlik kurallarına uymakta fayda var. Pasaport’unuzun bir kopyasını bulundurmalı, geceleri geç saatlerde ıssız yerlerde yalnız olmamaya çalışmalısınız.

Bunlara dikkat!

Vietnam, uyuşturucu madde ile ilgili suçlara karşı sıfır tolerans politikası uygulamaktadır. Vietnamda uyuşturucu madde kullanmak veya bulundurmak çok ciddi problemlerle karşı karşıya gelmenize sebep olur.

LGBT+ YOLCULAR

Vietnam, LGBT+ bireyler için güvenle seyahat edebilecek ülker arasındadır. LGBT+ Turistlere yönelik gerçekleştirilmiş sözlü veya fiziksel bir taciz kaydına sahip değiliz. Seyahatiniz öncesinde yine de şehrinizde yer alan LGBT+ dernekleri ile iletişime geçip Vietnam hakkında tavsiyeler almanızı öneririz. 

SAĞLIK

Ülkenin Sağlık Koşulları

Vietnam’da yoğun hava kirliliği yaşanmaktadır. Öte yandan ülkede temel hijyen kurallarına özenle riayet edilmesi önem taşımaktadır. Sokak satıcılarından herhangi bir yiyecek-içecek satın alınmamasında fayda vardır. Kalitesinden emin olunmayan lokantalarda içecek siparişi verilirken de “içine buz konulmamasının” istenmesi tavsiye edilir.

Hastaneler

Vietnam’da genel olarak sağlık hizmetleri gelişmemiş olup, hijyen koşulları da yeterli değildir. İhtiyaç halinde mümkün mertebe yerel kamu sağlık kuruluşlarına gidilmemesi, mecburi hallerde uluslararası geçerliliği kabul edilmiş özel ve donanımlı kliniklere başvurulması önerilmektedir. Hanoi’de yabancıların başvurabilecekleri en eski klinik olan “Hanoi Family Medical Practice” dır. “International SOS” ise olanakları daha geniş olan başka bir kliniktir. Her iki klinikte de diş ünitesi mevcuttur. Diğer bir sağlık merkezi olan “French Hospital” , bu iki kliniğe oranla daha geniş olanaklara sahip olmakla birlikte, tam teşekküllü bir hastane denebilecek nitelikte değildir. Ayrıca, Vinmec International Hospital geniş sağlık imkanları sunmaktadır. Bach Mai tam teşekküllü genel bir hastanedir. Doktorların bazısı İngilizce konuşabildiğinden, uygun bir doktorluk hizmeti alınabilir. Diğer taraftan, geleneksel yöntemler kullanarak, doğal bitkilerle tedavi uygulayan “Vietnam Traditional Medical Hospital” isimli bir hastane de mevcuttur.

Vietnam’da Bulunan Uluslararası Hastanelerin isimleri ve iletişim bilgileri aşağıda listelenmiştir:

Hanoi’deki Hastaneler:

1) Hanoi Family Medical Clinic

Adres: Diplomatic Compound, 298 I Kim Ma Road
Tel: +84 24 37265222
www.vietnammedicalpractice.com
Muayene Ücreti: 63-95 ABD Doları

2) Hanoi French Hospital

Adres: No. 1 Phuong Mai, Dong Da
Tel: +844 3577 1100
www.hfh.com.vn
Muayene Ücreti: 60-70 ABD Doları

3) Raffles Clinic

No. 51 Xuan Dieu, Tay Ho District
Tel: +844 3934 0555
www.internationalsos.com
Muayene Ücreti: 100 ABD Doları

4) Vinmec İnternational Hospital

458 Minh Khai, Hai Ba Trung, Ha Noi
Tel:+844 3974 3556
www.vinmec.com
Muayene Ücreti: 20-25 ABD Doları

Ho Chi Minh’deki Hastaneler:

1) Victoria Healthcare International Clinic

Adres: 79 Dien Bien Phu, District 1
Tel: +84 28 3910 4545
www.victoriaavn.com
Muayene Ücreti: 30-50 ABD Doları

2) Stamford Medical Clinic

Adres: 254 Dien Bien Phu, District 3
Tel: +848 3932 1090
www.stamfordskin.com
Muayene Ücreti: 120 ABD Doları

3) International Medical Centre (CMI)

Adres: 30 Pham Ngoc Thach, District 3
Tel: +84 28 3827 2366
www.cmi-vietnam.com
Muayene Ücreti: 100-120 ABD Doları

4) Columbia Asia Saigon Clinic

Adres: 8 Alexandre de Rhodes, District 1
Tel: +842 8 3823 8888
www.columbiaasia.com/vietnam
Muayene Ücreti: 65-70 ABD Doları

5) Family Medical Practice

Adres: HCMC Diamond PLAZA, 34 Le Duan, District 1
Tel: +848 3822 7848
www.vietnammedicalpractice.com
Muayene Ücreti: 67 ABD Doları (saat 19:00’dan sonra 99 ABD Doları)

Da Nang ‘daki Hastaneler

1) Hoan My Hospital

Adres: 161 Nguyen Van Linh Street Thanh Khe District, Da Nang
Tel: +84 236-365-0776;
www.hoanmyhospital.com
Muayene Ücreti: 15-20 USD

2) Da Nang Family Medical Practice

Tel: +84 23611 358-2699/700
[email protected]
Muayene Ücreti: 40 ABD Doları

3) Da Nang Ob-Gyn and Pediatric Hospital

Adres: 402 Le Van Hien Street Ngu Hanh Son District
Tel: +84 19002250
Fax: +84 236 3957 779
[email protected]
Muayene Ücreti: 30-40 ABD Doları

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Yabancıların gittiği özel kliniklerde muayene ücreti 100 Dolar civarındadır. Tedavi ve yatak ücretleri günlük 150-200 Dolardır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Türkiye ile Vietnam arasında sosyal güvenlik alanında yardımlaşma ve işbirliği anlaşması bulunmamaktadır. Bu itibarla, Türkiye’den Vietnam’a özel iş gezisi ve turizm için seyahat edecek vatandaşlarımızın Vietnam vizesinin alınması ve uçuş öncesinde sağlık sigortası poliçesi yaptırmaları ve geçerli sağlık sigortası sahibi olmaları ihtiyacı sözkonusudur. Aksi takdirde, Vietnam’da geçici olarak bulunan vatandaşlarımızın ciddi rahatsızlıkları/hastalıkları halinde şahsi imkanlarına da bağlı olarak herhangi bir sağlık güvencesi kapsamında olmayabilecekleri ihtimalinin gözönünde tutulması suretiyle vatandaşlarımızın sorun yaşamamak için hazırlıklı bulunmaları ve bu hususta gerekli tedbir ve tertipleri önceden almaları önem arzetmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Şehir suyu içime uygun değildir. Musluk suyu içilmemeli, kapalı şişe suları tercih edilmelidir. Değişik markalarda kapalı şişe suları piyasada satılmaktadır. Temini kolaydır, telefonla evlere servis yapılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Pek çok ithal ilaç piyasada mevcuttur. Ancak düzenli ilaç kullananların gelmeden önce kullanılan ilaçların Vietnam’da bulunup bulunmadığına ilişkin bilgi almalarında fayda vardır.

ULAŞIM

Havayolu Seyahati

Türkiye’den Hanoi’ye doğrudan uçuşlar yapan havayolu şirketleri Türkhava Havayolları ve Onurair ‘dir.

Vietnam üzerinden gerçekleştireceğiniz uçuşlar için ise Vietnam Uluslararası havayolu şirketinin web adresi www.vietnamairlines.com ‘dir. Vietnam, Cathay Pacific (www.cathaypacific.com) ve Thai (www.thaiairways.com) dahil olmak üzere yakındaki merkezlerden birçok havayolu şirketi tarafından uçuş imkanı sunulmaktadır.

Başlıca havaalanları: Tan Son Nhat Uluslararası Havaalanı ve Noi Bai Uluslararası Havaalanı ‘dır.

NOT:
Ho Chi Minh City’nin 40 km (25 mil) güneyinde yeni bir havaalanı olan Long Thanh Uluslararası Havaalanı’nın 2020 yılına kadar faaliyete girmesi bekleniyor.

Karayolu Seyahati

Lang Son, Mong Cai ve Lao Cai’den Çin’e, Moc Bai ve Xaxia’dan Kamboçya’ya ve Lao Bao, Nam Can, Na Meo, Tay Trang ve Cau Trieu’dan Laos’a giden yollar var. Saygon Yolcu Taşımacılığı Şirketi tarafından işletilen Kamboçya Phnom Penh’den düzenli bir otobüs servisi var.

İletişim bilgileri:

Tel: +84 8 3854 6110

Web: www.saigonbus.com.vn

Vientiane, Laos – Hanoi ve Savannakhet, Laos – Hue otobüs hizmetleri mevcut. Otobüs duraklarından bunlar için bilet almanız gerekiyor ve hiçbir yolculuk en rahat yolculuk değil. Çin’den Vietnam’a geçen herhangi bir otobüs bulunmuyor. Yolcular sınırda otobüs değiştirmek zorundadır.

Tren yolu Seyahati

Pekin-Dong Dang-Hanoi’den demiryolu ile Çin’den Vietnam’a geçip geri dönmek mümkün. Ayrıntılar için Vietnam Demiryolları ile iletişime geçin

Tel: +84 4 3942 5972

Web: www.vr.com.vn

İngilizce konuşabilen operatörden bilgi alınabilir. Veya web sayfasını ziyaret ederek de bilgi edinebilirsiniz.

Ulaşım başlığı altında eklemek istediklerinizi “Rehberi Düzenle” bölümünden Vietnam Gezi Rehberi ‘ne yazabilirsiniz.

VİETNAM GEZİLECEK YERLER

Gezilecek Yerler başlığı altında eklemek istediklerinizi “Rehberi Düzenle” bölümünden Vietnam Gezi Rehberi ‘ne yazabilirsiniz.

VİETNAM KONAKLAMA

Konaklama başlığı altında eklemek istediklerinizi “Rehberi Düzenle” bölümünden Vietnam Gezi Rehberi ‘ne yazabilirsiniz.

VİETNAM MUTFAĞI

Vietnam mutfağı, Vietnam restoranlarının bolluğunun kanıtı olarak taze, lezzetli ve genellikle mükemmeldir. Ülke içinde, bölgesel çeşitliliklerin bolluğu dikkat çekmektedir. Vietnam genelinde olduğu gibi tüm bölgelerinde pirinç veya erişte genellikle menülerin temelini oluşturur.

Denize kıyısı olan bir ülkeden beklendiği gibi menülerde balık da bol miktarda mevcuttur. Taze bitki ve sebzelerin yanı sıra, karides ezmesi ve soslu balık favori menüler arasında yer alır. Vietnam mutfağı genel olarak sağlıklı kabul edilir.

VEGAN MUTFAĞI İLE İLGİLİ BİLGİ VERMEK İSTER MİSİN?

Ne yazık ki elimizde Vegan restoranlar ile ilgili bir bilgi mevcut değil. Ülkeyi seyahat eden Vegan bireyler için Vietnam’ın Vegan mutfağı hakkında bilgi vermek ister misin? Lütfen Rehberi Düzenle sekmesini kullanarak bu alana Vegan Mutfağı konusunda yazın.

Vietnam ‘ın Popüler Lezzetleri

Banh Mi: Turşu, havuç, kırmızı biber, kişniş, salatalık ve çeşitli etlerle doldurulmuş bir ekmek arasıdır.

Pho: Genelde etli yapılan bir erişte çorbası.

Pho , Vietnam Mutfağı

Nem: Pirinç rulolarına sarılmış domuz eti, erişte, yumurta ve mantarlı börekler, bazen kızarmış ve sıcak olarak servis edilir.

Banh Chung: Yapraklara sarılmış  lapa pirinç. Soğuk olarak yenilmek için 48 saate kadar pişirilmiştir.

Banh Chung , Vietnam Mutfağı

Nuoc Mam: Fermente balık sosu, yaygın olarak kullanılır.

Nuoc Nam , Vietnam Mutfağı

Com Hem: Pirinç, istiridye ile servis edilir. Hue’da popüler bir yemektir.
Lau: Vietnama özgü bir tür güveç yemeğidir.
Bia Hoi: Taze bira günlük olarak üretilir ve küçük yerel barlarda soğuk olarak servis edilir.
Kahve: Vietnam, dünyanın ikinci büyük kahve üreticisidir ve yerel demleme genellikle yoğunlaştırılmış sütle servis edilir.

Bahşiş vermek, özellikle turistik bölgelerde oldukça gelenekseldir. Maaşların hala düşük olduğu bir ülkede bahşişler çok takdir ediliyor. Lüks restoranlar ve oteller, faturaya % 5-10 servis ücreti ekleyebilir.

Alkol alma yaşı

Bira ve şarap için 16 olan yaş sınırı, damıtılmış alkollü içecekler için 18 ‘dir.

Yeme & İçme başlığı altında eklemek istediklerinizi “Rehberi Düzenle” bölümünden Vietnam Gezi Rehberi ‘ne yazabilirsiniz.

ALIŞVERİŞ & GECE HAYATI

VİETNAM’DA ALIŞVERİŞ

El sanatları ve pazarlığı seven herkes için Vietnam nirvana’dır. Ahşap el işlemeleri, ipek, lak, seramikler, renkli yerel çantaları, giysiler ve el boyaması ipek  kumaşları görmeye değer. Giysileri özellikle çok değerlidir ve terziler birçok yerde, özellikle Hoi An ‘da olmak üzere 24 saat boyunca kıyafet üretimi yapan yerler mevcuttur.

Her kasaba ve şehirde bir veya daha fazla pazar bulunur ve bunlar alışveriş için olduğu kadar tecrübe etmek için de her zaman görülmeye değerdir. Hanoi ve Ho Chi Minh City, önde gelen uluslararası ve yerli markaları satan lüks alışveriş merkezlerine sahip.

Küçük dükkanlarda ve pazarlarda gözünüze çarpan herhangi bir ürün için pazarlık etmekten çekinmeyin, ancak iyi huylu olmayı unutmayın. Büyük kasaba ve şehirlerdeki hediyelik eşya dükkanlarının birçoğu rekabetçi fiyatlar uygulamazlar çoğu ürün sabit fiyatlıdır.

Mağazalarda Alışveriş Saatleri

Mağazalar: Mağazalar genellikle haftanın yedi günü 08:00 – 20:00 arası açıktır. Bazı yerler 22:00 kadar açık olabilmektedir.

VİETNAM’DA GECE HAYATI

Ho Chi Minh Şehri, vasat barlardan tutun da çok lüks mekanlara kadar çeşitli bar ve kulüplerle doludur. Gece hayatının çoğu 1. Bölge’de yoğunlaşmıştır. Hanoi’nin gece hayatı daha sessiz ve sakindir öyle ki saat 22:00 den sonra sokaklar sessizleşebilir. Mekanlar burada nispeten küçük olma eğilimindedir ve Old Quarter ve Hoan Kiem gölü çevresinde yoğunlaşmıştır.

Canlı müzik ağırlıklı olarak, yerel caz ve rock gruplarına ev sahipliği yapan birkaç barla uluslararası otellerde performans gösteren Filipinler ve Tayland’ın uluslararası etkinlikleriyle sınırlıdır. Başka yerlerde, gece hayatı genellikle küçük barlar ve otellerle sınırlıdır, ancak Vietnam’ın merkezindeki Hoi An’da  bar ve kafelerin çok güzel manzaraları vardır. Daha kültürel bir şeyler arayan ziyaretçiler için su kukla tiyatrosunu ziyaret etmek eğlencelidir. (Kaldırım pubları) aynı zamanda eğlenceli bir sosyal deneyim sunar ve arkadaş canlısı bölge halkı sık sık gelen yabancı ziyaretçilerle etkileşimde bulurlar.

Haşlanmış bıldırcın yumurtası gibi yiyecekler ve atıştırmalıklar da genellikle mevcuttur. Başlıca turistik bölgelerdeki bazı restoranlarda, özellikle Hanoi, Ho Şi Min Kenti, Danang ve Hue’da geleneksel müzik ve dans gösterileri yapılmaktadır. Bunlardan birine denk gelirseniz görsel şölenin tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

REHBERİ DÜZENLE

Vietnam Gezi Rehberi ‘ne katkıda bulunan kimse olmadı. Bu rehbere eklemek veya düzenlemek istediğin bilgileri yukarıda yer alan “REHBERİ DÜZENLE” bölümünden ekleyebilir, düzenleyebilirsin.

YORUMLAR

Vietnam Gezi Rehberi ile ilgili düşüncelerinizi, bildirimlerinizi veya geliştirilmesini arzu ettiğiniz yönlerini yorum alanında ifade ederek Vietnam Gezi Rehberi ‘ne katkı sağlayabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Tur Fırsatları

Gaziantep Günübirlik Tur (Mersin Hareketli)

  • 89₺/Kişibaşı
  • Günübirlik Turlar

Mersin Hareketli Eskişehir Turu

  • 175₺/Kişibaşı
  • Günübirlik Turlar

Mardin – Midyat Turu

  • 175₺/Kişibaşı
  • Günübirlik Turlar

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır