UKRAYNA

Gezi Rehberi

UKRAYNA GEZİ REHBERİ

Genel Bakış

Vize

Konaklama

Güvenlik

Yerler

Konaklama

Sağlık

Alışveriş

Gece Hayatı

Yeme & İçme

Düzenle

Tur Yayınla

 GENEL BİLGİLER


Yüzölçüm:
603,700 km2

Popülasyon:
42,4 Milyon

Nüf. Yoğunluğu:
73 kişi/km2

Başkent:

Yönetim:
Anayasal Cumhuriyet

Para Birimi:
Grivna ₴

Konuşulan Dil:
Ukraynaca, Rusça

Bunlara dikkat


PRİZ TİPİ:

 Tavsiyeler

[sc name="traveladvicegeneral"]
UKRAYNA'DA HAVA DURUMU
Videoyu oynat

  BORDO PASAPORT


Vize:
Vizesiz

Başvuru:
Zorunlu değil

Rezervasyon:
Zorunlu

* Ülkeye giriş vizesiz ancak kontrol noktasında seyahat süresince kalacağınız hotel ve dönüş uçak bileti rezervasyonu istenmektedir.

KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

09:30 – 12:30 (Konsolosluk işlemlerinin kabul saatleri) 16:00 – 17:30 (Konsolosluk işlemlerinin evrak teslim saatleri)

Odessa Başkonsolosu : Sadin Ayyıldız

Posta adresi
Lidersovskiy Ulitsa, 3 65014 Odessa / Ukrayna
Telefon: +38 048 722 7911, +38 048 722 7939, +38 048 720 7200
Acil Durum: +38 093 711 00 24
Fax: +380 48 722 1478
E-posta: [email protected]

GENEL BAKIŞ

GİRİŞ

Bu Ukrayna Gezi Rehberi seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler düşünülerek hazırlandı. Yemeden, içmeye, gezip görülebilecek yerlere, yapılabilecek aktivitelere ve hatta Ukrayna Gezi Rehberi içinde Ukrayna’nın kültürü ve bilmeniz gereken yerel yasaları ve zor bir durumda kalmanız halinde konsolosluk iletişim bilgilerini içerir. Şimdi lafı uzatmadan gelin, Ukrayna Gezi Rehberi ‘ni yakından inceleyelim.

 

Genel Bakış

Birçoğu için gizemli olan Ukrayna, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olmasına rağmen yabancıların neredeyse hiç bilmediği bir yer. Devasa komşusu Rusya ‘nın yanı başında, eşsiz manzaraları ve şaşırtıcı kültürel çeşitliliği ile kendi başına öne çıkmayı başaran bir ülkedir.

İlk kez gelenlerin çoğuna Ukrayna sakinleri iletişim kurması zor insanlar gibi görünebilir. Ancak, komşu Rusya’da da olduğu gibi, sokakta bir yabancıya gülümsemek  bir delilik işareti olarak kabul edilir. İnsanlarla daha yakından iletişim kurulduğunda, buzlar erimeye başlar ve bu mesafeli insanların aslında ne kadar cana yakın ve neşeli olduklarını fark edersiniz. Genel olarak genç nüfusun yaşlı kesime nazaran bir parça daha sıcak kanlı olduğunu söylemek mümkündür.

Ukrayna’da Ukraynaca ve Rusça dışında başka bir dil özellikle orta yaş üzerindeki nüfus tarafından bilinmez/konuşulmaz. Yalnızca genç nüfus ile İngilizce iletişim kurabilmek mümkündür.

GÜVENLİK

Ukrayna’da sokak suçları nadir de olsa görülebilir. Üzerinizde çok miktarda para taşımak pek akıllıca değildir. Ülkede siyahi ve uzak doğulu insanlara karşı ırkçı bir tavır gözlemlenebilir. Ukrayna’da uyuşturucu kullanımı yasal değildir. Çok yaygın bir şekilde uyuşturucu kullanılıyor olmasından ötürü Ukrayna halkı da, Hükümet de ve dolayısıyla kolluk kuvvetleri de Uyuşturucu madde konusunda sıfır tolerans politikası izlerler.

Uyuşturucu herhangi bir madde ile yakalanmanız durumunda başınıza çok ciddi dertler açacaktır.

LGBT+ YOLCULAR

Eşcinsellik Ukrayna’da yasaldır. Ancak buna rağmen toplumda iki LGBT+ birey arasındaki halka açık sevgi gösterilerinin tepkiyle karşılaşılmasına sebep olabilir.  Seyahat güvenliğiniz için Seyahatiniz öncesinde mutlaka bağlı bulunduğunuz şehrin LGBT+ Derneklerine danışıp, tavsiyelerini alın.

SAĞLIK

Ülkeye giriş için zorunlu aşı: Yok

Seyahatinizden en az 8 hafta önce, Sağlık Bakanlığının Ukrayna için en son önerilerini buraya tıklayarak kontrol edin. Her ülkeye özgü sayfalar aşı önerileri, mevcut sağlık riskleri veya salgınları ve yurtdışında sağlıklı kalmaya ilişkin farklı bilgiler mevcuttur.

Türkiye’nin Ukrayna ile karşılıklı sağlık anlaşması yoktur.

Ülkenin Sağlık Koşulları

Ukrayna’da genel olarak sağlık hizmetleri devlet eliyle sağlanmakta olup, özel hastanelerde mevcuttur. Sağlık hizmetleri devlet hastanelerinde pek tatminkar olmamakla birlikte, özel hastanelerde Avrupa şartlarında hizmet almak mümkündür.

Hastaneler

Resmi oturma iznine sahip yabancılar, resmi olarak adres beyanında bulundukları takdirde ikamet ettikleri mahalleye bağlı olan devlet polikliniklerinde kayıt yaptırarak ücretsiz tedavi edilebilmektedir. Kiev başta olmak üzere, Kharkov, Odessa, Dnepropetrovsk gibi büyük şehirlerde özel hastaneler ücret karşılığında her türlü sağlık hizmetini vermektedirler. Ülkeyi turist olarak ziyaret eden kişiler, özel hastaneleri veya ücret karşılığı devlet hastanelerini tercih edebilirler. Hastaneler gerek teknoloji gerek temizlik-bakım açısından her zaman tatminkâr olamayabilmektedir. Ciddi durumlarda tedavinin Ukrayna dışında yaptırılması tavsiye edilir. Sayısı az olmakla birlikte, modern donanımlı sağlık merkezleri de bulunmaktadır.

Başlıca hastaneler ve iletişim bilgileri:

-Military Hospital

16 Hospitalna st.

Tel: (+380 44) 521 82 06/ 529 45 54/ 529 70 95

Muayene ücreti 80 Hrivna’dan başlamaktadır.

-Boris Hospital

55-A Vasilkivska st.

Tel: (+380 44) 238 00 00/

http://www.boris.kiev.ua/

Faks: 502 80 40

Muayene ücreti 338 Hrivna’dan başlamaktadır.

Yatak ücreti – 2618 Hrivna

Eve doktor çağırma 946 Hrivna’dan başlamaktadır.

-American Medical Centre

1 Berdychivskaya St. Tel: (+380 44) 4907600

Muayene ücreti 95 dolardan başlamaktadır.

Reklamsız gezinti için

Yatak ücreti 635 dolar

Eve doktor çağırma 215 dolardan başlamaktadır. *Büyükelçilik personeline %15 indirim mümkündür.

-Eurolab

03110, Kiev, 11а Solomenskaya st.

Теl. (+38 044) 206 2000

E-mail: [email protected]

Muayene ücreti 450 Hrivna’dan başlamaktadır.

Eve doktor çağırma 1160 Hrivna’dan başlamaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Devlet Hastanelerinde ilaçların hasta tarafından karşılanması koşuluyla ücretsiz veya cüzi miktarda alınan ücretle tedavi yapılmaktadır. Yatak ve tedavi ücretleri hastanenin ve tedavinin durumuna göre değişmektedir. Genel olarak bakıldığında bir turist, devlet hastanesinde ayakta tedavi edilirse (muayene+röntgen+pansuman vs. dahil /ilaç hariç) ortalama 30 Euro; Yatarak tedavi edildiğinde (yatak+röntgen+muayene+tahlil vs. dahil / ilaç hariç) ise günlük ortalama 50 Euro civarı bir ödeme yapmak durumundadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Ukrayna vatandaşları ilgili sağlık kuruluşuna kayıtlı olup, ücretsiz tedavi olmaktadır. Ancak sağlanan hizmetin yetersiz olduğu ifade edilmektedir. Dileyen yabancı uyruklu vatandaşlar özel sigorta şirketlerine para karşılığında özel sağlık sigortası yaptırabilmektedirler. Özel sağlık sigortası yapılan firmanın anlaştığı polikliniklerde ücretsiz tedavi yapılmaktadır. Özel sağlık sigortası yaptırıldığı taktirde anlaşmalı firmaların ilaçları da belirlenen eczanelerden ücretsiz olarak temin edilebilmektedir. Ülkede yabancı vatandaşlar için devlet sigorta sistemi (SGK) bulunmamaktadır. Bağlı bulundukları mahallelerdeki polikliniklere oturma izni ile kayıt yaptıran yabancı uyruklu vatandaşlar ayakta tedavi hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmektedir. Ülkeyi turist olarak ziyaret eden ziyaretçiler cüzi meblağlar karşılığında ayakta tedavi edilmektedirler.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu tercih edilmemelidir. Marketlerde çeşitli kalitede pet şişelerde içme suyu bulmak mümkündür. 1.5 litrelik iyi kalitede yerli içme sularının fiyatları 6 ile 10 Hrivna arasında değişmektedir. Ülkemizdeki gibi 19 litrelik damacanalarda evlere su  hizmeti de mevcuttur.

İlaç Temin Koşulları

Eczanelerde soğuk algınlığı, ağrı kesici, öksürük vb. temel ilaçlar kolay bulunmaktadır. Sürekli alınması gereken özel ilaçların Türkiye’den getirilmesi uygun olacaktır. Özel sağlık sigortası yaptıran kişiler, anlaşmaya dahil ilaçları anlaşmalı eczanelerden ücretsiz temin edebilirler.

ULAŞIM

Uçuş Arayın

Trenle

En iyi Sovyet trenleri. Ülkenin genişliğini görmek için inanılmaz bir yol. Kazakistan, Özbekistan veya Rusya gibi diğer Sovyet ülkelerinde seyahat ettiyseniz, tren sistemleri çok fazla değişmez. Aslında, aynı.Hemen hemen her şehre gidebilirsiniz, ancak ucuz olanların çabuk tükenmesi nedeniyle biletlerinizi özellikle yüksek sezonda önceden ayırtın.

Farklı tipte vagonlar mevcut:

Yatak: bölme yok, ranzaların her yerine ranza yerleştirilmiş. Bölme: 4 yataklı bölme. Deluxe: 2 yataklı lüks bölme.

Otobüs İle Seyahat

Görünüşe göre, otobüsler büyük şehirler arasında da çalışıyor. Uzun mesafeler için biletinizi önceden ayırmanız önerilir. Bilet Rezervasyonu için tıkla

UKRAYNA'DA GEZİLECEK YERLER

Kiev Özgürlük (Nezalezhnosti) Meydanı

Nezalezhnosti Meydanı

Başkentte iki hafta geçirdim ve Ukrayna gezimin en güzel anlarını burada yaşadım. Birbirinden güzel, göz alıcı mimariye sahip kiliselerinden Sovyet döneminden kalan yapılarına ve o meşhur gece hayatına varıncaya kadar Kiev, sizi geri dönüp dönmemek konusunda ikilemde bırakan harika bir şehir. Şimdi meydanın tarihine gelirsek bunu da biraz açalım.

Günümüz itibariyle Nezalezhnosti Meydanı, Ukrayna için tarihin yazıldığı bir meydan konumundadır. 1991 yıllarında Ukrayna’nın Sovyetler birliğinden’den ayrılması için gösterilere ve toplantılara aylarca bu meydan ev sahipliği yaptı  ve sonunda meydandaki Ukrayna Halkının isteği gerçekleşti. Bu şekilde Ukrayna’nın Rusya’dan ve Beyaz Rusya’dan ayrılması gerçekleşerek bağımsızlığı ilan edilmiş oldu.

