Vietnam C1 Belgesi Nedir? Nasıl alınır?

Vietnam C1 Belgesi Nedir ?

Vietnam turistik vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için davetiye özelliği taşıyan Vietnam C1 belgesi vize için gereken evrak listesinin başında bulunur. Bu evrak, turistik vize onay mektubu olarak da  dile getirilmektedir. C1 belgesi, Vietnam’ a gidiş amacınızı ve gidiş tarihinizi bildiren bir evraktır.  Referans mektubu olarak da anılan C1 belgesi Vietnam Göçmenlik Ofisi tarafından düzenlenip verilmektedir. C1 belgesi, Vietnam turistik vize için istenen en önemli evraklarını başlarında olup bu belge olmadan turist vizesi başvuruları kabul edilmemektedir.  C1 belgesi olmayan evraklarla yapılan başvurular kabul edilmez.

Bireysel Başvuru Halinde

C1 belgesi bireysel olarak temin etmek istendiğinde  karmaşık işlemlerde bulunmanız gerecektir. Örneğin, C1 belgesinin bireysel olarak alınabilmesi için Vietnam’daki seyahat acentesi ile anlaşma sağlayıp acentenin adınıza bu belge için göç ofisine başvurması gerekir. Seyahat acentesine C1 belgesi almak istediğinizi söylediğinizde acente sizden otel ve uçak bileti rezervasyonu gibi bazı evraklar ve başvuru ücreti istemektedir. Bunları yapmamanız halinde C1 belgesi alamazsınız. Ayrıca, ücret ile ilgili ödeme zamanını ve ödeme yöntemlerini acentelerin istediği şekilde yapmalısınız. C1 belgesi için alış süresi ortalama 7-15 gün olmakla birlikte farklı durumla karşılaşıp bu süre daha da uzayabilmektedir. Ayrıca, temas kurduğunuz Vietnam’daki acente ücret ödemeye ve evraklar toplamaya hazır olsanız da başvuru talebinizi gerçekleştirmeyi reddedebilmektedir.

Vietnam Turistik ve Ticari Vize Rehberine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz

 

Vietnam C1 Belgesi Gereken Evraklar

C1 Belgesi için gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir. Bu belgelerle başvuru yapmanız mümkündür.

1. Pasaport. C1 belgesi için renkli olarak taramış pasaportun fotoğraflı kısmı sizden istenir.
2. Seyahat süresi hakkında belge. C1 belgesi için vize başvuru sahibinin Vietnam seyahat tarihlerini ve aralıklarını belirten bir belge vermesi gerekmektedir.  Bkz. Hotel rezervasyonu / Uçak Rezervasyonu.

Belgenin alım süreci tamamen Vietnam üzerinde gerçekleştiği için Belge alım sürecinin sorunsuz gerçekleşmesi için tavsiyemiz yerel bir vize firması ile bu belgeyi almanızdır.

Belgenin Çıkış Süresi

C1 belgesi süresi çıkış süresi özel bir durum olmaması halinde ortalama olarak 7 ile 15 gün arasında değişmektedir. C1 belgesini bireysel olarak almaya çalıştığınızda  C1 belgesini daha uzun sürede alma olasılığınız artmaktadır. C1 belgesi temini için bireysel olarak acente ile başvurmaya çalıştığınızda, başvuru sonrasında belgeyi alma sürenizi olumsuz yönde etkileyecek özel durumla karşılaşma ihtimaliniz artmakla birlikte C1 belgesi talebi sırasında da belgeyi alma sürenizi olumsuz yönde etkileyecek özel bir durumla karşılaşabilirsiniz. C1 belgesi için iletişime geçtiğiniz acenteye sizden istediği evrakları vermemeniz halinde C1 belgesi için işlemleriniz gerçekleşmeyebilir ya da belgeyi alış süreniz uzayabilir.

Bununla birlikte C1 belgesi için acente tarafından istenen ücreti ödememeniz takdirde de acente C1 belgesi için başvuruda bulunmamaktadır.  Ayrıca, temas kurduğunuz Vietnam’daki acente, ücret ödemeye ve evraklar toplamaya hazır olsanız bile başvuru talebinizi reddedebilmektedir. Bu durumda yeni bir acente bulmanız gerekecektir. Bütün bunlar C1 belgesi çıkış süresini olumsuz yönde etkilemekte ve Vietnam vizesini planladığınız seyahatten önce alma ihtimalinizi azaltmaktadır. Vietnam turistik vize için Vize Merkezi aracılığıyla başvuru yapmanız halinde temsilcilerimiz C1 belgesini sizin adınıza almakta olup bu belgeyi almak için gerekli ve uygun olan işlemler hakkında bilgi ve tecrübeleri sahibi olduklarından C1 belgesini ortalama çıkış süresinde alma ihtimaliniz önemli ölçüde artmaktadır. Ayrıca, C1 belgesi çıkış süresi daha kısa olması halinde de temsilcilerimiz tarafınıza bilgilendirmeyi mümkün olan en kısa sürede yapmaktadır.

Vietnam Vizesi C1 Belgesi Ücreti

Vietnam vizesi C1 belgesi ücreti belge için başvurduğunuz tarihe ve başvuru şeklinize göre değişmektedir. C1 belgesi için ödenmesi gereken ücretler sabit olmayıp belirli bir zaman sonra değişebilmektedir, ülkede durumların değişmesi de ücrete etki edebilmektedir. Ayrıca bu belge için bireysel başvuru yaparsanız C1 belgesi ücretini ödeyeceğiniz kurum anlaşma sağladığınız acentedir. Bu sebeple ödeyeceğiniz ücretin miktarı acentenin inisiyatifine kalmış olup masrafınız gerekenden çok daha pahalı olabilir.

Reklamsız gezinti için

C1 belgesi için ödeme koşulları acenteden acenteye değişmekte olup, acentenin istediği ödeme zamanı ve ödeme yönetimlerine göre ödemelerinizi gerçekleştirmelisiniz. Aksi takdirde acente sizin adınıza C1 belgesi için başvuruda bulunmayacaktır. Bireysel başvurularda acente için ödeyeceğiniz ücret sadece C1 belgesi için ödeyeceğiniz ücret olup Vietnam vizesi başvurusu için konsolosluğa ayrı ücret de ödemeniz gerekmektedir. Bu ücreti ödemediğiniz takdirde konsolosluk turistik vize işlemlerini gerçekleştirmemektedir.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır