Ümraniye Kavacık Bisiklet Parkuru (66 km)

Ümraniye Kavacık Bisiklet Parkuru (66 km)

Yeşil alanların yok edilmesi, yeni konut alanlarının inşası bir yandan İstanbul’un siluetini olumsuz etkilerken diğer yandan spor alanlarının azalmasına neden oluyor. Çok değil 10-15 yıl öncesine kadar Anadolu yakasında Üsküdar-Şile, Çekmeköy-Polonezköy, Beykoz-Riva gibi pek çok parkur bisiklet severler tarafından kullanılmaktaydı. Her yıl eklenen yeni yollar ve artan trafik yoğunluğu, birçok rotanın bugün tercih edilmemesinin temel nedenleri.

Görece daha az bir trafik akışına sahip olan bu parkur, Polonezköy ve günümüzde giderek daralan ormanlardan geçerek Karadeniz kıyısındaki Riva’ya ulaşıyor. Rotanın bitim noktası ise Kavacık semti. Ümraniye veya Kavacık yerleşimlerinden biri, isteğe bağlı olarak başlangıç noktası seçilebilir. Ümraniye’den başlayanların görece daha az yokuş çıkacağını belirtelim.

Parkur Güzergahı

Ümraniye-Çekmeköy-Polonezköy-Paşamandıra Göleti-Riva-Alibahadır-Mahmutşevketpaşa-Zerzavatçı-Görele-Kavacık etaplarından oluşuyor.

Çok az bir kısmı toprak yol olan parkurun büyük bölümü asfalt. Çekmeköy-Polonezköy-Paşamandıra Göleti arasında küçük rampalar mevcut. Polonezköy civarının yoğun orman dokusuna sahip olması sebebiyle rotanın en güzel bölümü olarak nitelenebilir. Görele yerleşimi kavşak noktası ile Riva arasındaki etabın, gidiş-dönüş şekinde iki kez geçildiğini hatırlatalım.

Ümraniye Kavacık Bisiklet Parkuru ‘da yer alan, Yeşile özlem duyan İstanbulluların haftasonu kaçamak adresleri arasında Riva ve Polonezköy ön sıralarda yer alıyor. Çayağzı olarak da anılan Riva, uzun kumsalı ve etrafında tesisler sıralanan deresiyle ünlü. Yerleşim merkezininde eski bir kale kalıntısı yükseliyor. Adampol ismiyle de bilinen Polonezköy, 1842 yılında Polonyalı sürgünler tarafından kurulmuş.

Reklamsız gezinti için

Günümüzde bir tarım köyünden turizm merkezine dönüşen Polonezköy’de pansiyon, kafe ve lokanta bulunuyor. Özgün Polonya yemekleri tadabilir ya da yöresel kahvaltı sofrasını deneyebilirsiniz. Hafta sonu güzergâhın trafik yoğunluğu arttığı için, olanağı bulunanların rotayı hafta ortası denemelerini tavsiye ederiz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır