Uzungölün eski hali : Uzun göl rezaleti

Uzungölün eski hali : Uzun göl rezaleti

Uzungölün eski hali her ne kadar bir doğa harikası ise Uzungölün yeni hali de bir o kadar doğal yapısından uzak, içler acısı bir haldedir. Ne yazık ki bu rezaleti, Uzungöl’e gidene ve kendi gözlerinizle görene kadar kabullenemiyorsunuz. Uzungöl, Ülke insanının bir aynası gibi adeta. Paraya olan hırsın, bu sonu gelmez tamahkarlığın bir sonucu olarak Uzungöl bugün doğal yapısını insan yapıları ile yitirmiş doğal bir tabiat parkı olmaktan ne yazık ki çıkmıştır.

Bu içeriğimizin sitem ve eleştiri dolu olmasından ötürü üzgünüz. Ancak hoş görürsünüz ki; yanlışı eleştirmeden düzeltmemiz ve yeni yanlışların yapılmasına engel olabilmemiz mümkün değildir.

Günümüzde orta yaş ve yaşlı diye tabir edebileceğimiz, Uzungöl’ü geçmiş yıllarda ziyaret etmiş kitle çok şanslılar. Çünkü genç jenerasyon ve eğer gerekli önlemler alınmazsa şayet yeni nesil Uzungöl’ü doğal ve güzel haliyle asla göremeyecek. Uzungöl nasıl bir yerdi bunu fotoğraflarla göstermeye çalışacağız. Uzungöl nasıl bir yer haline geldi?

Bu sorunun yanıtı için ise aşağıdaki videoyu izleyerek Uzungöl’ün bugün ne hale geldiği ile ilgili çok çarpıcı fikirler edinebilirsiniz.

Uzungöl nasıl bir yerdi?

Aşağıda gördüğünüz fotoğraf Uzungöl’ün bir zamanlar görülmeye değer dediğimiz zamanlardan kalma bir fotoğrafıdır. Göl çevresinde insan yapılaşmasının bugünkü gibi olmadığı güzel günlermiş.

Ne hale geldi?

Uzungöl, binlerce kilometrelik otostop turumuzda, biz tam “Ayder Yaylası’ndan daha fazla hayal kırıklığı yaşayacağımız bir yer daha yoktur sanırım” derken karşımıza çıkmış ve bu sözü bize yedirtmeyi başarmıştı. Beterin beteri varmış demekle yetinmedik bir de üzerine sitem dolu bir video kaydettik.

Girişinde Tabiat Parkı yazıyor!?

Bir Tabiat Parkı ve bu parkın içerisinde eşi benzeri olmayan güzellikte bir göl düşünün. Bir anda aklımıza “Şahane!” bir fikir geliyor ve bu Tabiat Parkı’ndaki göl çevresini; go kart, atış poligonu, lunapark, kafeler, minigolf, 5D Mini Sinema, bisiklet/motor kiralama, marketler, mağazalar, hoteller, pansiyonlar ile dolduruyoruz. Ama adı Tabiat Parkı. Sanırım ya Tabiat kelimesinin anlamını bilmiyoruz veya anlamak işimize gelmiyor. Çünkü böyle bir Tabiat Parkı olamaz. Dünyada böyle bir Tabiat Parkı örneği daha yoktur. Uzungöl’e olan olmuş artık. Korkumuz benzer doğal güzellikteki diğer yerlerin de benzer akıbete uğramasıdır.

Reklamsız gezinti için

Uzungöl, Arap Turizmine servis edilmiş ticari bir fuar alanından fazlası değil

Tabiat Parkı’na ticari bir fuar denir mi? Denir. Uzungöl’e gittiğinizde siz de böyle hissedeceksiniz. Uzungöl’de Arap turistler nelerden hoşlanıyorsa tüm bunlar uzungöl’de yer alıyor. Burada bir Tabiat Parkı’nda görmek istediğiniz hiçbir şeyi göremezken görmek istemediğiniz her şeyi görebiliyorsunuz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır