Rotaları Karşılaştır

#Susamam #Doğa #Kuraklık

#Susamam #Doğa #Kuraklık

#SUSAMAM #Doğa #Kuraklık

Toplumsal sorunlar yalnızca Ülkemizde olup, yalnızca ülkemizi ilgilendiren bir şey gibi düşünülmemelidir. Toplumsal sorunlar, Dünya genelinde tüm Ülkeleri ve o ülkelerde yaşayan ülke insanlarını ilgilendiren ciddi sorunlardır. Biri kadın olmak üzere toplam 18 kişinin toplumsal sorunları dile getirdiği, aynı gün gündeme damgasını vuran Susamam şarkısı, zaten bildiğimiz ancak unuttuğumuz toplumsal sorunları tekrar hatırlattı. Hatırlatmakla da kalmadı insanlarda bir iz de bıraktı.

Aynı zamanda Susamam şarkısı bazı kesimlerce çok gülünç bir şekilde Politik ve Siyasi olmakla dahi suçlandı.  Bu yaklaşımın neden gülünç olduğunu yazının devamında ele alacağız.

Şarkıyı seslendirenler sırasıyla Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle.

Şarkıcı İşlediği  Konu
Fuat Doğa
Ados Kuraklık
Şanışer Hukuk ve Hayvan Hakları
Hayki Adalet
Server Uraz Hukuk
Beta Türkiye
Tahribad-ı İsyan İstanbul
Sokrat St Eğitim & İntihar
Ozbi Sorgulamak
Deniz Tekin Kadın hakları
Sehabe & Yeis Sensura Kadın hakları
Aspova Dünya
Defkhan Gurbet
Aga B Faşizm
Mirac Sokak
Kamufle Trafik

BİR ŞARKI POLİTİK OLAMAZ, ELEŞTİREL OLABİLİR!

Politika,  devlet işlerini düzenleme ve yürütme ile ilgili özel yöntem veya anlayışlar ortaya koymaya denir. Bir şarkı size ülkeyi nasıl yönetilmesi gerektiğini söyleyemez. Bir şarkı yasayamaz ve yürütemez. Haliyle bir şarkı Politik olamaz.

SUSAMAM, SİYASAL DA OLAMAZ

Susamam şarkısının siyasal olabilmesi için öncelikle kendisine bir siyasal taraf seçip, bu siyasal kanadı ve ideolojilerini temsil ediyor olması gerekirdi. Gel gelelim şarkıyı dinlediğimizde herhangi bir siyasi partiden veya bir ideolojiden söz edildiğini göremiyoruz. Odaklanan konular genel anlamda Ülkenin her kesimini ilgilendiren ortak toplumsal sorunlardır.

ELEŞTİRİLEN KİŞİLER DEĞİL, TOPLUMSAL SORUNLAR

Eleştiri var olan bir sorunu temel alarak yapılan bir eleştiri ise, bu yapıcı bir eleştiridir. Eleştiri, ortadaki sorundan daha çok kişi ve kurumlara odaklanıyorsa bunun adı da siyasettir.  Siyaset, eleştirel olmakla birlikte suçlayıcıdır da. Ancak eleştirinin temelinde suçlayıcılık yer almaz. Var olan bir sorunu en yalın haliyle dile getirir.

SUSAMAM BİZLERE NELER ANLATIYOR?

#DOĞA

Fuat’ın seslendirdiği #Doğa bölümünde biz insanoğlunun doğada yaptığımız tahribatını ve İnsanoğlunun doğa ile olan uyumsuzluğunu dile getiriyor. Burada verilen mesajın politik olabilmesi için “Doğa severler” ve “Doğa düşmanları” olarak iki farklı ideoloji olması lazım gelir ki Fuat burada bu iki farklı ideolojiye sahip kitle arasında bir politik/siyasi mesaj veriyor olsun!?

Uzungöl, Ayder ve Akkum Örneği

Doğanın acımasızca tahrip edildiği Uzungöl ve Ayder Yaylalarına bakmak bile verdiğimiz tahribatı izah etmek için göz önünde olan yeterli birer örnektir. Nükleer Santral yapılmakta olan Akkum da gelecekte doğası yok olacak yerlerden biridir. Aynı şey,  Kaz Dağları için de geçerli. Buralarda süregelen doğa sorunları dile getirilmedikçe, bunlar sorun olmaktan çıkar. Haliyle bu sorunları dile getirmek en başta Ülkemize, Dünyamıza, Doğal Tabiat yaşamına ve gelecek nesilllere karşı bir sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluklar ışığında yapılan eleştirilere “Politiktir, Siyasidir” demek; kültürsüz bir insanın,  doğasına ve yaşadığı Ülke’ye, Dünya’ya, Tabiata ve Canlılara karşı sorumsuz bir insanın toplumsal gerçeklerden kaçmak için Politika ve Siyaset aracını çaresizce kullanıyor olmasıdır. Gerçekte Politik ve Siyasi olan şey, herkesi ilgilendiren toplumsal bir konu ile ilgili yapılan bir eleştiriye karşılık olarak “politik ve siyasidir” demektir. Bu düpedüz, sorumluluklarından aklı sıra bir kaç siyasi terimle kaçmaya çalışmaktır.

Uzungöl tahribatını dile getirdiğimiz yazımıza göz atın

#KURAKLIK

Kuraklık, Doğa konusundan farklı işlenmeye çalışılsa da Doğa konusuyla ortak paydada bir konudur.

Kadın hakları, Hukuk, Adalet ve diğer konulardaki yaklaşımlar da benzer şekilde Toplumu oluşturan bireylerin yaşamlarında gözlemlediği olaylar  göz önüne alınarak yapılmış birer eleştiridir. Toplumsal konulara karşı yapılmış bu eleştirileri, siyasal veya politik olmakla suçlamadan önce iğneyi evvela kendimize sonra çuvaldızı bir başkasına batırmak lazımdır.

img

Ümit Ziya Dursoy

8 Şubat 1984, Mersin doğumluyum. Özel bir şirkette İş Etüdü çalışmaları yapıyorum. Fırsat buldukça otostopla seyahat edip, kamp yapıyorum. Bir Kamprota yazarı olarak kamp ve otostop deneyimlerimi takipçilerime aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Mesajlar

Nemrut Dağı Gezisi ve Efsanesi

Nemrut Dağı Gezisi ve Efsanesi Nemrut Dağı Gezisi ve Efsanesi için Güney Doğu turu...

Devamını oku
turluyorum
Yazar: turluyorum

Saros Körfezi İtalyan Koyu Kampı

İtalyan koyu nerede, nasıl gidilir ve kamp alanı İtalyan koyu, Issızlığın özgürlük...

Devamını oku
turluyorum
Yazar: turluyorum

Papaz koyu kumluca kampı nerede, nasıl gidilir?

Papaz koyu kumluca kampı nerede, nasıl gidilir? Papaz Koyu Kumluca kamp nerede, nasıl gidilir....

Devamını oku
turluyorum
Yazar: turluyorum

Bir Cevap Yazın

Uygulama kaynakları korunuyor