Seyahat Sağlık Sigortası nedir? Ne zaman gerekir?

Seyahat Sağlık Sigortası nedir? Ne zaman gerekir?

Seyahat sigortası nedir sorusuna verilebilecek en kısa cevap, hem yurt içi, hem yurt dışı seyahatlerinde karşılaşılabilen hastalık, kaza, valiz kaybı gibi riskleri güvence altına alan bir sigorta çeşidi olduğudur.  Seyahat için geçici olarak yaptırabileceğiniz sigorta, farklı gün ve süreler için ayarlanabilir. Tatilde olacağınız süreye göre sigorta süresini tercih etme hakkınız bulunmaktadır. Seyahat için ihtiyacınız olan sigorta süresini belirleyerek dilediğiniz zaman dilimi için sigorta satın alabilirsiniz.

En az bir haftalık, en çok 1 yıllık şekilde düzenlenebilen sigortanız, ücretlendirme aşamasında da süre değişkenine göre artış ya da azalış gösterir. Sigorta fiyatları, sigortanın süresine göre değiştiği için sabit bir ücretlendirmeden bahsedemeyiz.

 

Hangi durumlarda gereklidir?

Seyahat Sağlık Sigortasının , özellikle Avrupa ülkeleri vize işlemlerinin bir ön koşulu olması nedeniyle (Schengen vizesi) “vize sigortası” olarak da bilindiğini söyleyebiliriz. Kısacası Yurtdışı seyahate çıkmak istiyorsanız Vize işlemleriniz için Seyahat Sağlık Sigortası gereklidir.

Seyahat sigortası satın alırken, poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihlerine, seyahat edecek kişi sayısına, ziyaret edeceğiniz ülkenin varsa vize şartlarına uygunluğuna, dikkat etmeniz çok önemlidir.

Neden bir seyahat sağlık sigortası poliçesi ibraz etmek zorundayım?

Avrupa hukukuna göre seyahat eden herkesin Schengen ülkelerinde bulunduğu sürenin tamamını kapsayacak şekilde sağlık sigortasının olması gerekmektedir. Bu sigorta asgari belli bazı kriterleri taşıması gerekmektedir.

Reklamsız gezinti için

Yaptıracağınız sigorta konusunda karar verirken zaman zaman sıkıntılara neden olabilen aşağıdaki hususları da gözönünde bulundurmanızı tavsiye ederiz:

  • Sigortalı olduğunuzu kanıtlamak zorundasınız. Bunu poliçe aslı ile belgeleyebilirsiniz. Poliçe nüshası da olabilir, fakat bu durumda mutlaka ödeme yapıldığını gösteren belge de ilave edilmeli.
  • Sigortanız, gidiş ve dönüş günleriniz dahil, seyahat sürenizin tamamını kapsamalıdır. Gidiş ve dönüş günlerinizde sigortanın saat 12´de başlayıp 12´de sona ermesi yeterli değildir.
  • Tek bir seyahatiniz için, örneğin sadece dört günlük bir sigorta yaptırırsanız, size daha uzun süreli vize verilemeyebilir.
  • Sigorta zorunluluğu Alman uyruklu kişilerin eşleri için de geçerlidir.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır