Teepee Çadır nedir? Nerede kullanılır?

Teepee Çadır nedir? Nerede kullanılır?

Halk dilinde kızılderili çadırı diye de bilinen “Teepee çadır” direklerle desteklenen, eski zamanlarda hayvan derisinden, keçi kılından, günümüzde ise plastik-naylon alaşımlı kumaşlarla hazırlanan görünüm itibariyle konik biçimli çadırlardır.  Teepee çadırlar kolay bir şekilde kurulurlar. Zorlu hava koşuluna karşı ihtiyaç olunan korumayı başarıyla sağlayabilen konik formu ve çadır iskeletini oluşturan direklerin bağlanma noktasında doğal olarak oluşan bacası ile dünyanın her yerinde ve her kültürde eski insanlara korunaklı barınak sağlamıştır.

Teepee Çadırın Tarihçesi

Özellikle göçebe yaşam sürenlerin, kısa süreli yerleşkelerinde tercih ettikleri “teepee çadır”lar; konik ve dik eğimli yapısıyla; yağmur, kar gibi yağışlı havalarda yağmur sularının ve karın çadır üzerinde biriktirmez, rüzgar- fırtına gibi zorlu hava koşullarından etkilenmez ve etkili bir koruma sağlardı. Tepesinde oluşan baca, çadırın iç kısmında ısınma amaçlı ateş yakılabilmesine olanak tanıyarak sert kış aylarında içinde konaklayan kişilere de sıcak bir ortam sağlardı. Sıcak yaz günlerinde ise bu baca; hava akışı sağlayarak, havalandırmayı sağlar. Taze ve serin havanın sirkülasyonuna yardımcı olur.

Teepee ismi Kızılderililerden ileri gelir. Kızılderililer bu çadırlara gece-kondu anlamına gelen “Teepee” adını vermiştir.

Teepee çadır, geçmişte sahip olduğu popülerliğini günümüzde artan Glamping türü kamplarda yeniden kazanmıştır. Sahip olduğu geniş hacmi ve zorlu havalara olan dayanıklılığı sebebiyle Glamping alanlarında teepee tipi çadırlar sıklıkla görülmeye başlanmıştır.

Teepe ile Kamp nasıl yapılır?

Teepe türünde çadırlar; kış sezonunda sert hava koşullarında kamp yapan kişiye sıcak bir atmosfer sunarken; yaz aylarında da serin bir ortam sağlar. Bahar aylarında şiddetli yağışlar altında dahi kuru kalır. Bu özellikleri sebebiyle teepee çadırlara dört mevsim çadırlardır demekte bir mahsur yoktur.

Alışılageldik çadırlarda kamp yapmak ile bir teepee’de kamp yapmak arasındaki en önemli fark; tipi çadırları, çadır içinde zaman geçirmeyi kolaylaştıran forma sahiptir. Standart bir kamp çadırında oturup, yemek yemek, ateş yakmak, ateş ile ısınmak olanaksızdır. Ancak teepee çadırlar, kişiye bir ev konforu sağlayacak genişlikte ve büyüklüktedir. Eski zamanlarda kullanılan kabile ve topluluklara ikamet imkanı tanıyan teepee çadırlar, 4,5-5,5 metre uzunlukta 13 sırığın (direğin) birbirine bağlanması ile hazırlanırdırdı. Bu bahsini ettiğimiz geometride zeminde ortalama 10 metre çapında bir çember oluşturur. Haliyle bu geniş alanın ortasında rahatlıkla ateş yakılabilir çevresinde ise rahatça konaklanabilir.

Reklamsız gezinti için

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır