Uyku Tulumu Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uyku tulumunun nasıl ve neye göre seçilmesi gerektiği; kamp severlerin, özellikle yeni başlayanların en büyük sorunsallarından biridir. Gelin uyku tulumu nedir? Neye, hangi şartlara göre nasıl seçilmelidir birlikte göz atalım.

Uyku Tulumu Nasıl Olmalıdır?

1. Hafif olmalıdır.
2. Katladığımızda az yer işgal etmelidir. Açtığımızda da eski hacmine kavuşmalıdır.
3. İçteki ısıyı kaybettirmemelidir.

Kullanım Alanına Göre:

Genelde üretici firmanın uyku tulumu için verdiği derece değerlerini kabul etmek durumundayız. Çünkü uyku tulumlarının hangi hava sıcaklıklarında dayanıklı olduğunu ölçebileceğimiz standart bir yöntem yok. Kaliteli uyku tulumlarında mutlaka o uyku tulumunun hangi hava sıcaklıklarında kullanılacağı belirtilir. Her birimizin farklı metabolizmaları vardır. Soğuğa toleransımız her birimizin değişiklik gösterir. Uyurken giyilen giysilerin kalınlığı, matınızın izolasyon kapasitesi, çadırınızın kalitesi ve havalanma özelliği, beslenme durumunuz, gündüz yaptığınız işlerin çeşidi, rüzgar ve havanın nemi vb. sizin uygun ısıda uyumanızı etkiler. Bu nedenle uyku tulumu seçerken üretici firma tarafından verilen değerleri doğru kabul ederek aşağıdaki sınıflamaya göre tercih yapabilirsiniz.

1. Yaz mevsimi 10 C
2. İlkbahar sonu,Yaz,Sonbahar başlangıcı 0 C
3. İlkbahar,Yaz,Sonbahar -5 C
4. İlkbahar,Yaz,Sonbahar,Kış -15 C
5. Expedition (Özel Amaç) -15 C ve altı

Uyku tulumu seçiminde faydası olabilecek bir diğer sınıflama

Yaz kampları için: 4’ten 10 dereceye kadar
Sonbahar kampları için: -4’ten 2 dereceye kadar
Kış kampları için: -23’ten -7 dereceye kadar
Dağ kampları için: -35’ten -23 dereceye kadar

Uyku Tulumunun Şekli:

Mummies (Mumya tipi):  daha sıcak tutar, hafiftir, ancak dardır.
Dikdörtgen: rahattır, evinizde ve birçok yerde kullanabilirsiniz. Fazla yer kaplar, daha ağırdır. Yaz kampları için daha uygundur.
Yarı Dikdörtgen: ilk ikisinin arası özelliklere sahiptir.

Uyku tulumunun maddesi:

Kuştüyü-Kaztüyü:

Kaz veya ördeğin üst tüylerinin altında olan ince yumuşak tüylerden elde edilir. Kişisel bir yorum olarak en başta belirtmek isteriz ki; bir hayvan sever olarak tasvip etmediğimiz bir üretim metoduyla bu tüyler, bu hayvanlardan koparılarak alınmaktadır. Kuş tüyü uyku tulumları yerine, sentetik dolgulu uyku tulumları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu malzemenin avantajı büyük oranda sıkışabilmesi, hafifliği, az miktar ile iyi ısı izolasyonu sağlamasıdır. En büyük dezavantajı su emmesi ve tamamen kuruyana kadar da izolasyonunu kaybetmesidir. Tulum da kullanılan tüyün kalitesi önemlidir.
İyi tulumlar 600 – 750+ numaralı değerlere sahip olmalıdırlar. Bu değer 1cubic inches te 1 ounce tüyün(1 inche=2.53 cm ve 1 ounce=28.32 gram)doldurulmuş olmasını gerektirmektedir. Kaz tüyü dolgu malzemesi en az % 70 tüy salkımı,% 10 lif ve %20 tüy-lif-Kalıntı ihtiva etmektedir. Dünyada iki ana, kaz tüyü kaynağı vardır. Çin ve Avrupa. Çin kazlarında 7 haftalık kazlardan ürün alınır. Bunların tüy salkımları ufaktır.

Avrupa kazlarından ise 20 haftalık ve daha yaşlı kazlardan ürün alındığından bunların tüy salkımları büyüktür. 600 ve 650 numaralı dolgu malzemeleri Çin ve Avrupa kaz tüyü karışımı iken 775 numaralı ürünlerin dolgu malzemesi tamamı Avrupa kaz tüyüdür. Bu nedenle bir 775 kodlu ürün 600 dolgulu bir ürüne göre hem daha iyi ısıtır hem daha hafiftir. Aşağıda, bu özellikleri
belirtilen 750+kaz tüyü ile doldurulmuş ve dış kaplaması Gore Dryloft olan bir uyku tulumu örneği yer almaktadır.

Sentetik Dolgulu Uyku Tulumları:

Polarguard, Polarguard HV, Polarguard 3D, Hollofil II, MicroLoft,LiteLoft ve Primaloft bunlar sentetik dolgu malzemesi markalarıdır. Sentetik dolgu malzemeli tulumlar kaz tüyüne göre daha ağır ve hacimli olmalarına rağmen oldukça ucuzdurlar. En önemlisi sırılsıklam olduklarında dahi izolasyon özelliğini önemli oranda kaybetmezler ve hızla kururlar. Pek çok kişi için pratik çözümdürler. Özellikle yeni microfiber dolgular (Polarguard 3D, MicroLoft,LiteLoft, Primaloft ) kaz tüyünün ağırlık, eski hacmine dönme ve izolasyon gibi özelliklerine diğer avantajlarını da kaybetmeden yaklaşabilmektedirler.

Uyku tulumunun boyutları:

Uzunluk:

Boyunuzu omzunuza kadar ölçün ve 3-4 cm daha ekleyin (eğer ayağınız uyku tulumunun tabanına tamamen değiyorsa onları ısıtmanız zor olacaktır.) Uyku tulumunuzun içine giysilerinizi, fotoğraf makinenizi, mataranızı koymayı düşünüyorsanız birkaç cm daha ekleyebilirsiniz. Uyku tulumunuzun boyunun sizin boyunuzdan ne kadar uzun olması konusunda bir şart yoktur. her cm’lik fazla uzunluk daha zor ısınmayı, daha fazla para ödemeyi, daha fazla ağırlığı getirir.

Genişlik:

Dar alanda yatabiliyorsanız dar bir uyku tulumu seçebilirsiniz.

Uyku Tulumlarının Ekstra Özellikleri:

Başlık: Isı kaybını %25’ine yakını baş kısmından olur. Bu nedenle yazlık uyku tulumları dışındaki her tulum başlıklıdır.
Yakalık: Fermuar İzolasyonu: fermuar boyunca uzanır, fermuardan ısı kaybını önler.
Uyku Tulumunun Bakımı:
Uyku tulumunuzu kullanmadığınız zamanlarda torbasının içinde saklamayın. Şişme özelliğini ve izolasyon kapasitesini azaltırsınız. Geniş bir torbada veya açıkta saklamak en iyisidir. Yeriniz varsa en iyi çözüm, tulumu tavandan aşağıya doğru asılı bırakmaktır.
Tulumunuz ıslak olduğunda ağırlaşır taşırken dikiş yerlerinden yırtmadan kaldırmaya özen gösterin. Aşırı sıcaktan koruyarak yavaş kurumasını sağlayın.
Tulumunuzu üretici firmanın önerisine göre temizleyin.

Reklamsız gezinti için

Sıcak uyumak için bazı metotlar:

1. Terli iseniz yatmadan önce mutlaka kurulanın.
2. Uyku tulumunun içine solumayın
3. Mat kullanın
4. Çıplak yatmayın
5. Şapka kullanın (izolasyonu güçlendirir)
6. Beslenmenize dikkat edin. Gerekli sıvı alımını unutmayın.
7. Yatmadan en az bir saat önce uyku tulumunuzu torbasından çıkarın. İzolasyon kapasitesi artar.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır