Uygulama kaynakları korunuyor..
Detaylı Arama

Rotaları Karşılaştır

Son güncelleme: 15.09.2019

Bu İran Gezi Rehberi seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler düşünülerek hazırlandı. Yemeden, içmeye, gezip görülebilecek yerlere, yapılabilecek aktivitelere ve hatta İran Gezi Rehberi içinde İran’ın kültürü ve bilmeniz gereken yerel yasaları ve zor bir durumda kalmanız halinde konsolosluk iletişim bilgilerini içerir. Şimdi lafı uzatmadan gelin, İran Gezi Rehberi ‘ni yakından inceleyelim.

İRAN'A GENEL BAKIŞ

İran , olağanüstü tarihi yerler, enfes manzaralar ve büyüleyici bir kültür ile donanmış, dünyanın en değerli seyahat noktalarından biri olmalıydı ancak uluslararası gerilimler ve sert bir iç rejim, bunun böyle olmasını engelliyor; bu, İran’ın Dünya genelinde haksız yere bir hedef olmasına sebep oluyor.

Yine de işlerin değişmeye başladığını söylemek mümkün. 2013 yılında ılımlı bir cumhurbaşkanının seçilmesinden sonra Batı ile ilişkilerde nispeten yaşanan bir takım olumlu gelişmeler sonrasında, sınırları ziyaretçilere kapalı olan bu ülkenin sınırları günümüzde ziyaretçilere yeniden açılmaya başlamıştır. Kimse, mevcut liderlerin  şok edici bir şekilde sertleşemeyeceğini iddia etmiyor. Ancak yeni yönetimin çoğu yabancının ön yargılarını paramparça etmesi muhtemel. Ziyaret edenler, İranlıları sıcak ve arkadaş canlısı bulacaklar. İranlıların Türkiye’den gelen ziyaretçileri sevdiklerini söyleyebiliriz. Sizinle sohbet etmeye istekli ve çaya davet edecek pek çok insanla karşılaşacaksınız.

3.000 yıl öncesine ait Zengin Pers mirası ülke genelinde belirgindir. Persepolis’in antik kalıntıları ve hala görkemi koruyan İsfahan’ın eski başkenti gibi bir çok tarihi yer mevcuttur. İran’da, kendisini İslam dünyasındaki çoğu milletten ayıran baskın Şii-Müslüman nüfusu ile ayrı bir kültürel kimliğe sahiptir.

Ülkenin bazı bölgeleri çok muhafazakârdır ama buna rağmen Tahran, birçok ziyaretçiyi son derece modern bir şekilde ağırlamaktadır.  Dini dogmanın sürdürdüğü görüntüye rağmen, başkentte kadınlar etrafta kot pantolon ve makyajla dolaşırken, çiftler açıkça el ele tutuşur. Akdeniz ülkeleriyle karşılaştırılabilecek canlı bir kafe kültürü var. Fars mutfağı, sayısız geleneksel ve daha çağdaş restoranlarda da tadılabilir.

İran’a seyahat etmenin risklerini dikkatlice değerlendirin

İran sınır bölgeleri daima terörizm’in en faal olduğu bölgelerdir. İran-Afganistan ve İran-Irak sınır bölgelerinde terör faaliyetleri son derece faaldir. Bu bölgelerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

İran’da, ABD ve Orta Doğu’daki diğer ülkeler arasında son zamanlarda askeri tehditler yaşanıyor. Askeri alanlardan kaçınmalı, yerel yetkililerin talimatlarını her zaman takip etmeli ve bu seyahat önerileri dahil olmak üzere yeni gelişmelere de ayak uydurmalısınız.

Ülke genelinde İran’daki ekonomik durumla ilgili protestolar var. Dikkatli davranmalı, protesto ve toplu eylemlerin yapıldığı alanlardan kaçınmalı ve yerel yönetimlerin talimatlarını izlemelisiniz.

Özellikle Khuzestan, Golestan ve Lorestan başta olmak üzere birçok il, Mart ve Nisan 2019’da şiddetli bir sel baskını yaşanması nedeniyle altyapı zarar görmüş durumda. Yerel yetkililer tarafından verilen tavsiyelere uymalısınız. Altyapıya verilen zarar göz önüne alındığında, araba sürerken ve yürürken özellikle dikkatli olun, bir miktar yiyecek ve şişe suyu bulundurun ve telefonunuzun şarjlı olduğundan emin olun.

Para (exchange) değişiminde sıkıntı yaşamamak için sertifikalı döviz bürolarında değişim yapmanız mümkündür.

Teröristlerin İran’da saldırılar gerçekleştirme olasılığı çok yüksektir. Yabancıların ziyaret ettiği yerler de dahil olmak üzere her yerde saldırı olabilir. 22 Eylül 2018’de, Huzistan eyaletinin başkenti Ahvaz’da bir askeri geçit törenine saldırı düzenlendi. 7 Haziran 2017’de Tahran’da – biri Tahran’ın merkezinde bulunan Majesteler’de (İran parlamentosu), diğeri ise İmam Humeyni Uluslararası Havaalanı yakınındaki İmam Humeyni Türbesi’nde 2 saldırı oldu.

İran, İslam hukukunun uygulandığı bir Müslüman ülkesidir

Her zaman yerel geleneklere, yasalara ve dinlere saygı duymalı ve hakaret etmemek için yaptıklarının farkında olmalısın.

Türkiye vatandaşlarının İran’a seyahat etmek için vize almaları gerekiyor. Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden önce veya sınır kapısında vizenizi alarak da İran’a geçiş yapabiliyorsunuz. İran’da Türkler genel olarak seviliyor vize konusunda Ülkemize genel olarak sorun çıkarmıyorlar. İran anılarınızı [email protected] adresine yazarak İran Gezi Rehberi içerisinde yayınlayabilirsiniz.

İran üzerinden rotasını Uzak Doğu’ya çevirenler

Tavsiyemiz kesinlikle Tebriz üzerinden Azerbaycan-Gürcistan-Rusya-Kazakistan rotasını izlemenizdir. Pakistan üzerinden de Hindistan rotasını izleyebilirsiniz ancak bahsini ettiğimiz rota güvenlik açısından Pakistan’dan daha  güvenlidir.

EMNİYET VE GÜVENLİK

Bir açıklaması olmayan herhangi bir davranış, ne kadar masum olduğuna bakmaksızın sizi riske sokabilir. Kalabalığın veya hassas alanların yakınında bulunmak, yetkililerin ilgisini çeken İranlılarla temas kurmak, belli başlı turistik yerler dışında fotoğraf çekmek veya aykırı olarak algılanabilecek davranışları sergilemek güvenliğinizi riske edebilir. Ülke’nin İslam kanunları ile yönetildiğini aklınızdan çıkarmamalı, hal hareket ve davranışlarınız, giyim tarzınız İran-İslam kültürüne uygun olmalıdır. Herhangi bir ulusal huzursuzluk, terör olayı veya İran ile uluslararası toplum arasındaki gerginliklerin artması durumunda, Ülkede artan tansiyonla birlikte gezginler için oluşabilecek tehdit olasılığı daha da yükselebilir.

Çifte vatandaş olanlar; İran’da işlenecek bir suç sonrasında İran sizi İran vatandaşı olarak değerlendirip ikincil vatandaşlığınızı görmezden gelir, talep edeceğiniz konsolosluk desteğini size sunmayabilir veya süreci bilinçli olarak uzatabilirler. Bu sebeple bir suça karışmamak için azami özen göstermeye dikkat etmeli, yakınlarınızı bulunduğunuz yer/konum konusunda günlük olarak bilgilendirmelisiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi siz aksine sebep olmadığınız sürece, İran hükümeti de İran halkı da genel olarak Türkiye’den gelen ziyaretçilere sıcak bakmakta ve davranmaktadır. [email protected] adresine yaşadığınız deneyimlerinizi yazarak İran gezi rehberi içerisinde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

SOKAK SUÇLARI

Her yerde olduğu gibi elbette İran’da da sokak suçları görülmektedir. Yabancılara yönelik bazı saldırı ve soygunlar yaşanmıştır. İstanbulda’da sıkça olan Motosikletli veya otomobilli kapkaççılar İran’da da olabilmektedir.

Polis olduğunu iddia eden herhangi biri tarafından sizden para istenirse, kimliklerini görmek isteyebilirsiniz. Hiçbir belgeyi veya paranız vermeyin, tanımadığınız herhangi bir araca binmeyin. Polis kılığında soyguncular turistleri sessiz yerlere götürüp onları soyabiliyorlar.

Kendinizi sokak suçlarından korumak için makul önlemler alın. Çok miktarda para taşımaktan kaçının ve pasaportunuzu güvende tutun. Telefonla veya hotelinizden çağırılan taksiler, caddeden çağırılan taksilerden çok daha güvenlidir.

Karayolu Seyahati

Ziyaretçiler 6 aya kadar yabancı bir sürücü ehliyeti ile İran’da araç kullanabilirler. Bir araba kiralamayı planlıyorsanız, seyahate çıkmadan önce gereksinimleri hakkında bilgi için araç kiralama şirketinize danışın.

İran’da yüksek oranda trafik kazası var

Toplu taşıma araçları dahil olmak üzere karayoluyla seyahat ederken ve caddeleri geçerken büyük özen gösterin. Bir kazaya karışmışsanız, ne kadar küçük olursa olsun, kaza alanını terk etmeyin. Polis gelene kadar bekleyin.

İranlı yetkililer bazen hem şehirlerde hem de ana yollarda gayri resmi barikatlar kuruyorlar. Genellikle genç ve deneyimsiz memurlar görevlendirilir. Kimliğinizi daima yanınızda taşımalı ve anlaşmazlıklara girmekten kaçınmalısınız.

Kendi aracınızı İran’da sürmek istiyorsanız, İran geleneklerine ve diğer düzenlemelere tabi olabilirsiniz. Motosikleti ülkeye getirmek isteyen gezginler için özel gereksinimler var. Kadınların kamuya açık yollarda motosiklet sürmesine izin verilmemektedir. Seyahate çıkmadan önce İran yetkilileriyle görüşün.

Deniz Yolculuğu

Hazar Denizi ve Basra Körfezi’nin pek çok alanı politik olarak oldukça hassastır. Güney Basra Körfezi’ndeki Abu Musa ve Tunus adalarının etrafındaki sular özellikle hassastır ve militarize edilir. 2005’te Abu Musa’ya demirleyen bir İngiliz çift gözaltına alındı ​​ve adanın yakınındaki sulara girmeleri için bir Fransız ve Alman vatandaşı hapse atıldı. 2009 yılının Kasım ayında, bir grup İngiliz denizci, yanlışlıkla İran sularına girdikten sonra yatlarıyla birlikte bir hafta boyunca gözaltına alındı.

İranlı yetkililerin izni olmadan, denizciler bu adaların etrafındaki sulara hiç girmeye ya da yelken açmaya çalışmamalıdır.  Nisan 2015’te, İranlı yetkililerce ticari bir anlaşmazlıkla ilgili mahkeme kararının ardından, Hürmüz Boğazı’nı geçerken İran kuvvetleri tarafından uluslararası bir ekiple bir konteyner gemisi gözaltına alındı; gemi ve ekip 9 gün sonra serbest bırakıldı. Mayıs 2019’dan bu yana Umman Körfezi’nin içinde ve çevresinde çok sayıda ticari gemi saldırıya uğradı.

Havayolları – Uygun Uçuş Arayın

KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

Tebriz Başkonsolosu : Hüseyin Güngör

Posta adresi 
Kuye Vale Asr Khiyabani Forughi Falakai Homafar Kuçe-i Farhangian No:8 TEBRIZ
Tel:+98 41 3327 18 82
+98 41 3327 18 83

Fax:+98 41 3332 49 07
Email: [email protected]

TERÖRİZM

Teröristlerin İran’da saldırılar gerçekleştirme olasılığı çok yüksektir. Yabancıların ziyaret ettiği yerler de dahil olmak üzere her yerde saldırı olabilir. 22 Eylül 2018’de, Huzistan eyaletinin başkenti Ahvaz’da bir askeri geçit törenine saldırı düzenlendi. 7 Haziran 2017’de Tahran’da – biri Tahran’ın merkezinde bulunan Majesteler’de (İran parlamentosu), diğeri ise İmam Humeyni Uluslararası Havaalanı yakınındaki İmam Humeyni Türbesi’nde 2 saldırı oldu.

Güneydoğudaki Sistan-Baluchistan eyaletinde, Pakistan ve Afganistan sınırındaki bazı bombalamalar düzenlendi. Bu saldırıların Sünni aşırılık yanlısı gruplar tarafından gerçekleştirildiğine inanılıyor.

2010 yılında Sünni aşırılık yanlısı bir grup, Sistan-Baluchistan’daki camiye 39 kişiyi öldürerek intihar saldırısı düzenledi. Kürt gruplar, ülkenin kuzey batısındaki İran güvenlik kuvvetlerine küçük çaplı saldırılar düzenlediler. Sınır bölgelerinde yabancı turistlerin kaçırılma tehdidi var. Sınır bölgelere yaklaşmamanızda fayda var.

YEREL YASALAR VE GELENEKLER

İran Gezi Rehberi ‘mizin en önemli konularından biri olan Yerel yasalar ile İran geleneklerini dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. İran, İslam hukukunun kesinlikle uygulandığı bir Müslüman ülkesidir. Her zaman yerel geleneklere, geleneklere, yasalara ve dinlere saygı duymalı ve özellikle de Ramazan ayı boyunca veya dini bölgeleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, alınmadıklarından emin olmak için yaptıklarınızın farkında olmalısınız. Ramazan ayı boyunca gündüz saatlerinde halka açık yerlerde yemek yemek, bir şey içmek veya sigara içmek yasaktır.

2019 yılında, kutsal Ramazan ayının 6 Mayıs’ta başlayıp 5 Haziran’da bitmesi bekleniyor.

Kılık Kıyafet

İslami davranış ve kıyafet kuralları kesinlikle uygulanır. Halka açık herhangi bir yerde kadınlar başlarını başörtüsü, pantolon (veya taban uzunluğu etek) ve orta uyluk veya dizine ulaşan uzun kollu bir tunik veya paltoyla örtmelidir. Erkekler uzun pantolon ve uzun kollu gömlekler giymelidir.

Bazı dini bölgelerde ek kıyafet gereklilikleri var. Kadınlar girmeden önce bir çarşaf (yüz hariç tüm vücudu kaplayan bir giysi) giymeleri istenebilir.

Müslüman olmayan erkekler ile Müslüman kadınlar arasındaki ilişkiler, az sayıda Batılı kişi tarafından kovuşturulmuş olmasına rağmen yasa dışıdır. Müslüman bir kadın, gayrimüslim bir erkekle ilişki içerisinde bulunursa, kırbaçlanması cezasına çarptırılabilir.

Kadınlar, özellikle yalnız seyahat ederken veya karşı cinsten arkadaşlarla seyahat ederken ekstra özen göstermelidir. İran’da seyahat eden bir kadınsanız, yerel kıyafetlere ve geleneklere saygı göstermeli ve yalıtılmış alanlardan kaçınmalısınız. kadın gezginler için.

ÇİFT OLARAK SEYAHAT EDERKEN

Evlenmemiş sevgililer ve karşı cinsle birlikte seyahat eden arkadaşlar, her zaman halk arasında ihtiyatlı olmalıdır. İranlı otel yöneticileri, herhangi bir çiftin çift kişilik bir otel odasını paylaşmasına izin vermeden önce bir evlilik cüzdanı görmek için ısrar edebilirler.

Eşcinsel davranış, zina ve evlilik dışı cinsiyet, İran yasaları uyarınca yasa dışıdır ve ölüm cezasına sebep olabilir. Kadın dergileri ve DVD’leri veya cinsel ilişkileri gösteren videoları yasaktır. Birçok uydu kanalı ve pek çok Batı CD’si ve filmi de yasa dışıdır.

İran’da alkolün ithalatı, satışı, üretimi ve tüketimi, yalnızca belirli tanınmış İran dini azınlıkları (yabancılara değil) istisnaları dışında, dini gerekçelerle kesinlikle yasaktır. Cezalar ciddi olabilir.

Fotoğraf Çekerken Bunlara dikkat!

Askeri ve diğer devlet kuruluşlarına yakın fotoğraf çekmek kati suretle yasaktır. Hassas hükümet binaları ve tesislerini tanımlamak genellikle zordur. Çok ilgi çekici turistik yerlerden başka herhangi bir alanda fotoğraf çekerken çok dikkatli olun.

Halka açık yerlerde bir dizüstü bilgisayar veya başka bir elektronik ekipman kullanılması, özellikle fotoğraflar içeriyorsa, yanlış yorumlanabilir. Casusluk da dahil olmak üzere ciddi adli suçlamalardan tutuklanabilir ve gözaltına alınabilirsiniz. İnsanların fotoğraflarını çekmeden önce sormak daha iyi.

Uyuşturucu satmanın ve bulundurmanın cezaları çok ağırdır. Geçmiş yıllarda yabancı uyruklular da dahil olmak üzere uyuşturucu suçundan mahkum olan birçok kişi İran’da idam edilmiştir.

SAĞLIK HİZMETLERİ

Seyahatiniz sırasında acil sağlık yardımına ihtiyacınız varsa, 115’i arayın ve ambulans isteyin. Tedavi için özel bir tıbbi tesise yönlendirilirseniz sigorta şirketinize başvurmalısınız. Özellikle Tebriz’de iseniz halkın çoğu Türkçe anlamaktadır Türkçe konuşabilirsiniz.

İRAN'DA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Gülistan Sarayı (Golestan Palace) Majesteleri’ne hayran kalın

Gülistan Sarayı – Golestan Palace

Muhtemelen Tahran’ın kilit görüş alanı Golestan, Qajar hanedanının kraliyet evi idi. Eski surların içindeki saray kompleksi, İslami Persinin başlangıcında, Safevi hanedanlığına kadar uzanır, ancak 19. yüzyılda geleneksel İslam mimarisinin ve Batı’nın etkilerinin bir karışımı ile bugünkü halini almıştır.

İmam Meydanı’nın ışıltısı

İmam Meydanı (Imam Square)

Esfahan’ın nefes kesen merkezi eseri, ışıltılı mavi mozaik cami ve saraylarla çevrili, dünyanın en büyük kamu meydanlarından biridir. Bahçeleri dolaşın, mimariyi fotoğraflayın ve UNESCO listesindeki bu harikanın atmosferini sindirmek için zaman ayırın.

Ulusal Mücevher Müzesi

Eski Perslerden 19. Yüzyıla Kadir Hanedanlığı’na kadar bu ülke birçok abartılı hüküm sürmeye maruz kaldı. Tahran’ın Ulusal Mücevher Müzesi, 50.000’den fazla farklı değerli taştan yapılmış süs dünyası da dahil olmak üzere, dünyanın herhangi bir yerinde karşılaşacağınız en zengin örneklerden bazılarını sergiliyor.

İsfahan köprülerinden geçin

İsfahan Köprüleri

İsfahan’ın Zayandeh Nehri’nden geçen köprüler, birçoğu 1600’lerin altın çağına dayanan bir masal kitabında görünmeyecekti. 33 kemerli Si-o-Seh Köprüsü kaçırılmayacak gibi gözükse de, iki kata bölünmüş olan Khaju Köprüsü de benzer şekilde görkemli.

Hindistan’a eski ticaret yolunu Kirman üzerinden takip edin

Rayen Kalesi

Başlangıçta askeri bir karakol olarak kurulan ve daha sonra Hindistan’dan geçen ve Hindistan’dan geçenler için önemli bir ticaret merkezi olarak kurulan Kirman’da bazı ilginç müzeler, çok sayıda görkemli cami ve – tahmin edilebileceği gibi – görkemli bir kucaklama-öfkeli pazar.

Halı-Kilim alışverişine gidin

Meşhur Tahran Halıları

Dünyada halı alışverişine çıkmak için daha iyi bir yer yoktur. Pazar boyunca gezerken farklı farklı satıcılar bulmak konusunda sıkıntısı yaşamayacaksınız. Kendinizi tam bir iranlı gibi hissedip satıcılarla çay için ve tebessümle pazarlık edin. İran’da pazarlık adettir.

Kayak pistlerine çık

İran’da kayak yapmayı hiç duymamış olabilirsiniz, ancak bu giderek daha yaygınlaşan bir etkinlik halini almaya başladı. Sadece Tahran yakınlarında yer alan kayak alanındaki maliyetler genellikle Avrupa’da olduğundan çok daha düşüktür. Alborz Dağları’nda kayak mevsimi kasım ayından mart ayının sonuna kadar devam eder.

Nargile kültürü

Türkiye’den de aşina olduğumuz Nargile kültürünün anavatanı İran’dır diyebiliriz. Burada çokça nargile kullanıldığını fark edeceksiniz. Pek sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz ancak yine de yerinde tercihen tatmanız mümkün.

Meymand’lı devlerle tanışın

Meymand, güney sahili yakınındaki bir dizi tepeye oyulmuş bir ilkel yerleşimdir. İnsanların bölgeyi 3.000 yıldan fazla bir süredir yaşadığı tahmin edilmektedir ve bu günlerde sakinler hala doğal ve yapay mağaralarda yaşamaktadır.

Tebriz’in kentsel cazibesini yaşayın

Kaplı Qaisariyeh Çarşısı ile Tebriz’i ziyaret ederek ve ilk olarak 1465’te bir deprem tarafından tahrip edilmeden önce inşa edilen çarpıcı Kabud (Mavi) Camii’ni ziyaret ederek 15. yüzyıldan kalma Persia’ya geri adım atın – o zamandan beri inançla restore edildi. İran’ın en büyük şehirlerinden biri, ülkenin en önemli sanayi merkezleri arasında yer alıyor.

Tropik adalar kapalı tüplü dalış

Güneyde, Qeshm adasındaki sulardaki bakir mercan ve renkli deniz yaşamına yaklaşın. Yakındaki Kish Adası, tüplü dalış meraklıları için iyi bir seçenek. Dalış okulu çeşitli PADI kursları sunuyor.

İran tarzı çay için

Muhtemelen ülke genelinde yolunuzu ararken, yerel halkın evlerine sıklıkla davet edileceksiniz. İranlılar çok misafirperver bir toplumdur. Çay kültürlerine yabancılık çekmeyeceksiniz bizimkine çok yakın bir çay zevkleri vardır.

Yezd’de geçmişe giriş

Marco Polo’nun seyahat ettiği inanılan ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Yazd, hala sarma şeritleri, rüzgar kuleleri, toprak heykelleri  ile karakterizedir.

İran Gezi Rehberi : Gezilecek Yerler

Bu rotalar ilginizi çekebilir

Persepolis

Fars Eyaleti, Persepolis Street, İran

Tarihi Alan

Kamprota

4 ay önce

Tarihi Alan

4 ay önce

İmam Meydanı, İsfahan

Nakş-ı Cihan Meydanı, İsfahan, İran

Gezilecek Yerler

Kamprota

6 ay önce

Gezilecek Yerler

6 ay önce

İRAN'DA NEREDE KALINIR?

OTELLER

Tahran’da 5 yıldızlı oteller de dahil olmak üzere hemen hemen tüm şehirlerde oteller mevcuttur. Öğrencilerin kaldığı düşük bütçeli küçük oteller mevcuttur ve birçok ucuz otel pansiyonlara benzer bir modelde çalışmaktadır. Villalar da popülerdir. İranlılar sık sık gezginleri evlerine davet ediyorlar, bu yüzden yerel halkın evlerinde kalmak nadir bir durum değildir.  Daha fazla bilgi almak için İran’da Seyahat Acenteleri ile görüşebilir, kalacak yerlere dair ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

İran’da Kamp Yapmak

İran’da kamp yapmak,  nispeten yeni bir etkinlik türü olsa da, Tahran, Esfahan ve Hazar bölgesindeki diğer şehirler de dahil olmak üzere birçok şehir, kampçıların kalabileceği ortak çadırların olduğu geniş alanlar barındırır. İranlıların dikkatini ve merakını çekeceği için kampçılar çadırlarını kamp alanı olmayan yerlere atmaktan kaçınmalıdır. Bir otel, benzin istasyonu veya yerel bir polis merkezinin yakınında kamp kurmak için izin istemelidirler. Kamp alanları dışında bir bölgede kamp yapılacaksa mutlaka polise kayıt yaptırmanız gerekir. İran Gezi Rehberi ‘mize gezgin üye olarak kamp yaptığınız alanları ekleyebilirsiniz.

İRAN'DA YEME İÇME

Pirinç, temel gıda maddesidir ve İranlılar; buğday ekmeğini, yoğurt, kuzu ve patlıcanla şık bir şekilde pişirirler. Tipik Fars lezzetleri, ince bir şekilde tarçın, karanfil, zerdeçal, kakule ve safran ile lezzetlendirilir.

Sarımsak ve kireç de çok fazla özellik taşır. Pek çok İranlı, birçok yemeklerde bir bileşen olarak veya serin ve serinletici bir içecek olarak kullanılabilen kendi yoğurdunu yapar. Fırında taze ekmekle veya pilavla servis edilen kebaplar, menülerde sıklıkla yer alır. Vejetaryenlik İran’da çok nadirdir, ancak ziyaretçiler genellikle etsiz seçenekler de bulacaktır.

İran’ın Popüler Lezzetleri

Chelokhoresh: Pirinç pilavı üzeri sebzeli etli yemek.

Polo sabzi: Taze otlarla pişirilmiş pilav.
Polo Chirin: Tatlı, ekşi safran renkli kuru üzüm, badem ve portakallı pilav.
Adas polo: Pirinç, mercimek ve et.
Morgh polo: Tavuk ve pilav.
Chelokababs: Kömürün üstünde pişmiş etli pilav.
Köfte: Kıyılmış et köfte haline gelir.
Abgusht: Koyun eti ve nohut yahnisi.
Fesenjan: Nar cevizli güveç.
Bademjan: Patlıcan ve domates yahnisi.
Doogh: Yoğurt ve maden suyundan yapılmış soğuk bir içecek.

Bahşiş

Büyük otellerde, faturaya% 10 ila% 15 servis ücreti eklenir. Restoranlarda küçük değişiklikler yapmak normaldir.

Alkol alma yaşı

Yaşınız her ne olursa olsun, alkol kullanımı ülke genelinde yasa dışıdır.

İRAN'DA ALIŞVERİŞ VE GECE HAYATI

İran’da Alışveriş

Mağazalar çok çeşitli kaliteli, bilindik ürünler sunarken, pazarlarda ise yerel ürünler satın alınabilir. Alışveriş yapılabilecek ürünler el oyması, işlemeli ahşap işleri, halılar, kilimler, ipekler, deri ürünler, paspaslar, masa örtüleri, altın, gümüş, cam ve seramik ürünlerdir. Pazarlık ülkemizde de olduğu gibi gelenekseldir, pazarlık etmekten kesinlikle çekinmeyin.

Alışveriş Saatleri

Mağazalar ve halk pazarları genellikle cuma günleri hariç, 08:30 ile 20:30 arasında açıktır.

İran Gezi Rehberi:  Gece Hayatı

Tahmin edersiniz ki, alkol tüketiminin yasal olmadığı bir ülkede yasal bir gece hayatından söz etmek de mümkün değildir. İran bu tarz yasaklar konusunda çok enteresan bir ülkedir. Suç unsuru, insanları halka açık alanlarda alkol kullanımına teşvik etme söz konusu olduğunda oluşuyor. Villalarda insanlar alkol almayı bir yana bırakın eğlence partileri dahi düzenleyebiliyorlar. Eh tabi ki bu partiler dış dünyadan izole gerçekleşiyor. Eğer eğlenceyi seviyor ve illaki de İran’da bir gece eğlenmek istiyorum diyorsanız bu partilerden birine denk gelmeniz gerekiyor. Bu biraz şansınıza kalmış bir durum, dışarıdan bu tarz etkinlikler için rezervasyon yaptırabileceğiniz bir acente yoktur.