Uygulama kaynakları korunuyor..
Detaylı Arama

Rotaları Karşılaştır

Güncelleme : 18.11.2019

Bu Rusya gezi rehberi seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler düşünülerek hazırlandı. Yemeden, içmeye.. Gezip görülebilecek yerlere, yapılabilecek aktivitelere ve hatta Rusya gezi rehberi içinde Rusya’nın kültür ve bilmeniz gereken yerel yasaları ve zor bir durumda kalmanız halinde konsolosluk iletişim bilgilerini içerir. Aşağıdaki menüden aradığınız bölüme ulaşın.

Rusya’ya Genel Bakış

Her açıdan kendine has mimari dokusuyla anıtsal bir yapıda görkemini koruyan bu ülke, buzlu Sibirya Tundralarından, Sovyet dönemine ait anıtlarına varıncaya kadar  gezilesi görülesi ülkeler arasında ilk sıraları çekmektedir.

İki olağanüstü kentin varlığı sayesinde en çok  ziyaretçi akınına uğrayan bölgesi batı bölgeleridir. Bu iki şehir yüzlerce kartpostala konu olan St Petersburg ve Moskova’dır.   Moskova, Asya ve Avrupa’nın bir araya geldiği büyük ve gizemli bir metropol oluşturmak için birleştiği “Yeni Rusya” nın hızla attığı kalbidir. Bu arada St Petersburg; film setleri, sarayları, katedralleri ve suyolları ile, Rusya şehirlerinin en büyük kentlerinden biri olmasına rağmen hala çok karmaşık bir karaktere sahiptir.

Farklı rotalar çizmekten çekinmeyin

Bununla birlikte Rusya’da bu iki ana merkezin ötesinde farklı şehirlerde de keşif yapılması önerilir. Moskova’nın kuzeydoğusundaki antik kentlerden oluşan Altın Yüzük (Golden Ring of Russia), hala çok sayıda dönem mimarisine ev sahipliği yapar. Ve başkent Moskova’dan buraya kolayca erişilebilir.

Bu arada,  Volga Nehri boyunca gezinerek, güneye Hazar Denizi’ne doğru güneyde seyahat etmek ve ülkeyi gittikçe artan batılaşmış kalıpların ötesinde görmek mümkündür. Doğuya Sibirya’ya doğru ilerleyenler, olağanüstü doğal güzelliğe sahip bir ülke bulacaklar. Baykal Gölü’nde eski imparatorluk şehri olan İrkutsk’ta, Altay Dağları ve Sibirya Şamanlarına kadar Sibirya’nın birçok sırrı yatmaktadır.

Yukarıda bahsettiklerimizin cazibesi doğrultusunda Rusya Federasyonu’na yapılan turistik ziyaretler her yıl giderek artıyor. Bunca ziyarete rağmen Rusya, günümüzde dahi gizemini korumaya devam ediyor. Şair Fyodor Tyutchev’in bir keresinde söylediği gibi: “Rusya anlaşılamaz”.

Konsolosluk Desteği

Konsolosluk desteği, güvenlik durumundan dolayı Rusya’nın bazı bölgelerinde ciddi bir şekilde sınırlı. Kuzey Kafkasya, dengesiz ve potansiyel olarak tehlikeli bir bölge olmaya devam ediyor. Rus makamları özellikle vize ve kayıt kurallarına uyum konusunda çok katı bir tavır alıyor. Kısa süreli seyahat kısıtlamaları bazen devam eden güvenlik operasyonlarıyla ilgili olarak uygulanabilir. Eğer böyle bir durum varsa şayet bu konuda bir duyuruda bulunuyorlar. Gürcistan ve Azerbaycan ile sınır ötesi trafik de kısıtlamalara tabidir.

Yurtdışındaysanız ve Türkiye hükümetinden acil yardıma ihtiyacınız varsa, en yakın Türkiye elçiliği, konsolosluğu ile irtibata geçin.

Acil durum servislerine 112 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz.

Konsolosluk Bilgileri

Başkonsolos : Yunus Belet

Posta adresi 
191036, 7-ya Sovetskaya Ulitsa, No:24, St. Petersburg – Rusya Federasyonu

Başkonsolosluk santral: +7 812 577 18 12 (Konsolosluk işlemleri hakkında hafta içi saat 14.00-18.00 arasında: +7 812 577 44 69)
Fax:+7 812 577 42 90
E-mail: [email protected]

Emniyet ve Güvenlik

Gitmeden önce bir arkadaşınıza veya akrabanıza seyahat planlarınız hakkında bilgi verin. Onlara, mümkünse gittiğiniz yerlerle ilgili bilgiler verin.

Telefonunuzun Rusya’da çalışacağından emin olmak için cep telefonu şirketinize danışın. Telefonunuzda, St. Petersburg Türkiye Elçiliği (+7 812 577 42 90 ) ve yerel acil servis numarası (112) gibi faydalı numaralar saklayın. Yerel bir SIM kart almak için pasaportunuzu göstermeniz gerekir.

Ukrayna Donetsk ve Lugansk Oblastı sınırına 10 km mesafede Çeçenya, İnguşetya ve Dağıstan ve Budyonnovski, Levokumsky, Neftekumsky, Stepnovsky ve Kursky bölgelerini  seyahat etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Ukrayna Kharkiv Oblast sınırının 10 km içinde Kuzey Osetya, Karaçay-Çerkesya ve Kabardey-Balkarya (Elbruz bölgesi dahil) teröristlerin Rusya’da saldırılar gerçekleştirme olasılığı çok yüksektir.

Siyasi mitingler ve gösteriler Moskova, St Petersburg ve Rusya’nın diğer yerlerinde de gerçekleşebilir. En güncel bilgiler için yerel medyayı kontrol edin, uyanık olun ve gösterilerden kaçının. Sokak suçları riskinin de farkında olmalısınız.

Küçük çaplı depremler yıl boyunca sıklıkla görülür. Bir deprem öncesi, deprem esnasında ve sonrasında yapılacaklar hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Suç

Rusya’ya yapılan çoğu ziyaret sorunsuz geçer, ancak bazen küçük çaplı suçlar olabilmektedir. Başka yerlerde yaptığınız gibi aynı kişisel güvenlik prosedürlerini izlemelisiniz. Yanınızda çok miktarda nakit para taşımamalı, pasaportunuzun bir fotokopisini bulundurmalısınız.

Başlıca turistik bölgelerde, demiryolu ve toplu taşıma ile yaptığınız seyahatlerinizde veya otel odalarında hırsızlık ve yan kesiciliğe karşı dikkatli olun. Pahalı eşyalarızı veya sizi turist olarak kolayca tanıtabilecek herhangi bir şeyi açıkça taşımaktan kaçının. Yalnız başınıza gece geç saatlerde yürümekten kaçının. Dilencilik yapan kadın ve çocuk gruplarına karşı dikkatli olun. Tanımadığınız kişilerin size emanet olarak vermek istedikleri mallarına bakmayı kabul etmeyin ve henüz tanıştığınız biriyle bir bara veya kulübe gitmeyin.

Pasaportunuzu özellikle büyük alışveriş merkezlerinde ve yoğun kalabalık bölgelerde koruyun. Moskova’daki havaalanlarında pasaportların turistler tarafından çalındığı veya kaybolduğu bildirildi. Özellikle bagaj toplama alanında ve varış salonunun dışındaki hava alanlarından geçerken özellikle dikkatli olun.

Kendi içeceğinizi kendiniz alın. Size ikram edilen içecekleri nazikçe reddedin. Ülkede narkotik madde kullanarak hırsızlık yapıldığı çok kez kayıt altına alınmıştır.

Resmi görünümlü bazı taksiler lisanssız olabilir ve içinde seyahat eden bazı turistler mağdur olmuştur. Herhangi bir hotelin lobisine girip görevliden bir taksi numarası talep edin size güvenilir bir taksi bulmak konusunda yardımcı olacaklardır. Rusya’da pazarlık yapmadan çekinmeyin özellikle Turist olduğunuzu fark ettiklerinde normalin çok üzerinde fiyatlar talep edebiliyorlar. Fiyatı konuşun, pazarlığınızı yapın taksiye sonra binin.

Yabancı ziyaretçiler genellikle şiddet içeren suçun hedefi değildir. Buna rağmen, St Petersburg’da kayıt edilmiş turistlerin özellikle hedef alındığı sokak suçu raporları mevcuttur. Bu suçlar iyi organize olmuş çeteler tarafından gerçekleştiriliyor.

Politik Durum

Siyasi mitingler ve gösteriler, Rusya genelindeki şehir ve kasabalarda, genellikle yetkililerin haber ve izniyle gerçekleşir. İzinsiz gösteriler, Rus makamlarının zaman zaman şiddetle karşılık vermesine sebep olur. Rus yasalarına göre,  kişinin eylemleri protesto olarak tanımlanabilir ve yetkisiz ise bu da sağlam bir cezaya sebebiyet verebilir.

Güncel bilgiler için yerel medyayı kontrol edin, uyanık olun ve gösterilerden kaçının.

Irkçılık Tehditi

Çoğu ziyaretçi Rusya’da zorluk yaşamaz, ancak ırk ayrımcılığı bazı bölgelerde sorun olabilir. Asya yada Afrika kökenli insanlar halka açık yerlerde dikkat çekebilir ve özellikle gece geç saatlerde seyahat ederken dikkat etmesi gerekir. Ülkede özellikle siyahi insanlara karşı ırkçı bir bakış açısı söz konusudur.

Seyahat Kısıtlamaları

Konsolosluk desteği, güvenlik durumundan dolayı Rusya’nın bazı bölgelerinde ciddi bir şekilde sınırlı. Kuzey Kafkasya, dengesiz ve potansiyel olarak tehlikeli bir bölge olmaya devam ediyor. Rus makamları güvenlik, özellikle vize ve kayıt kurallarına uyma konusunda çok katı bir tavır alıyor. Kısa süreli seyahat kısıtlamaları bazen devam eden güvenlik operasyonlarıyla ilgili olarak uygulanır. Bunlar, eğer varsa, çok kısa sürede duyurulur. Gürcistan ve Azerbaycan ile sınır ötesi trafik de kısıtlamalara tabidir.

Terörizm

Teröristlerin Rusya’da saldırılar gerçekleştirme olasılığı çok yüksektir. Bunlar esas olarak Kuzey Kafkasya’daki İslamcı ve asi gruplar tarafından yapılmış olmasına rağmen, diğer büyük şehir ve bölgelerdeki saldırılar göz ardı edilemez.

Aralık 2017’den bu yana, Rusya güvenlik güçleri, Moskova, St Petersburg, Nizhny Novgorod ve Stavropol dahil olmak üzere büyük Rus şehirlerinde birkaç bölgede çok sayıda operasyonlar düzenledi. Bu grupların toplu taşıma araçlarını ve kalabalık yerleri hedef aldığı bildiriliyor. DAEŞ ve El-Kaide grubu da dahil olmak üzere terör örgütleri, Rusya’da saldırı çağrısı yapmaya devam ediyor.

Büyük ulaşım merkezleri, turistik yerler ve kalabalık alanlar dahil özellikle açık hava etkinliklerinde ve pazarlarda tüm halka açık yerlerde uyanık olmalısınız.

Rusya Güvenlik güçleri, Kuzey Kafkasya’da ve Rusya’nın başka yerlerinde sıklıkla terörle mücadele operasyonları yürütmektedir. Bu operasyonlar bir anda planlanabilir ve kısa bir sürede seyahatize kısıtlamalar getirebilir. Böyle durumlarda yerel güvenlik güçlerinin yönlendirmelerine uyum içinde cevap vermeniz gerekir.

Zorla Alıkonma / Kaçırılma

Bazı turistlerin daha önce Kuzey Kafkasya’da kaçırılmış, esir edilmiş ve bazıları öldürülmüştür. İnsani yardım çalışmaları, gazetecilik veya iş sektörlerinde çalışanlar meşru hedefler olarak görülmektedir.

Dini faaliyetler

Dini materyallerin duyurulması ve dağıtılması da dahil olmak üzere bazı dini faaliyetlerle ilgili kısıtlamalar vardır. Son yasaların ardından Yehova’nın Şahitleri, Rusya’da aşırılık yanlısı bir örgüt olarak kabul edilir ve özellikle ibadet yerlerinde yetkililerden önemli tacizlere maruz kalabilir. Rusya’daki diğer azınlık dini grupları da, Scientologists gibi örgütler gibi benzer ayrımcılığa maruz kalmaktadır.

Yasak Bölgeler

Askeri ve sınır bölgeleri gibi belirli alanlara erişim kısıtlıdır. Bu alanlara girmeden önce yerel makamlardan izin almalısınız. Gerekli izinleri alamazsanız, tutuklanabilir, para cezası veya sınır dışı bile olabilirsiniz. Bir turun veya gezinin sizi sınırlı bir alana götürüp götürmeyeceğine dair şüpheniz varsa, tur operatörünüze veya Rusya Elçiliği’ne başvurun.

Yerel Yasalar ve Gelenekler

Pasaport Kontrolleri

Pasaportunuzu her zaman yanınızda taşımalısınız. Polis, özellikle yüksek güvenlik gerektiren dönemlerinde rastgele kontroller yapar. Pasaportunuzu istendiğinde göstermemek para cezasına ve hatta alıkonmanıza dahi neden olabilir.

Ziyaretçi Kaydı

7 iş gününden daha uzun bir süre kalıyorsanız, yerel makamlara kaydolmanız gerekir. Hoteldeyseniz hoteliniz bunu otomatik olarak yapacaktır.  Ancak kiralık veya özel bir dairede kalıyorsanız, bunu gerçekleştirmek ev sahibinin sorumluluğundadır. Ancak, ev sahibinin bunu yapıp yapmaması hususunda bunun yapılmasını sağlamak da sizin sorumluluğunuzdadır. Rusya’dan ayrılırken pasaport kontrolünde kayıt kanıtı oluşturmanız gerekecektir. Daha fazla bilgiyi Rusya İçişleri Bakanlığı’nın Göç Etme Sorunları Genel İdaresi’nin web sitesinde (Rusça olarak) bulabilirsiniz.

İlaçlar

Uyuşturucuya karışmayın. “ciddi” veya “basit” olmasına bakılmaksızın küçük miktarlarda uyuşturucu bir madde dahi bulundurmak başınızı ciddi şekilde ağrıtabilir.

Fotoğrafçılık

Herhangi bir askeri kuruluşun veya stratejik öneme sahip alanın (havaalanları dahil) fotoğraflanması yasaktır. Yasakların bulunduğu yerlerde uyarı işaretleri olmayabilir. Eğer yakalanırsanız, sorgulanmak veya tutuklanmak üzere gözaltına alınmanız muhtemeldir.

LGBT+ Yolcular

LGBT konularına yönelik halkın tutumu hoşgörüsüzdür. Geçmiş yıllarda Hükümet yetkililerinin LGBT bireyleri hakkında yaptığı aşağılayıcı yorumlar Rusya hükümetinin LGBT bireyler için sergilediği tutum ortadadır. Halka açık yapılacak sevgi gösterileri olumsuz bir şekilde dikkat çekebilir. Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri özellikle LGBT + meselelerine karşı hoşgörüsüzdür. 2017 Ocak ayından bu yana, Çeçen bölge yetkilileri tarafından iddia edilen Çeçenya’daki eşcinsel erkeklerin tutuklanması, işkence edilmesi ve yargısız öldürülmesi konusunda pek çok rapor kaydedilmiştir.

2018’de Rusya, ILGA-Europe tarafından LGBT hakları için 49 Avrupa ülkesinden 45. sırada yer aldı. LGBT + insanları, cinsel yönelim ve / veya cinsiyet kimliği temelinde ayrımcılığa karşı koruyacak yasalar yoktur.

Eşcinsellik Rusya’da yasadışı değil. Ancak, Haziran 2013’te, “geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin” 18 yaşın altındakilere (“eşcinsel propagandası” yasası) tanıtılmasını yasaklayan bir yasa yürürlüğe girdi. Bu kanunun yürürlüğe girmesinin ardından taciz, tehdit ve LGBT topluluğuna yönelik şiddet eylemlerinin arttığı bildirildi. Hiçbir yabancı uyruklu kişi cezalandırılmadı veya mahkum edilmediyse de, cezalar tutuklama ve gözaltına alma, para cezaları ve / veya sınır dışı etmeyi içerebilir.

Seyahate çıkmadan önce LGBT  topluluğu için bilgi ve tavsiye için ülkenizdeki LGBT danışın.

RUSYA’DA NEREDE KALINIR?

Oteller

Rusya Federasyonu içinde, çoğu yabancı misafirleri ağırlamak için uzmanlaşmış 4.500 civarında otel var. Günümüzde pek çok otel, özellikle büyük şehirlerde uluslararası standartlara uygundur, ancak uzak bölgelerde, konaklama çok temel olabilir. Moskova ve St Petersburg’da konaklama, lüks (ve pahalı!) 5 yıldızlı konaklamalardan, daha ucuz konaklama birimlerinde kaba ve hazır odalara kadar değişebilir. Bağımsız butik oteller hala nadir bir şeydir, ancak büyük tatil köyleri ve kurumsal otel zincirleri taşınmaya devam etmektedir.

Çoğunluk hala en iyi fiyatlara erişen tur operatörleri aracılığıyla rezervasyon yapılmasına rağmen, müşteriler tarafından doğrudan rezervasyonlar artmaktadır. Daha düşük konaklama sınıflarında, otel odalarında değerli eşya bırakmamanız ve yatmadan önce kapıyı kilitlemeniz önerilir. Daha saygın bir otel daha güvenli olabilir, ancak değerli eşyalarınızı veya en azından otelin güvenliğini sağlamak için hala en iyisidir. Turist vizesiyle Rusya Federasyonu’na seyahat eden herhangi birinin (en azından resmi olarak) varıştan önce düzenlenmiş bir konaklama birimine sahip olması gerektiğini, ancak bunun nadiren uygulandığını unutmayın.

Ev / Oda Kiralamak

Bazı şirketler, Moskova, St Petersburg veya diğer şehirlerde İngilizce konuşabilen aileler ile anlaşıp oda ve kahvaltı hizmeti sunmaktadır.

Kamp yapmak

Ülkenin yabancı ziyaretçi popülasyonunun fazla olduğu bölgelerde birkaç kamp alanı var; ancak çoğunu bakımsız ve kirlidir. Rusya’nın yerlileri tesislerde değil genellikle vahşi doğada kamp yaparlar. Ancak bunu sizin için önermiyoruz bölgeyi tanıyan biri eşlik etmediği sürece ormanlarda yalnız başınıza kamp yapmayınız.

Diğer konaklama

Aile yanında konaklama: Birçok şirket, Moskova, St Petersburg ve diğer şehirlerde İngilizce konuşan aileleri ile birlikte oda ve kahvaltı oteli sunar. Bu, Rusya’nın yerel kültürü hakkında daha fazla şey öğrenmek için faydalı bir yol olabilir.

Pansiyonlar: Rusya’da, International Youth Hostel Federasyonu’na bağlı yaklaşık 20 hostel bulunmaktadır ve bunların büyük çoğunluğu Moskova ve St Petersburg’da bulunmaktadır. Pansiyonlar, benzer fiyatlara sahip otellerden daha güvenli ve temiz olma eğilimindedir. Rusya Federasyonu dışından rezervasyonlar en az üç ila dört hafta önceden yapılmalıdır. Yaş kısıtlaması yoktur.

RUSYA’DA ALIŞVERİŞ VE GECE HAYATI

Rusya’da Alışveriş

Pazarlarda, alışveriş merkezlerinde, yerel dükkanlarda ve hipermarketlerde çok çeşitli ürün yelpazesi sizleri bekler. Saatler, kameralar, şaraplar ve diğer alkollü içecekler, seramik- cam, mücevher, oyuncaklar ve porselen eşyalar alınabilir. Moskova ve St Petersburg’da çok tüketiliyor olmasından dolayı havyar ve votkayı çok uygun fiyatlarla alabilmeniz mümkündür.

Parfüm ve makyaj ürünleri genelde çok kaliteli olmayan ve değerinin çok üzerinde fiyatlarla satıldığından kozmetik alışverişlerinden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Mağazalar ruble olarak ve genellikle kredi kartıyla ödeme alır ve tıpkı ülkemiz turizminde olduğu gibi yabancı olduğunuzu anladıklarında değerinin üzerinde fiyatla satmaya çalışabilirler. Bir parça da olsa Kiril alfabesi bilmenizde, fiyat etiketlerini okumanızda fayda var.

Kholui ve Palekh gibi vernikli kutular cazip hediyelik eşyalardır. Geleneksel Matryoshka (Matruşka) bebekleri yaygın olarak bulunsa da, hem fiyat hem kalite açısından çok ama çok farklılıklar gösterebilmektedir. Genellikle metro istasyonlarının çevresinde yer alan satıcılarda mağazalara nazaran daha uygun fiyatla hediyelik eşyalar bulmanız mümkündür. Ahşap bardaklar, seramik figürler, oyulmuş amber ve dantel işlemeler popüler seçeneklerdir.

Alışveriş notu

Hediyelik eşya dükkanlarında satışa sunulanlar dışında  tarihi eser sınıfına girebilecek nitelikte eski eserler, eşyalar, sanat eserleri ve el yazmaları, ihracat izni olmadan Rusya Federasyonu dışına çıkarılamaz. Sanat Eseri kaçakçılığı konusunda Rus hükümetinin çok ciddi yaptırımları vardır lütfen dikkat ediniz.

Alışveriş saatleri

Mağazaların çoğu, pazartesi günleri 09:00-19:00 arasında açıktır. Günün 24 saati açık olan mağazalar günden güne ülke genelinde daha yaygın hale gelmektedir.

Rusya’da Gece Hayatı

Rusya’nın hedonistik bir gece hayatı sağlama konusundaki ünü, dünyaca bilinmektedir. Özellikle Moskova, St Petersburg ve diğer büyük şehirlerde, ziyaretçilerinin tüm beklentilerini karşılayacak donanımda, son derece şık ve zengin gece kulüpleri ve barları vardır. Bir mekan kapandığında hızla bir yenisi açılır. Moskova’da şu bahsedeceğimiz yerler şiddetle tavsiye edilir. Solyanka, Rodnya, Simachev Barve Strelka Bar. St Petersburg’da ise Groboedov’a, Purga’ya ve Dom Beat’e gidin.

Daha sakin bir deneyim arayanlar için birçok alternatif var. Tiyatro, sirk, konser ve çeşitli gösteriler daha geleneksel akşam eğlenceleri sunar. Biletler önceden veya performanstan hemen önce bilet gişelerinden satın alınabilir. Ziyaretçiler, fiyatların bazen Rus vatandaşları tarafından ödenen fiyatlardan daha yüksek olabileceğini unutmamalıdır. Tiyatro repertuarları gece bazında değişebilir ve bir ay boyunca Bolşoy Balesi ve Opera (www.bolshoi.ru/en) tarafından 30 farklı gösterim sunulabilir.

RUSYA’DA GEZİLECEK YERLER

Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy Tiyatrosu – İç Mekan

Moskova’nın Bolşoy Tiyatrosu (www.bolshoi.ru) düzenli olarak sergilenen opera performanslarının yanı sıra, dünyaca ünlü Bolşoy Balesine ev sahipliği yapar. Dünyanın en eski ve en prestijli tiyatroları arasında yer alır.

Catherine Sarayı

Catherine Sarayı

St Petersburg dışında 29km (29 mil) oturan Catherine Palace, farklı çarların ardı ardına yazlık bir konut olarak görev yaptı. Belki de en iyisi, Naziler tarafından yağmalanan ve yeniden yaratılan çarpıcı bir amber panel dizisi olan Amber Room’a ev sahipliği yaptığıdır.

“Beyaz Geceler Festivali” ne katılın

Beyaz Geceler Festivali

St Petersburg gündüzün hiç bitmediği 24 saat aydınlık saatlerin yaşandığı 21 Haziran yaz gündönümünde, dünyanın kuzey ve güney olmak üzere iki yarım küresini etkileyen önemli bu coğrafi olayı destansı bir festivalle kutluyor. Eğer bir yaz günü St Petersburg’da iseniz bu şöleni kaçırmamalısınız.

Kayağa Gidin

Krasyana Polyana

Batı Kafkasya’da Krasnaya Polyana (Kızıl Vadi olarak da bilinir), 25km (16 mil) parkura sahiptir ve ülkenin kayakçıları ve snowboardcularını adeta bir mıknatıs gibi kendisine çeker. Ülkenin başka yerlerinde Kamçatka Yarımadası yine potansiyele sahip yerlerden bir diğeridir ve 2014 Kış Olimpiyatları’nın evi olan Soçi, tüm yetenekler için geniş bir kayak çeşitliliği yelpazesi sunan geniş eğimli parkurlar sunar.

Irkutsk

Bandy Sporu

Trans Sibirya Demiryolları ile seyahat edenler için ortak bir durak noktası olan Irkutsk, özellikle Sibirya kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için bir veya iki günlük gezip görmeye değer bir yerdir. Bir bandy maçı yakalarsanız mutlaka izleyin. Bandy bir tür, açık havada oynan buz hokeyidir.

Kola Yarımadası

Kola Yarımadası

Kola Yarımadası ziyaretçilerine olağanüstü bir somon balıkçılığı sunar. 18kg ‘lık dev avlar bu bölge için normal olarak ifade edilen bir durumdur.  Yeni başlayanlardan uzman avcılara varıncaya kadar  zengin bir olta balıkçılığı seçenekleri sunar.

Baykal Gölü

Baykal Gölü

Moğol sınırına yakın bir konumda bulunan dünyanın en derin gölü aynı zamanda en net göllerden biridir ve 2.000 kilometrelik (1.242 mil) kıyı şeridinin bir kısmını veya tamamını gezmek, huşu uyandıran bir vahşi doğa ile karşılaşmanızı sağlar. Karda seyahat size göre değilse, kesinlikle yaz ayları ziyaret etmek en iyisidir.

Lenin’in Mozolesi

Lenin’in Mozolesi

Lenin’in Mumyalanarak Korunan Bedeni

Devrimci lider Vladimir Lenin’in mumyalanmış cesedi, 1924’teki ölümünden bu yana neredeyse sürekli olarak kamuya açıktı. Düzenli olarak bakılan koyu renk bir takım elbise içinde görülen Rusya’nın büyük liderini canlıymış gibi görmek garip bir deneyim, ancak kolay kolay unutulacak bir anı olmayacağı kesin.

Moskova’nın Gece Hayatı

Gipsy Gece Kulübünden bir kare

Rusyanın Başkenti çok ünlü bir gece hayatına ev sahipliği yapar. Rus halkı,  özellikle genç ve orta yaş grubu hafta sonlarını eğlence mekanlarında geçirmeye bayılır. Şehir genelinde çok sayıda gece kulübü, canlı DJ performansları ve konserlerle konuklarını eğlendirmektedir.

Elbruz Dağı

Elbruz Dağı

Elbruz Dağı, 5.642 m yükseklikle Kafkaslar’ın ve Rusya’nın en yüksek dağı. Elbruz, şu sıralar faal olmayan, yoğun olarak buzullarla kaplı, çift zirveli bir stratovolkandır. İki zirve arasındaki mesafe 1.500 metre olup, zirve noktası güney krater kenarında bulunur. 70’ten fazla buzul, Elbruz’dan aşağıya, vadiye akar. Bu dağ üzerinde Tırmanış faaliyetleri de düzenlenmektedir.

St Isaac’ın Katedrali

St Isaac Katedrali

Azize Isaac Katedrali dünyanın en güzel kubbe şekilli binalarından biridir. Katedralin alanı yaklaşık 4.000 metrekare, yüksekliği ise 101.5 metre. Aziz İshak Katedrali, dünyanın en büyük beş kubbesinden biridir. Katedral 1917 devriminden sonra dini önemini yitirmesine rağmen, orijinal dini ve kültürel statüsü restore edilmiştir.

St Petersburg’un Kanalları

St Petersburg Kanalları

St Petersburg imparatorluk şehrinin büyüklüğü ve ihtişamı ile ziyaretçilerini şaşırtmaya çok meyillidir. Merkezin mimarisini bir kanal yolculuğu ile seyredip fotoğraflama imkanı verecek çok az şehir vardır. St Petersburg kesinlikle bu şehirlerden biridir.

Kremlin Sarayı

Kremlin Sarayı

Kremlin, fantastik bir dünyadan ürünüymüş gibi öylesine güzel bir yapı ki bazı ziyaretçiler, bu sarayın koruma altında olmayıp Kremlin’e erişimin olmasına şaşırıyor. Kremlin cazibe merkezinin en ünlüsü, Fabergé Yumurtası ve Armory Müzesi’dir. (altta)

Armory Müzesi

Trans Sibirya Demiryolu

Trans Sibirya Ekspresi

Trans Sibirya Demiryolu dünyadaki en ikonik tek demiryolu yolculuğundan birini size sunar. Moskova’dan Pekin’e bir hafta süren yolculuk en popüler rotasıdır ve sizi gezegenin en uzak vahşi doğasından bazılarına götürür. Yolculuğun uzunluğu toplamda 9,000km’den fazladır (5.600 mil) bu yolun uzunluğu, kapsadığı alanın ölçeği hakkında size bir fikir verebilir.

Vladivostok

Vladivostok

Bu kadar doğuya kadar geldiyseniz, tebrikler. Tepelerle çevrili ve Körfeze bakan Vladivostok, aslında ülkenin en cazip şehirlerinden biridir. Plajlara kolay erişimin yanı sıra çeşitli tarihi yerler de vardır.

Volgograd

Mamaev Kurgan – Anne Heykeli

Sosyalist dönemde adı Stalingrad olan Volgograd, 2. Dünya Savaşı’nın en çetin direnişlerinden birinin verildiği şehir olmakla anılır. Şimdi ki adını ise Volga nehrinden alan şehir ancak tarih meraklıları için ilginç bir yer haline geldi. En çok ziyaret edilen yeri Anne Heykeli’dir (yukarıda). Volga Don Kanalı ve Stalingrad müzesi yine ziyaret edilebilecek yerler arasında yer alır.

Yusupov Sarayı

Yusupov Sarayı

St Petersburg’un muhteşem bir şekilde dekore edilmiş Yusupov Sarayı’nda (www.yusupov-palace.ru) odalar 19. yüzyıl tarzında görkemli bir şekilde dekore edilmiştir ve muhteşem bir mini tiyatro içermektedir. Sarayın içinde yer alan bir sergi ayrıca burada öldürülen Rasputin’i anıyor.

RUSYA’DA YEME-İÇME

Rusya’nın fakir gıdalar konusundaki kötü şöhreti geçmişte kaldı. Şehirlerde Batı Avrupa’da bulunabilecek her şeye, her zevke hitap eden restoran ve kafelere, her cebe hitap eden mekanlar görmek mümkün. Ziyaretçiler, fast-fooddan high-end’e kadar çok çeşitli uluslararası ürün ve yemek deneyimiyle ayrılıyor. Kırsal bölgelerde yemek çeşitliliği ve kalite daha düşüktür. Büyük şehirlerden uzakta yer alan mekanlarda İngilizce menü bulmanın daha zor olduğunu belirtmekte fayda var bu nedenle ya biraz Rusçaya yada yanınızda bir çevirici uygulama bulundurmanın faydası olacaktır.

Ziyaretçilerin günden güne yiyeceği tür, hangi şehri ziyaret ettikleri ve yılın saatine göre değişmektedir. Kahvaltı genellikle İskandinav ülkelerinde yenen kahvaltılara benzer, soğuk etler, haşlanmış yumurtalar ve Rus çayı  ve ekmek. Öğlen ve akşam yemekleri için ise bölgeye bağlı olarak Borş gibi yemeklerin daha geleneksel olduğunu söyleyebiliriz. Moskova’da, St Petersburg ve daha birçok büyük şehirde, kaliteli uluslararası yemekler ve kaliteli yemek mekanları kolayca temin edilebilir. Ancak standardın biraz üzerinde, pahalıdırlar.

  Meşhur Lezzetleri

 • Kaşa: Süt ve yulaf, karabuğday veya irmik ile yapılmış temel bir kahvaltı tabağı.
 • Blini: Havyar, balık, eritilmiş tereyağı veya ekşi krema ile doldurulmuş küçük krepler.
 • Ponchiki: Sıcak şekerli çörekler.
 • Pirozhky: Farklı etlerle kızartılmış rulolar, genellikle et.
 • Borscht: Pancar çorbası ekşi krema ile sıcak olarak servis edilir.
 • Pelmeni: Et köfte.

Bilinmesi Gerekenler

Şehir merkezindeki barlar genellikle sabahın erken saatlerine kadar açıktır. Sokakta içki içmek tamamen serbesttir.

Moskova ve diğer büyük şehirlerdeki oteller % 10 ile 15 arası bahşiş ücreti almaktadır.

Alkol Alma Yaşı

Alkol tüketimi konusunda yaş sınırlaması yoktur, ancak satın almak için 18 yaşın üzerinde olmalısınız.

Bölgesel İçecekler

 • Chai: Tatlı çay sütsüz olarak servis edilir.
 • Votka: Genellikle baharatlarla tatlandırılır ve renklendirilir: Zubrovka (bir tür çim ile yapılır), Ryabinovka (üvez ağacı meyveleri ile demlenir), Starka (koyu, pürüzsüz, yıllanmış votka) ve Pertsovka acı biber ile yapılır. Russky Standart, Stolichnaya ve Gzhelka da popüler markalardır.
 • Krushon: Soğuk “punch”; Şampanya, brendi ve yaz meyveleri içi boş bir karpuzun içine dökülür ve birkaç saat soğutulur.
 • Nalivka: Meyve veya çilek ile yapılan tatlı likörü.
 • Nastoika: Şifalı özellikleri olan bitkilerden, yapraklardan, çiçeklerden, meyvelerden ve bitki köklerinden yapılan bir şaraptır.

Karayolu Seyahati

Bir araba kiralamayı planlıyorsanız, seyahate çıkmadan önce gereksinimleri hakkında bilgi için araç kiralama şirketinize danışın.

Şehirler arası seyahatin uzun mesafelerde ve büyük şehirlerde yoğun trafik ve kötü yol koşulları nedeniyle uzun zaman alabileceğini unutmayın. Geceleri yalnız araba kullanmayın ya da yol kenarındaki aracınızda uyumayın. Otostopçu almayın.

Yol güvenliği zayıf. Karayolu Trafik Güvenliği Müdürlüğü tarafından yayınlanan istatistiklere göre, 2017 yılında Rusya’da 169.000’in üzerinde trafik kazası yaşanmış, 19.000’in üzerinde ölüm ve 215.000’in üzerinde yaralanma meydana gelmiştir. Araba sürerken uyanık olmalısınız, hava koşullarını dikkate almalı ve gece sürüşü sınırlandırmayı veya kaçınmayı düşünmelisiniz.

Trafik polisinin sürücüleri kontrol noktalarında durdurması ülkemizde olduğu gibi Rusya’da da yaygın bir uygulamadır. İçki kullanımına yönelik sıfır tolerans politikası uygularlar.

Aracınızla Rusya’ya gitmek için, aracınızı giriş noktasında gümrük idaresine bildirmeniz gerekecektir. En fazla 1 yıl süreyle ithalat vergisi ödemeden Rusya’ya bir araç getirebilirsiniz.

Bir aracı Rusya’ya getirmekle ilgili daha ayrıntılı sorularınız varsa Rusya Büyükelçiliği ile iletişime geçin. Türkiye Büyükelçiliği, doğru belgeler olmadan Rusya’ya araç getirmeye çalışanlara yardım sunamıyor.

Demiryolu Seyahati

Rusya büyük bir demiryolu ağına sahiptir ve Rusya’da demiryolu kullanımı çok yaygındır.  Tüm tren istasyonları havaalanı tadında güvenliğe sahiptir. Tüm çantalarınız taranacak ve detektörlerden geçmeniz gerekecek.

Trenle yapacağınız uzun süreli yolculuklarda gece trenle seyahat ediyorsanız, değerli eşyanızı yatağın veya koltuğun altındaki cebe koyun.

Bazı bölmelerde sürgülü kapınız basit bir mekanizma ile kilitlendiğinden dolayı bölmenizi uzun süre boş bırakmayınız kolayca girebilirler.

Hava Yolculuğu

Rusya genelinde havaalanı güvenlik taramasından geçerken el bagajınızda taşıyabileceğiniz sıvı, jel, aerosol, krem ​​veya macunların hacmi ve miktarı sınırlıdır. Daha fazla bilgi için, lütfen Federal Hava Taşımacılığı Ajansına (Rusça) bakınız veya havayolunuza danışın.

Helikopterle yolculuk genellikle petrol ve gaz endüstrisinde, Rusya’nın daha uzak bölgelerinde kullanılır. Son yıllarda birçok ölümle sonuçlanan helikopter kazaları yaşandı. Ağustos 2018’de Igarka yakınlarında kalkıştan kısa bir süre sonra bir helikopter düştü ve gemideki herkesi öldürdü. Helikopterle artan seyahat riskinin farkında olun ve operatörün güvenlik sicilini sorgulayın.

Uçuş Arayın

Gümrük Şartları

Beyan olmadan yabancı para birimini 10.000 ABD Doları (veya eşdeğeri) tutarında ithalat ve ihracat yapabilirsiniz. Ayrıca, ilan etmeden 3,000 ABD Doları (veya eşdeğeri) tutarında bir döviz ihraç edebilirsiniz.

10.000 ABD dolarından (veya eşdeğerinden) fazla miktarda veya belirli ürün kategorilerini (örneğin elektrikli eşyalar, mücevherler, antikalar, değerli müzik aletleri) ithal ediyorsanız, bir gümrük beyanı formu doldurmalısınız.

Bazı gelişmiş elektronik eşyaları (örneğin, GPS cihazları) almak istiyorsanız, seyahate çıkmadan önce Rus yetkililerden işletme ruhsatı almanız gerekir. Ülkeden ayrılmadan önce en yakın Rus elçiliğine veya konsolosluğuna danışın.

Formun giriş noktanızdaki gümrük yetkilisi tarafından damgalandığından emin olun, aksi takdirde, Rusya’dan ayrıldığınızda döviz ve beyan edilmeyen eşyalara el konulabilir ve ceza kesilebilir.

Rusya’dan ayrıldığınızda bunları satın aldığınızı belgeleyen satın alma makbuzunu mutlak saklayın.

Antikaların, sanat eserlerinin (özellikle nadir veya değerliyse modern sanat ve posterler dahil) ihracatını ve Rusya’da satın alınan veya yurtdışından Rusya’ya ithal edilen tarihi öneme sahip öğeleri kapsayan katı düzenlemeler var. Bu tür materyalleri ihraç etmek için Kültür Bakanlığı’ndan bir ihracat iznine ihtiyacınız olacak ve her bir öğenin kalkış noktasında bildirilmesi gerekiyor. Ciddi bir suç olduğundan, ilgili evraklar olmadan izin gerektiren öğeleri alma veya verme girişiminde bulunmayın.

Daha fazla bilgi için, Rusya Federal Gümrük Hizmetinin web sitesini ziyaret edin.

Sağlık

Kişisel kullanım için normal olarak reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçları Rusya’ya getirebilirsiniz. Bununla birlikte, ilacınız narkotik veya psikoaktif maddeler içeriyorsa adınıza düzenlenen, Rusçaya çevrilmiş ve daha sonra noter tasdikli bir reçete taşımalısınız. Türkiye’deki noterlik hizmetlerinden temin edilebilir.

İlaçlarınızı Rusya’ya getirmek için reçeteli ve noter onaylı bir çeviri yapmanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, seyahat etmeden önce Rusya Elçiliği ile görüşün.

Eğer Türkiye-AB çifte vatandaşı iseniz Avrupa Sağlık Sigortası Kartınız Rusya’da geçerli değildir.

Rusya’nın birçok bölgesinde tıbbi bakım Batı standartlarının altındadır. Hastaneler tüm vakaları kabul etmemektedir ve tedavi öncesinde nakit ya da kredi kartı ödemesi talep etmektedir. Tek kullanımlık IV sarf malzemeleri, şırıngalar ve iğneler kentsel alanlarda standart uygulamadır; ancak uzak bölgelerde seyahat etmeyi planlıyorsanız, kendi malzemelerinizi getirmek isteyebilirsiniz.

UN-AIDS Verileri 2018 Raporu, Rusya’da yaklaşık 1 milyon insanın HIV ile yaşadığını tahmin ediyor. HIV / AIDS’e maruz kalmamak için önlemler almalısınız.

Moskova’da hava kalitesi değişken hava koşullarında değişkenlik gösterir ve daha da kötüleşebilir. Daha fazla bilgi için yerel medyayı ve Moskova Emercom (Rusça) web sitesini izlemelisiniz.

112, Rusya’daki herhangi bir acil servis için tek numaradır.

Para

Rusya’daki para birimi Rus Rublesi’dir (RUB).

Kredi / bankamatik kartları çoğu otel, restoran, turistik yer, süpermarket ve diğer dükkanlar dahil, büyük Rus şehirlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. ATM’lerin bulunması kolaydır.

Herhangi bir masrafı karşılamak için ruble olarak nakit para verilmesi tavsiye edilir. Örneğin, taksi şoförlerinin, bir uygulama kullanmadıkça kart ödemelerini kabul etmeleri pek mümkün değil.

Rusya’da ruble satın almayı planlıyorsanız, döviz bozdurmak için ABD doları ya da Euro almanız ve yalnızca bankalarda, otellerde ve havaalanı döviz bürosunda para değiştirmeniz gerekir. Sokak yatırımcılarından para değiştirmek bir suçtur. Ülkede Dolar veya avro ile gündelik işlemler için doğrudan ödeme yapmak yasaktır.

Kuzey Kutbu Seyahati

Her yıl Kuzey Kutbu içinde ve çevresinde çok sayıda turist güvenle seyahat etmektedir. Kuzey Kutbu , Kanada, Finlandiya, Grönland (Danimarka), İzlanda, Norveç, Rusya, İsveç ve Alaska (Amerika Birleşik Devletleri) bölgelerini kapsayan geniş bir bölgedir. Bu ülkelerin her biri için özel seyahat tavsiyelerini okumanın yanı sıra, Kuzey Kutbu’nu ziyaret eden potansiyel ziyaretçilerin, belirli yerlerin arama kurtarma, tahliye ve tıbbi tesislerden gelebileceği potansiyel uzaklıklarını da göz önünde bulundurması gerekir.

Kuzey Kutbu’nu ziyaret etmenin en popüler yolu gemidir. Kuzey Kutbu’nun bazı bölgeleri – özellikle daha kuzey ve uzak bölgeler – keşfedilmemiş ve buzla kaplı olabileceğinden, bölgedeki seyahati düzenleyen turun önceki seyir ve operatörlerin deneyimini kontrol etmelisiniz. Ayrıca, özellikle önceden mevcut bir tıbbi durumunuz varsa, yolcu gemilerinin içinde yer alan tıbbi tesislerini göz önünde bulundurmalı ve cruise operatörleriyle uygun şekilde konuşmalısınız.

Sekiz Kuzey Kutbu Devleti uluslararası arama ve kurtarma yükümlülüklerini çok ciddiye alıyor ve son zamanlarda Kuzey Kutbu’ndaki arama ve kurtarma işbirliği konusunda bağlayıcı bir anlaşma imzaladı. Bu bölgelerde, arama ve kurtarma müdahalesinin çoğu zaman yüzlerce mil uzağa gönderilmesinin gerekli olacağının farkında olmalısınız ve mahsur kalmış gemilere yardımın, özellikle kötü hava koşullarında ulaşması birkaç gün sürebilir.

Arama ve kurtarma yalnızca temel ulaşım ve temel tıbbi bakım sunması muhtemeldir ve ileri yaşam desteği sağlayamayacakları muhtemeldir. Sorumlu seyir operatörleri, sundukları seyir koşullarına ilişkin ek bilgileri memnuniyetle vermeli ve sahip olabileceğiniz endişeleri gidermelidir.

Rusya ‘nın Türkiye’ye uyguladığı Vize, iki ülkenin arasında imzaladığı anlaşma sonucunda kaldırılmıştır. Rusya’ya pasaportunuz ile vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Vizeler

Seyahate çıkmadan önce Rus Büyükelçiliği’nden vize almanız gerekir. İşlem süreleri standart hizmet için 20 iş gününe, başvurulan vize kategorisine ve uygulamanın kendisine bağlı olarak acil hizmet için 3 iş gününe kadardır.

Vize başvuru sürecinin bir parçası olarak, 12 yaş ve üstü Türkiye merkezli tüm başvuru sahiplerinin biyometrik verileri (taranmış parmak izleri) sunmak için vize başvuru merkezini ziyaret etmesi gerekecektir. Rusya hükümeti, Rusya’ya girerken Türkiye vatandaşları dahil tüm yabancı uyruklulardan biyometrik parmak izi almayı gerektiriyor.

Vizenizi alırken, doğru olduklarından emin olmak için geçerlilik tarihlerini ve pasaport numarasını içeren ayrıntıları dikkatlice kontrol etmelisiniz. Seyahate çıkmadan önce vizenize ekli şart ve koşulların farkında olduğunuzdan emin olun. Yetkililer tüm vize ve göç yasalarını kesinlikle uyguladıklarından, Rusya’dayken vizenizin geçerliliği ve koşullarına uymalısınız.

Vizenizin süresini aşmak para cezalarına, mahkeme duruşmalarına, sınır dışı edilmeye ve yeniden giriş yasağı almanıza neden olabilir.

Yolcu gemileri

Cruise veya feribot yolcuları, resmi lisanslı şirketler aracılığıyla tur rezervasyonu yaptırdıklarında, vizesiz 72 saat boyunca Rusya’da kalabilirler. Sadece gemi turu şirketlerini değil, yetkili tur acentalarını da kullanmakta da serbestsiniz.

Bunun geçerli olduğu şehirler:

St Petersburg

Kaliningrad

Vladivostok

Soçi

Vyborg

Korsakov (Sakhalin Adası)

Novorossiysk

Pasaportunuz karadayken kaybolur / çalınırsa, bir polis raporu almanız, Acil Durum Belgesinin yerine geçmek için St.Petersburg’daki Türkiye Büyükelçiliğine gitmeniz, çıkış vizesi almanız ve Rusya’dan ayrılmak için para ödemeniz gerekir.

Göçmenlik Kartları

Rusya’da göçmenlik başvurunuz kabul edilmiş ise Rusya’ya her gittiğinizde bir göçmenlik kartı imzalamanız gerekir. Bu size pasaport kontrolünde verilecek. Kart  2 parçadan oluşuyor. Bir kısmı Göçmenlik Memuru tarafından muhafaza edilecektir. Rusya’dan ayrılmanız diğer kısmı güvende tutmalısınız. Oteller, pansiyonlar veya başka bir alıcı işletme, göçmen kartı olmayan konukları kabul etmeyecektir.

Rusya ve Beyaz Rusya arasında seyahat etmek

Hava yoluyla: Rusya’dan Beyaz Rusya’ya Beyaz Rusya’dan Rusya’ya uçan Türk vatandaşları göç kontrolüne tabi tutuluyor. Rusya’ya Belarus’tan uçarken geçiş yapıyorsanız, transit geçiş vizesi gerekip gerekmediğini kontrol etmek için lütfen en yakın Rus elçiliği veya konsolosluğu ile iletişime geçin.

Karayoluyla: Yabancıların Rusya ve Beyaz Rusya arasındaki kara sınırını geçmeleri söz konusu değildir. Rusya’ya gitmeyi planlıyorsanız, farklı bir ülke üzerinden alternatif bir rota izlemeniz gerekir.

Demiryolu ile: İki ülke arasında demiryolu ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, tavsiyelerini almak için rezervasyonunuzu yaparken tren veya tur operatörünüzle iletişim kurmalısınız. Demiryoluyla seyahat edenler için en son durum hakkında tavsiyeler için en yakın Rus elçiliğine ya da konsolosluğuna başvurmayı da düşünmelisiniz.

Seyahatiniz boyunca gerekli tüm vizelerin bulunduğundan emin olmalısınız.

Можете ли вы помочь улучшить этот Вьетнамский путеводитель? Пожалуйста, напишите нам местную информацию о вашей стране. Например; места для посещения, как туда добраться, местные продукты питания, местные культуры .. Пожалуйста, напишите нам по электронной почте: [email protected]

Yorum yapın