Uygulama kaynakları korunuyor..
Detaylı Arama

Rotaları Karşılaştır

Bu Gürcistan Gezi Rehberi seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler düşünülerek hazırlandı. Yemeden, içmeye, gezip görülebilecek yerlere, yapılabilecek aktivitelere ve hatta Gürcistan Gezi Rehberi içinde Gürcistan’ın kültürü ve bilmeniz gereken yerel yasaları ve zor bir durumda kalmanız halinde konsolosluk iletişim bilgilerini içerir. Şimdi lafı uzatmadan gelin, Gürcistan Gezi Rehberi ‘ni yakından inceleyelim.

GÜRCİSTAN'A GENEL BAKIŞ

Eskiden Sovyetler Birliği’nin ayrıcalıklı seçkinlerinin tatil bölgesi olarak ünlü olan Gürcistan, bugün başlı başına bir ülke olarak yine pek çok gezginin hedefi arasında yer alıyor.

Avrupa, Asya, Rusya ve Orta Doğu’nun kavşağındaki bir konuma sahip bu ülke dört mevsimden de büyüleyici bir şekilde etkileniyor. Bu coğrafi konumun getirdiği görsel şölen ise gerçekten baş döndürücüdür. Dağlara tünemiş manastırlarından, vadi tabanında yer alan bağlarına ve Türk usulü yemeklerinden, konukseverliğine kadar Gürcistan, Kafkasya’nın çok özel bir bölümünü temsil ediyor.

Kura Nehri (Mktvari Nehri) kıyılarına yayılmış olan başkent Tbilisi, eski ve yeninin eğlenceli ama bazen karışık bir karışımıdır demek mümkündür. Tütsü kokan kiliseler, geleneksel hamamlar, geniş caddeler ve ışıltılı yeni kuleler ile paylaşırken, ufuk çizgisini dev bir “Ana Gürcistan” heykeli taçlandırır.

Gürcistan, şarabın tesadüfen bulunduğu yer olduğunu iddia ediliyor. Burada 6.000 yıldan fazla bir süredir şarap üretilmektedir.

Ülke, genel olarak güzel doğası ve tarihi ile seyahat etmek için tercih edilebilecek en güzel destinasyonlar arasında yer alır. Güzel insanları

EMNİYET VE GÜVENLİK

Suç seviyeleri Gürcistan ‘da oldukça düşük. Ancak turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerde dikkatli olmanızda fayda var. Yabancı uyruklu ziyaretçilerin maruz kaldığı hırsızlık olaylarının yaşanabildiği kayıt altına alınmıştır.

Hava karardıktan sonraki saatlerde taksi şoförleri tarafından, özellikle yabancılara yönelik olduğu düşünülmese de, bazı cinsel saldırı raporları kayıt altına alınmıştır.

Bölgeyi ziyaret eden etnik azınlıklar ve LGBT+ bireyleri ayrımcılığa maruz kalabilir. Bazı ırksal ve cinsellik aciz ve saldırıları ile ilgili bazı raporlar tutulmuştur. Gürcistan makamları ayrımcılıkla mücadele için savaşıyorlar. Gürcistan parlamentosu bu tür olayların önüne geçebilmek adına ayrımcılık karşıtı yeni yasalar çıkardı. Bu bilgiyi de buradan vermiş olalım.

Bir saldırının veya bir saldırı teşebbüsünün kurbanıysanız yada kendinizi tehdit altında hissediyorsanız, 112’yi arayarak yerel polis acil durum numarasını arayıp bilgilendirme yapın.

KARAYOLU SEYAHATİ

Gürcistan ‘da ülkemizde olduğu gibi trafik yönü sağdadır. Kasaba ve şehirlerde hız sınırı 60 km / saattir. Diğer alanlarda ise aksini belirten bir trafik işareti olmaksızın 80 km / saattir. Gürcistan trafiğinde, trafiğe çıkanlar için içki kullanımına karşı sıfır tolerans politikası vardır. Katiyen alkollü araç kullanmaya çalışmayın.

Özellikle gece araç kullanırken dikkatli olun. Tiflis’in merkezi dışındaki diğer yollar ve diğer şehir merkezleri kötü aydınlatılmış ve yollar kalitesizdir. Başıboş yapılan hayvancılık birçok alanda tehlike arz etmektedir. Yol işaretleri ve yönlendirmeler kafa karıştırıcı olabilir. Ülkede pek çok araba bakımsız ve özelllikle şehirlerin dışlarında yer alan yolların stabilizasyonu genel olarak bozuktur.

Gürcistan’da ön koltuklarda emniyet kemeri takmak zorunludur. 12 yaşından küçük çocuklar arabanın arkasına oturmalıdır. 7 yaşından küçük çocuklar, çocuk koltuğuna oturmalıdır.

Şiddetli yağmur, taşkınlar ve yüksek irtifalarda yağan kar, karayollarını ve köprüleri etkileyebilir. Seyahat etmeyi zorlaştırır veya imkansız hale getirir (özellikle uzak bölgelerde). Toprak kaymaları, heyelanlar da yaygındır. Tiflis’in dışında, özellikle uzak bölgelere seyahat ediyorsanız, aracınızın uygun şekilde donatıldığından emin olun.

DEMİRYOLU SEYAHATİ

Trenle seyahat ederken eşyalarınız güvenliği için onları yanınızdan ayırmayın. Bölmelerde kilitler genellikle kompartımanlı trenlerde bulunur.

TİFLİS METRO HATTI

Tiflis Metro Hattı

HAVAYOLU SEYAHATİ

Uluslararası havaalanları Tiflis, Kutaisi ve Batum’da yer alır.

Tiflis Uluslararası Havaalanı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

Gürcistan’daki havayolu kazalarının listesini Gürcistan Havacılık Güvenliği ağının web sitesinde bulabilirsiniz.

Uygun Uçuş Arayın

KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

09:30 – 12:30 (Konsolosluk işlemlerinin kabul saatleri) 16:00 – 17:30 (Konsolosluk işlemlerinin evrak teslim saatleri)

Batum Başkonsolosu : Makbule Koçak

Posta adresi
Ninoshvili Kucha No:9 Batumi-GEORGIA
Telefon: 995 422 25 58 00 (Gürcü Hattı)

0 466 213 15 00-01-02 (TR-Artvin hattı)

00 995 558 11 87 70 (Gürcü Hattı Cep Telefonu)

Fax: 0 312 218 61 43 VOIP

0 466 213 15 05 (Tr_Artvin) / 00 995 422 25 58 10 (Gürcü Hattı)
E-posta: [email protected]

TERÖRİZM

Gürcistan’daki terör saldırıları göz ardı edilemez. Saldırılar herhangi bir yerde olabilir ve yabancılar tarafından ziyaret edilen yerleri etkileyebilir.

YEREL YASALAR VE GELENEKLER

Her türlü yasadışı uyuşturucu kullanımı, ağır para cezaları ve uzun hapis cezaları dahil olmak üzere katı idari ve cezai yaptırımlara yol açmaktadır. Çok az miktarda uyuşturucu madde kaçakçılığı yapmanın cezası bile 5 ila 25 yıl arasında hapis cezası ve / veya ağır para cezaları almanıza sebep olur. Bu konuya önemle dikkat etmenizi öneririz!

Pasaportunuzun veya ülkeye kimlikle giriş yaptıysanız kimliğinizin bir kopyasını her zaman yanınızda taşımalısınız ve orijinal belgenizi güvenli bir yerde saklamalısınız.

Askeri üsler ve enerji tesisleri gibi hassas bölgelerin fotoğrafını çekmeyin. Kiliseleri ve diğer dini yerleri fotoğraflarken kültürel hassasiyetlerin farkında olun. Örneğin geçmiş yıllarda bazı ziyaretçilerin Tiflis’teki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın fotoğrafını çekmesi engellendi. Şüpheli bakışlar altındaysanız fotoğraf çekmeden önce daima izin isteyin.

Tiflis, kozmopolit bir şehirdir, ancak kırsal alanlarda daha tutucu tutumlar mevcuttur. Şehirlerin dışına seyahat ederken, mütevazı kıyafetlerin etrafındaki kültürel hassasiyetlerin ve özellikle uzak bölgelerde açık sevgi gösterimlerinin farkında olun.

SAĞLIK HİZMETLERİ / TAVSİYELER

Seyahatinizden en az 8 hafta önce, Ulusal Seyahat Sağlık Ağı ve Merkezinden (NaTHNaC) en son ülkeye özgü sağlık önerilerini kontrol edin. Her ülkeye özgü sayfalar aşı önerileri, mevcut sağlık riskleri veya salgınları ve yurtdışında sağlıklı kalmaya ilişkin bilgi içeren bilgi sayfalarına sahiptir.

Türkiye’nin Gürcistan ile karşılıklı sağlık anlaşması yoktur.

Tiflis’teki tıbbi tesisler mevcuttur, ancak pahalı olabilir. Tiflis dışında tıbbi tesisler sınırlıdır.

Zehirli yılanlar, özellikle yaz başlarında yaygındır. Belli başlı şehir ve şehirlerin dışındaki çok az sağlık tesisi, zehirli yılanlara karşı tedavi imkanı sağlar.

Su kalitesi Gürcistan’da değişkendir. Şişelenmiş su yaygın olarak bulunur.

Yurtdışındaki herhangi bir tıbbi tedavinin ve geri dönüşün maliyetini karşılamak için yeterli seyahat sağlık sigortası ve erişilebilir kaynak olduğundan emin olun.

Seyahatiniz sırasında acil tıbbi yardıma ihtiyacınız olursa, 112’yi arayın ve ambulans isteyin. Tedavi için bir tıbbi tesise yönlendirilirseniz derhal sigorta / tıbbi yardım şirketinize başvurmalısınız.

DOĞAL AFETLER

Gürcistan sismik faaliyet alanında yer almaktadır. En son kayda değer deprem, Eylül 2009’da Tiflis’in 156km kuzey batısındaki 6.2. Büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğinde meydana geldi. Küçük depremler sıktır. Bir deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılacaklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için ABD Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı’ndan bu öneriye bakın.

Ciddi seller 2015 yılında Tiflis’i etkiledi.

Yıldırım ve orman yangınları yaz aylarında potansiyel bir risktir.

PARA BİRİMİ

Gürcistan’daki para birimi Gürcü Lari’dir.

Fiyatlar zaman zaman ABD Doları ve Avro cinsinden verilmesine rağmen, Gürcistan yasası tüm mal ve hizmetlerin yerel para biriminde ödenmesini gerektirmektedir.

Kredi ve banka kartları Tiflis’te yaygın olarak kullanılır, ancak bölgelerde daha az kullanılır. ATM’ler büyük şehirlerde bulunabilir. Gezginlerin çekleri yaygın olarak kabul edilmez. Kırsal veya uzak bölgelere seyahat ederken yeterli paranız olduğundan emin olun.

LGBT+ YOLCULAR / GEZGİNLER

Gürcistan’da eşcinsellik yasaldır ve Gürcistan Parlamentosu ayrımcılıkla mücadele yasasını kabul etmiştir, ancak hala toplumda yaygın olarak kabul görmemektedir. Yıllık LGBT olayları polis tarafından korunmaktadır, ancak tacize ve karşı protestolara maruz kalabilir. Açık sevgi gösterileri bazı ayrımcılığa ve tacize neden olabilir. Cinsellik motive edici taciz ve saldırılarla ilgili bazı raporlar olmuştur.

Seyahate çıkmadan önce LGBT topluluğu için bilgi ve tavsiye sayfamızı ziyaret edin.

DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI

Kayak yaparken uygun önlemleri alın ve Gürcistan’daki kayak / kış sporları için geçerli bir sigortanız olduğundan emin olun.

Yürüyüş yaparken, kayak yaparken veya maceraya ve / veya doğa sporlarına katılırken sorun yaşarsanız, acil durum müdahale seviyesi sınırlı olabilir.

Pist dışı kayak yaparken çığ riski de dahil olmak üzere, dağ koşulları hakkında doğru bilgi edinmek zor olabilir. Doğa yürüyüşü yapmayı, dağcılık yapmayı, pist dışı kayak yapmayı veya diğer ekstrem sporları yapmayı düşünüyorsanız, uzman rehberler sağlayabilecek şirketlerle iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz.

Gürcistan’ın kış ve macera sporları endüstrisi geliştikçe, Gürcü yetkililer uygun güvenlik standartlarının korunmasını sağlamak için çok çalışıyorlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda güvenlik standartlarının yeterince gözetilmeyebileceğini unutmayın. Örneğin, Gudauri’deki bir teleferik Mart 2018’de arıza yaptığında bazı insanlar yaralandı.

GÜRCİSTAN'DA GEZİLECEK YERLER

GÜRCİSTAN'DA NEREDE KALINIR?

OTELLER

Ülke genelinde 5 yıldızlı oteller de dahil olmak üzere hemen hemen tüm şehirlerde oteller mevcuttur. Öğrencilerin kaldığı düşük bütçeli küçük oteller de mevcuttur ve birçok ucuz otel pansiyonlara benzer bir modelde çalışmaktadır. Gürcistanlılar sık sık gezginleri evlerine davet ediyorlar, bu yüzden yerel halkın evlerinde kalmak nadir bir durum değildir.  Daha fazla bilgi almak için Gürcistan’da Seyahat Acenteleri ile görüşebilir, kalacak yerlere dair ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

GÜRCİSTAN'DA YEME İÇME

Gürcü efsanesine göre, Tanrı dünya halkları arasında toprağı dağıtırken, Gürcüler o kadar meşguldü ki, sıradaki yerlerini kaybettiler ve onlar için hiçbir toprak kalmadı. Fakat Tanrı’yı ​​partiye katılmaya davet ettiklerinde, kendisinden o kadar zevk almıştı ki, kendisi için biriktirdiği en seçkin toprak parçalarını onlara verdi. Gürcüler, eski Sovyetler Birliği’nin canlıları olmalarından dolayı, bazı haklı gerekçelerle gurur duyuyorlar ve mutfak gelenekleri, Sovyet kitlesel catering’in ölü ellerinden daha iyi hayatta kalıyor.

Mutfak, çorba ve sosları kalınlaştırmak için kullanılan cevizden geniş bir şekilde faydalanır (kelime de dahil olmak üzere her şey otlar, sarımsak, ceviz ve yumurta ile tatlandırılmış zengin bir sosla servis edilir). Kafeler, restoranlar ve sokak yemeği gelenekleri Gürcistan’da diğer eski Sovyet cumhuriyetlerinin çoğundan daha iyi kurulmuştu ve pazarlar yerel olarak yetişen meyve ve sebzelerle doludur. Gorbaçev döneminde gelişmeye başlayan özel olarak işletilen restoranlar, kafeler ve barlar, bağımsızlık sonrası sivil düzenin çöküşünden büyük ölçüde etkilendi, ancak son zamanlarda geri adım atmaya başladı. Gelecek parlak görünüyor.

Bölgesel Lezzetler

• Ceviz sos ve çorbalarda bulunur. Ayrıca karamelize şekerle kaplanmış tatlılarda veya daha sonra sicim üzerine geçirildikten sonra koyulaşmış, tatlandırılmış üzüm suyuna batırılmış ve daha sonra çiğnenen, lezzetli ‘mumlara’ kurutulmuş kuru tatlılarda kullanılır. (fasulye ve cevizli salata).

• Genç ıspanak yapraklarından yapılan marine edilmiş patlıcan, baharatlarla birlikte dövülür eritilmiş peynir ile değiştirilmiş yassı ekmek katmanlarından oluşur. (kurutulmuş et ve çeşitli taze ve turşu sebzeler).

Bilinmesi gerekenler

500’den fazla orijinal üzüm çeşidi burada, başka herhangi bir ülkeden daha fazla yetiştirilmektedir. Gürcistan’da hem kırmızı hem de beyaz şarap üretilir.

Bahşiş

Restoranlar, kafeler veya taksilerde bahşiş için, fatura genellikle yuvarlanır.

Alkol içme yaşı

16.

Bölgesel içecekler

Meyveli, kırmızı bir şarabın, Stalin’in en sevdiği tippe olduğu söyleniyor. ve sıradan kırmızı şaraplardan ikisidir, sırasıyla meyvemsi ve kuru. olduğu gibi kuru beyaz bir şaraptır.

GÜRCİSTAN'DA ALIŞVERİŞ VE GECE HAYATI

GÜRCİSTAN’DA ALIŞVERİŞ

Gürcü seramik, nakış ve mücevherat tümüyle ayırt edicidir ve sanat salonlarında veya özel turist dükkanlarında satın alınabilir. Ziyaretçiler ayrıca yerel olarak üretilen şaraplar ve markalar için de bir şeyler geliştirebilirler. Halı ve ikon gibi antikalar ağır bir ihracat görevi görür ve Kültür Bakanlığı tarafından ihracat için lisans almalıdır. Piyasalarda veya özel kişilerden alınan mallar ihracat lisansı ile gelmez, oysa resmi turist dükkanları genellikle sertifikalandırma sorumluluğunu üstlenir. Ana alışveriş caddeleri Rustaveli ve Chavchavadze Bulvarı’dır.

Alışveriş Saatleri

Mağazaların çoğu 10:00-18:00 arası açıktır.

GÜRCİSTAN GECE HAYATI

Tiflis’te bazı barlar ve restoranlar olmasına rağmen cumhuriyetteki gece hayatı öncelikle uluslararası otellerde görülüyor. Gürcistan Devlet Dansçıları övgüyle övülüyor, ancak yalnızca zaman zaman turneye çıkmakta olan Tiflis’te sadece zaman zaman izleniyor. Rustaveli Gürcü Dram Tiyatrosu da iyi bir üne sahiptir ve özellikle Shakespeare prodüksiyonları ile ünlüdür. Gürcü halk tiyatrosu Nabadi, ülkenin tarihini modern ve geleneksel biçimlerde gösteren performanslar sergiliyor.

შეგიძლიათ დაგეხმაროთ ვიეტნამის ამ მოგზაურობის სახელმძღვანელოს გაუმჯობესებაში? გთხოვთ, მოგვწეროთ ჩვენი ქვეყნის შესახებ ადგილობრივი ინფორმაცია. მაგალითად; ეწვევა ადგილებს, როგორ უნდა მოხვდეთ იქ, ადგილობრივი საკვები, ადგილობრივი კულტურები. გთხოვთ, მოგვწეროთ ელ.ფოსტით: [email protected]

Yorum yapın