Chernobyl

Çernobili yakınen tanıyorsunuz bu yüzden detaylara girmeyeceğim.  Kiev’in 150 km kuzeyinde yer alıyor. Günümüzde çok popüler ve turistik bir hale gelmesine rağmen tarihimizdeki en kötü insan felaketlerinden birini bizlere buram buram hatırlatıyor. 

Palanok Kalesi

Palanok Kalesi veya Mukachevo Kalesi, Ukrayna’nın batısında Zakarpattia Bölgesi’ndeki Mukacheve şehrinde bulunan tarihi bir kaledir. Palanok Kalesi, özenle korunur ve 68 metre yüksekliğindeki eski bir volkanik tepede bulunur.

Kharkiv Tank Mezarlığı

1980’lerin sonunda, Sovyetler Birliği yaklaşık 53.000 muharebe tankına sahipti. Zaten 1991 yılında, Sovyet tank fabrikaları yılda binlerce tank üretebiliyordu. Sadece Sovyet Ukrayna’nın son yılında Malyshev adını taşıyan Kharkov tank fabrikasında 800 tank üretildi. Burayı ancak dışarıdan görebilir ve izin almak suretiyle fotoğraflayabilirsiniz. 

UKRAYNA'DA KONAKLAMA

HOTEL

Günümüzde, eski otellerin birçoğu ya kapatılmış yada yenilenmiştir. Büyük kasaba ve şehirlerde, özellikle Kiev, Odessa, Lviv ve Yalta’da, Avrupa’nın başka yerlerinde bulunan zincir hotellerin yanı sıra aynı yüksek standartları sunan yerli yeni nesil oteller de bulunmaktadır.

UKRAYNA'DA YEME & İÇME

Ukrayna  kesinlikle damak zevkimize hitap etmeyen bir mutfağa sahip. Ülkemizi ziyaret etmiş herhangi bir Ukraynalı ile sohbet ettiğinizde ülkemizle ilgili akıllarında kalmış ilk şeylerden biri Akdeniz sahilleri ve lezzetli yemeklerimiz olduğunu fark ediyorsunuz. Seçici bir damak tadına sahip bir millet olarak, Ukrayna’nın kısıtlı sebzelerle yapılan yemeklerine alışmakta zorluk çekiyoruz.  Bunlardan biri olarak Borsch’u örnek verebiliriz.

VEGAN MUTFAĞI İLE İLGİLİ BİLGİ VERMEK İSTER MİSİN?

Ne yazık ki elimizde Vegan restoranlar ile ilgili bir bilgi mevcut değil. Ülkeyi seyahat eden Vegan bireyler için Ukrayna’nın Vegan mutfağı hakkında bilgi vermek ister misin? Lütfen Rehberi Düzenle sekmesini kullanarak bu alana Vegan Mutfağı konusunda yazın.

Borsch

Borş Çorbası

En çok gurur duydukları ulusal yiyecekleri borsch çorbasıdır. Sovyetler’de yaygın olarak yenen bir pancar çorbasıdır. Ancak Ukraynalılar ısrarla bu çorbanın Ukrayna’ya ait olduğunu belirtiyorlar bu konuda onlara inanıyorum, çünkü borsch Ukrayna dışında hiçbir yerde mevcut değil. Geleneksel olarak çorbanın yanında ekşi krema ve salo adlı mutfağımızda yer almayan kızarmış domuz yağı dilimi ile servis edilir.

Salo 

Salo

Tuzlanmış, kavrulmuş Domuz yağı dilimleri Ukrayna’da çok popülerdir. Özellikle Borsch ile birlikte servis edilir. Biz Türkler için bir seçenek olmasa da yine de tatmak isteyenler olabilir.

Varenyky 

Varenyky

Ne sipariş edeceğinizi bilmediğinizde, birçok Slav ülkesinde bulunan bizim mantımızı andıran varenyky (vareniki) sipariş edebilirsniiz. Ancak her zaman aynı şekilde ve iç dolgusuna sahip olmayabilir ve farklı isimlerle anılabilir.  Ukraynalılar genelde varenyky diye hitap ederler. Brynza adında (yerel peynir) veya patates ile doldurulur.

Syrniki

Genellikle kahvaltıda veya geç kahvaltıda (brunch) tüketilir. Bunlar süzme peynir ile doldurulmuş bazı küçük, kalın, yerel kreplerdir, ancak elma ve farklı malzemeler de içerebilirler.

Tavuk Kiev

Süt tereyağı, çeşitli çeşni otlar ile doldurulmuş kızarmış tavuktan oluşur.

ALIŞVERİŞ & GECE HAYATI

UKRAYNA’DA ALIŞVERİŞ

Popüler hediyelik eşyalar, mağazalardan  veya doğrudan sokaktaki satıcılardan satın alınabilir. Genelde satılan hediyelik eşyalar arasında resimler, seramik, mücevher eşyalar ve geleneksel Otantik hediyelik eşyalar olan Rus kökenli el işlemeli yumurta, oyma ahşap ürünler ve matruşka bebekler yer alır. El işlemeli geleneksel kıyafetleri, kaliteleri çokça değişiyor olsa da anı olarak satın alınabilir. Antika değeri taşıyan ürünlerin ülke dışına çıkarılmasının yasak olduğunu hatırlatalım. Alışverişlerinizde yüksek tutarlı Antika almayın nitekim sınır dışına eğer gerekli izinleri almamışsanız, çıkaramayacaksınız.  Sovyet dönemi hediyelik eşyaları (Kalpak, palto) bir başka popüler satın alma ürünleridir.  Ancak kürk kullanımı teşvik etmemek adına, hayvan kürküne alternatif suni ürünler mevcuttur bunları tercih etmenizi dileriz.

Alışveriş Saatleri

Büyük mağazalar Pazartesi’den Cuma’ya 08:00-19:00 arası açıkken, küçük butikler genellikle 09:00-18:00 arası açıktır. Bazı dükkanlar 20:00’e kadar açık kalır. Küçük mağazalar öğle yemeğinde bir saat, genellikle 13:00-14:00 arası kapanabilir veya bazen bu saat bazı yerler için 14:00-15:00 arası da olabilir.

Reklamsız gezinti için

Ukrayna Gece Hayatı

Opera, Kiev, Lviv ve Odessa’nın süslü tiyatrolarında yapılır. Ukraynalılar köklü bir müzik geleneğine sahiptir ve şarkı söylemek halk arasında çok popülerdir. Çoğu şehir, özellikle Kiev ve Odessa’daki canlı müzik performanslarını (rock, folk ve caz) ve daha lüks restoranlardan bazılarını deneyimleme fırsatları sunar. Özellikle hafta sonları çoğı yerde canlı müzik yapılır. Çoğu şehirde ayrıca iyi müzikal komedi, kukla tiyatrosu ve Ukrayna ve Rusça tiyatro çalışmaları yapan tiyatro grupları da yer alır. Biletler Batı standartlarına göre ucuzdur ve gişelerde performans gününde satılır. Tanınmış, ülkeyi ziyaret eden sanatçılar genelde fiyatların daha yüksek olduğu Kiev’deki geniş Ukrayna Tiyatrosu‘nda sahne alırlar.

Parti severler; Kiev, Dinyeper Nehri kıyısında faaliyet gösteren hareketli gece kulüpleri yer alır.

REHBERİ DÜZENLE

Ukrayna Gezi Rehberi ‘ne katkıda bulunan kimse olmadı. Bu rehbere eklemek veya düzenlemek istediğin bilgileri yukarıda yer alan “REHBERİ DÜZENLE” bölümünden ekleyebilir, düzenleyebilirsin.

YORUMLAR

Ukrayna Gezi Rehberi ile ilgili düşüncelerinizi, bildirimlerinizi veya geliştirilmesini arzu ettiğiniz yönlerini yorum alanında ifade ederek Ukrayna Gezi Rehberi ‘ne katkı sağlayabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır