Uygulama kaynakları korunuyor..
Detaylı Arama

Rotaları Karşılaştır

Son güncelleme : 15 Eylül 2019

VİETNAM HAVA DURUMU

Bu Vietnam gezi rehberi seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler düşünülerek hazırlandı. Yemeden, içmeye.. Gezip görülebilecek yerlere, yapılabilecek aktivitelere ve hatta Vietnam gezi rehberi içinde Vietnam’ın kültür ve bilmeniz gereken yerel yasaları ve zor bir durumda kalmanız halinde konsolosluk iletişim bilgilerini içerir. Şimdi lafı uzatmadan gelin, Vietnam Gezi Rehberi ‘ni yakından inceleyelim.

VİETNAM ‘A GENEL BAKIŞ
Bazı ülkeler, isimlerinden bahsedildiği anda insanın zihninde görsel imgeler uyanıyor. Vietnam da onlardan biri. Akıl almaz güzellikteki doğası ile büyüleyici bir ülke. Avatar filmindeki Hallelujah Dağlarını andıran Halong Körfezindeki doğa dahi bizi büyülemeye yetiyor.  Birbirinden güzel koyları, uçsuz bucaksız kendi florasını barındıran devasa mağaraları ile doğa severler için Vietnam bir gezi rotası için bir gezginin hayallerini süsleyen niteliktedir. Zira günümüzde Vietnam ülkemizden sıkça ziyaret edilen bir yer olmaktadır.  Gezilerini iz bırakan fotoğraflarla tamamlamak isteyenler; Konik şapkalı sokak satıcılarından, pirinç tarlalarındaki su bufalolarından, şehirlerden geçen mopedleri ve Mekong Nehri üzerinde yüzen pazarları, yağmur altında nehir üzerinde hareket eden kanoları fotoğraflamak Vietnam ‘da en akla gelen aktiviteler arasındadır.

Vietnam’ın Amerika’yla olan çatışmasıyla anılan günler çoktan geride kaldı. Hanoi tapınaklarından ve Halong Körfezi adalarından Nha Trang ve Hue saraylarına kadar seyahat için en ideal ülkelerden biri haline gelmiştir.

Yerel halk,  sohbet etmek ve vakit geçirmek için genelde bia hois (kaldırım pubları) ve buğulama (erişte çorbası) standları arasında yapar. Ülkenin iki ana şehri  kuzeydeki Hanoi, güneydeki Ho Chi Minh birçok yönden farklıdır ancak  kendilerine has sarhoş edici bir enerjiyi paylaşırlar. Eski pagodalar ve sömürge evleri, yeni inşa edilen gökdelenlerle semayla bir araya gelirken, bu labirentin arka sokakları hayatla doludur. Bu dar sokaklar gece veya gündüz vakit geçirmek için farklı bir atmosfere sahip yerlerdir.

Kırsal kesimlerde dolaşanlar sadece görkemli manzaraları değil, farklı etnik grupların zengin kültürleriyle de tanışacaklar. ABD ‘nin Vietnamla yaptığı savaşın izleri kolayca araştırılabilir belki de en önemlisi izler, Ho Chi Minh yakınlarındaki Cu Chi Tünellerindedir.  Ama birkaç günlüğüne buradaysanız tavsiyemiz doğal güzelliklerine odaklanmanızdır. Zamanı geniş olan gezginler ise rehberin ileri kısmında tavsiye edeceğimiz gezilecek yerlerinin yanı sıra Cu Chi tünellerini de ziyaret edebilir.

ULAŞIM NASIL SAĞLANIR?

Havayolu Seyahati

Türkiye’den Hanoi’ye doğrudan uçuşlar yapan havayolu şirketleri Türkhava Havayolları ve Onurair ‘dir.

Vietnam üzerinden gerçekleştireceğiniz uçuşlar için ise Vietnam Uluslararası havayolu şirketinin web adresi www.vietnamairlines.com ‘dir. Vietnam, Cathay Pacific (www.cathaypacific.com) ve Thai (www.thaiairways.com) dahil olmak üzere yakındaki merkezlerden birçok havayolu şirketi tarafından uçuş imkanı sunulmaktadır.

Başlıca havaalanları: Tan Son Nhat Uluslararası Havaalanı ve Noi Bai Uluslararası Havaalanı ‘dır.

NOT:
Ho Chi Minh City’nin 40 km (25 mil) güneyinde yeni bir havaalanı olan Long Thanh Uluslararası Havaalanı’nın 2020 yılına kadar faaliyete girmesi bekleniyor.

Tren yolu Seyahati

Pekin-Dong Dang-Hanoi’den demiryolu ile Çin’den Vietnam’a geçip geri dönmek mümkün. Ayrıntılar için Vietnam Demiryolları ile iletişime geçin

Tel: +84 4 3942 5972

Web: www.vr.com.vn

İngilizce konuşabilen operatörden bilgi alınabilir. Veya web sayfasını ziyaret ederek de bilgi edinebilirsiniz.

Karayolu Seyahati

Lang Son, Mong Cai ve Lao Cai’den Çin’e, Moc Bai ve Xaxia’dan Kamboçya’ya ve Lao Bao, Nam Can, Na Meo, Tay Trang ve Cau Trieu’dan Laos’a giden yollar var. Saygon Yolcu Taşımacılığı Şirketi tarafından işletilen Kamboçya Phnom Penh’den düzenli bir otobüs servisi var.

İletişim bilgileri:

Tel: +84 8 3854 6110

Web: www.saigonbus.com.vn

Vientiane, Laos – Hanoi ve Savannakhet, Laos – Hue otobüs hizmetleri mevcut. Otobüs duraklarından bunlar için bilet almanız gerekiyor ve hiçbir yolculuk en rahat yolculuk değil. Çin’den Vietnam’a geçen herhangi bir otobüs bulunmuyor. Yolcular sınırda otobüs değiştirmek zorundadır.

KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

Hanoi Büyükelçiliği

Türkiye Büyükelçisi: Akif Ayhan

Posta adresi
Ly Thuong Kiet Str., Hanoi Central Office Building,44B,14th Floor, Hanoi-VIETNAM
Tel: +84 243 822 24 60 (santral)

Fax: +84 243 822 24 58
E-posta: [email protected]

Konsolosluk Çağrı Merkezi : + 90 312 292 29 29

YEREL YASALAR VE GELENEKLER

Uyuşturucu madde bulundurma, dağıtma veya üretme cezaları ciddi olabilir. Az miktarda uyuşturucu bile bulunduğu tespit edilen herhangi biri ölüm cezasına çarptırılabilir.

Yasadışı ilaçlar sıklıkla tahrif edilir. 2018’de yasadışı uyuşturucularla bağlantılı olan Hanoi’deki bir müzik festivalinde 7 ölüm gerçekleşti. Vietnam’daki bazı turistler uyuşturucu kullanımı nedeniyle ciddi psikiyatrik sorunlar yaşadı. Yasadışı uyuşturucu kullanmayın.

Cinsiyel suçlar çok uzun hapis cezası veya ölüm cezası getirebilir. Vietnam hukuk sistemi pek gelişmemiştir ve hapishanelerin standardı çok düşüktür. Suçlu teslimi konusu dahi başlı başına bir sıkıntıdır.  Dini veya kültürel alanlara girerken yerel adetlere saygı gösterin ve uygun giysiler giyin.

Vietnam, LGBT gezginleri için genellikle hoşgörülü ve ilerici bir yer. Eşcinsel ilişkiler yasalarca suçlanmamakta ve cinsiyet değişimi Vietnam Medeni Kanunu ile tanınmaktadır. Toplumun bazı bölgelerinde LGBT hakları ve meseleleri hala kabul edilenden daha fazla tolere edilmektedir. Vietnam toplumu son yıllarda LGBT+ konusunda önemli ölçüde daha hoşgörülü hale gelmiştir.

Korunan vahşi hayvan veya bitkileri satın almak, satmak, öldürmek veya toplamak yasaktır. Vietnam, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşmeye imza attı (CITES). Bu maddeleri alırken veya ticaretini yaparken yakalananlar kovuşturulabilir ve hapis cezası veya para cezası alabilir.

Asla askeri tesislerin yakınında fotoğraf çekmeyin.

İnternet kullanımında sosyal medya web sitelerine erişimi etkileyebilecek kısıtlamalar yaşanabilir.

VİZELER

Türkiye vatandaşlarının Andorra’yı ziyaret etmek için vize almaları gerekmez.

3 aydan daha uzun kalmak istiyorsanız, yerel göçmenlik hizmetleri aracılığıyla bir çalışma veya oturma izni başvurusunda bulunmalısınız.

Pasaport geçerliliği

Pasaportunuz, önerilen süre boyunca geçerli olmalıdır. Bunun ötesinde ek bir geçerlilik süresi gerekmez.

Çocuklarla seyahat

Bekar ebeveynler veya çocuklarla yalnız seyahat eden diğer yetişkinler, vesayet belgelerinin bir kopyası ve diğer ebeveynin yazılı izni ile seyahat etmelidir. Siz de Andorra ile ilgili deneyim ve tecrübelerinizi Andorra Gezi Rehber ‘imizde paylaşabilirsiniz.

Vietnam Rota Haritası

Gezgin üye olup, Vietnam için yeni rotalar oluşturabilirsiniz

VİETNAM'DA GEZİLECEK YERLER

Son Doong Mağarası (Dağ Nehri Mağarası)

Xuân Trạch, Bố Trạch, Quảng Bình, Vietnam

Gezilecek Yerler, Kamp Alanı

Kamprota

5 ay önce

Gezilecek Yerler, Kamp Alanı

5 ay önce

Phong Nha Mağaraları

Phong NHA, Sơn Trạch, Bố Trạch, Quảng Bình, Vietnam

Kamp Alanı

Kamprota

5 ay önce

Kamp Alanı

5 ay önce

Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı

Phong NHA, Sơn Trạch, Bố Trạch, Quảng Bình, Vietnam

Gezilecek Yerler

Kamprota

5 ay önce

Gezilecek Yerler

5 ay önce

My Son Mabedi

Duy Phú, Duy Xuyên, Quảng Nam, Vietnam

Gezilecek Yerler

Kamprota

5 ay önce

Gezilecek Yerler

5 ay önce

Thang Long İmparatorluk Kalesi

19c Hoàng Diệu, Quán Thánh, Ba Đình, Hanoi, Vietnam

Tarihi Alan

Kamprota

5 ay önce

Tarihi Alan

5 ay önce

Ha Long Koyu

Thành phố Hạ Long, Kuang Ninh, Vietnam

Gezilecek Yerler

Kamprota

5 ay önce

Gezilecek Yerler

5 ay önce

Hue Anıtları Kompleksi

Thành phố Huế, Thừa Thiên Huế, Vietnam

Tarihi Alan

Kamprota

5 ay önce

Tarihi Alan

5 ay önce

Ho Hanedanlığı Kalesi

Vĩnh Lộc District, Thanh Hoá, Vietnam

Tarihi Alan

Kamprota

5 ay önce

Tarihi Alan

5 ay önce

VİETNAM 'DA KONAKLAMA

VİETNAM'DA YEME İÇME

Vietnam mutfağı, Vietnam restoranlarının bolluğunun kanıtı olarak taze, lezzetli ve genellikle mükemmeldir. Ülke içinde, bölgesel çeşitliliklerin bolluğu dikkat çekmektedir. Vietnam genelinde olduğu gibi tüm bölgelerinde pirinç veya erişte genellikle menülerin temelini oluşturur.

Denize kıyısı olan bir ülkeden beklendiği gibi menülerde balık da bol miktarda mevcuttur. Taze bitki ve sebzelerin yanı sıra, karides ezmesi ve soslu balık favori menüler arasında yer alır. Vietnam mutfağı genel olarak sağlıklı kabul edilir.

Vietnam ‘ın Popüler Lezzetleri

Banh Mi: Turşu, havuç, kırmızı biber, kişniş, salatalık ve çeşitli etlerle doldurulmuş bir ekmek arasıdır.

Banh mi

Pho: Genelde etli yapılan bir erişte çorbası.

Pho

Nem: Pirinç rulolarına sarılmış domuz eti, erişte, yumurta ve mantarlı börekler, bazen kızarmış ve sıcak olarak servis edilir.

Nem

Banh Chung: Yapraklara sarılmış  lapa pirinç. Soğuk olarak yenilmek için 48 saate kadar pişirilmiştir.

Banh Chung

Nuoc Mam: Fermente balık sosu, yaygın olarak kullanılır.

Nuoc Mam

Com Hem: Pirinç, istiridye ile servis edilir. Hue’da popüler bir yemektir.
Lau: Vietnama özgü bir tür güveç yemeğidir.
Bia Hoi: Taze bira günlük olarak üretilir ve küçük yerel barlarda soğuk olarak servis edilir.
Kahve: Vietnam, dünyanın ikinci büyük kahve üreticisidir ve yerel demleme genellikle yoğunlaştırılmış sütle servis edilir.

Bahşiş vermek, özellikle turistik bölgelerde oldukça gelenekseldir. Maaşların hala düşük olduğu bir ülkede bahşişler çok takdir ediliyor. Lüks restoranlar ve oteller, faturaya % 5-10 servis ücreti ekleyebilir.

Alkol alma yaşı

Bira ve şarap için 16 olan yaş sınırı, damıtılmış alkollü içecekler için 18 ‘dir.

VİETNAM'DA ALIŞVERİŞ VE GECE HAYATI

Vietnam’da Alışveriş

El sanatları ve pazarlığı seven herkes için Vietnam nirvana’dır. Ahşap el işlemeleri, ipek, lak, seramikler, renkli yerel çantaları, giysiler ve el boyaması ipek  kumaşları görmeye değer. Giysileri özellikle çok değerlidir ve terziler birçok yerde, özellikle Hoi An ‘da olmak üzere 24 saat boyunca kıyafet üretimi yapan yerler mevcuttur.

Her kasaba ve şehirde bir veya daha fazla pazar bulunur ve bunlar alışveriş için olduğu kadar tecrübe etmek için de her zaman görülmeye değerdir. Hanoi ve Ho Chi Minh City, önde gelen uluslararası ve yerli markaları satan lüks alışveriş merkezlerine sahip.

Küçük dükkanlarda ve pazarlarda gözünüze çarpan herhangi bir ürün için pazarlık etmekten çekinmeyin, ancak iyi huylu olmayı unutmayın. Büyük kasaba ve şehirlerdeki hediyelik eşya dükkanlarının birçoğu rekabetçi fiyatlar uygulamazlar çoğu ürün sabit fiyatlıdır.

Mağazalarda Alışveriş Saatleri

Mağazalar: Mağazalar genellikle haftanın yedi günü 08:00 – 20:00 arası açıktır. Bazı yerler 22:00 kadar açık olabilmektedir.

Vietnam Gece Hayatı

Ho Chi Minh Şehri, vasat barlardan tutun da çok lüks mekanlara kadar çeşitli bar ve kulüplerle doludur. Gece hayatının çoğu 1. Bölge’de yoğunlaşmıştır. Hanoi’nin gece hayatı daha sessiz ve sakindir öyle ki saat 22:00 den sonra sokaklar sessizleşebilir. Mekanlar burada nispeten küçük olma eğilimindedir ve Old Quarter ve Hoan Kiem gölü çevresinde yoğunlaşmıştır.

Canlı müzik ağırlıklı olarak, yerel caz ve rock gruplarına ev sahipliği yapan birkaç barla uluslararası otellerde performans gösteren Filipinler ve Tayland’ın uluslararası etkinlikleriyle sınırlıdır. Başka yerlerde, gece hayatı genellikle küçük barlar ve otellerle sınırlıdır, ancak Vietnam’ın merkezindeki Hoi An’da  bar ve kafelerin çok güzel manzaraları vardır. Daha kültürel bir şeyler arayan ziyaretçiler için su kukla tiyatrosunu ziyaret etmek eğlencelidir. (Kaldırım pubları) aynı zamanda eğlenceli bir sosyal deneyim sunar ve arkadaş canlısı bölge halkı sık sık gelen yabancı ziyaretçilerle etkileşimde bulurlar. Haşlanmış bıldırcın yumurtası gibi yiyecekler ve atıştırmalıklar da genellikle mevcuttur. Başlıca turistik bölgelerdeki bazı restoranlarda, özellikle Hanoi, Ho Şi Min Kenti, Danang ve Hue’da geleneksel müzik ve dans gösterileri yapılmaktadır. Bunlardan birine denk gelirseniz görsel şölenin tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Bạn có thể giúp cải thiện Hướng dẫn du lịch Việt Nam này? Xin vui lòng viết cho chúng tôi thông tin địa phương về đất nước của bạn. Ví dụ như; địa điểm tham quan, làm thế nào để đến đó, thực phẩm địa phương, văn hóa địa phương .. Xin vui lòng viết thư cho chúng tôi qua e-mail: [email protected]

Yorum yapın