Seyahat Etmek İçin En Güvenilir 5 Ülke

Seyahat etmek için en güvenilir 5 Ülke

İzlanda’ya gitmek için başka bir bahaneye ihtiyacınız varsa basamaklı şelaleler ve jeotermal havuzları bu bahaneler arasında ekleyebilirsiniz. İzlanda; 2018 Küresel Barış Endeksi  tarafından yürütülen çalışma sonucunda sekizinci yılında yeniden dünyanın en huzurlu ülkesi seçildi.

GPI, barışçıllık seviyelerine göre 163 bağımsız eyalet ve bölge (veya kabaca dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 99.7’si) kapsayan ve yıllık olarak düzenlenen bir ankettir. Genel olarak, endeks geçen yıla göre yüzde 0,28’lik bir artışla, dünyanın biraz daha barışçıl olduğunu ortaya koydu. Bu yıl doksan üç ülke, Sri Lanka, Portekiz, Kamboçya ve Cibuti dahil olmak üzere, geçen yıl olduğundan daha barışçıl olarak sıralandı.

Endeks üç ana kritere dayanıyor: toplumdaki emniyet ve güvenlik seviyesi, militarizasyon derecesi ve yerel veya uluslararası çatışmanın derecesi. Bu standartlar, şiddet veya şiddet korkusu, ülke içindeki iç huzur ve ülke sınırları dışındaki dış barış dahil olmak üzere 23 nitel ve nicel gösterge kullanılarak ölçülür.

İlk 10 ülkenin çoğunluğu Avrupa’da; Bunların yanı sıra İzlanda, Portekiz, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, İrlanda ve İsviçre de liste yaptı. Yeni Zelanda ikinci sırayı kaptı ve listeyi tamamlayan Kanada sekiz numarada oturuyor. (Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün raporunu ve metodolojisini inceleyin.)

Ancak yüksek düzeyde bir huzur, bu yerlerin seyahat öncelikli listenizde yer almasının sebeplerden sadece bir tanesidir. O kadar güzel doğal bir manzaraya sahip ki bu sebep bile başlı başına bir tercih sebebi haline geliyor.  ilk 5’de yer alan bu rotalar sizi, mevcut seyahat planlarınızı değiştirmeye itecek.

 

İzlanda

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu küçük barışçıl ada ülkesi, GPI’daki en üst sıralarda yer aldı. İzlanda’yı ziyaret etmenin tek zor kısmı ne zaman gideceğine karar vermek. Sonsuz gün ışığı ve iyi yürüyüş koşulları için, Temmuz ve Ağustos ayları en iyi aylardır. Kuzey Işıkları, eylül ayından nisan ayının ortasına kadar olan uzun gecelerde görünürken buz mağaralarına kasım ayından mart ayına kadar erişilebilir. Puffins adındaki sevimli canlılar, izlanda’yı nisan-eylül ayları arasında ziyaret eder.

Puffins, İzlanda

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda güvenilir 5 ülke arasında ikinci sırada yer alıyor. Bu uzak macera hedefi bu yıl ikinci sırayı kaptı ve geçen yıl dördüncü sıradan yükseldi. Uçuş uzun olabilir, ama bir gün sonra dünyanın bir başka ülkesinde buzulların üzerinden kayabilir ve ertesi gün Hobbit köyünde yürüyebilir, bir gün sonra kızdırma solucanı mağarasına gitmeden önce? Yeni Zelanda’yı ziyaret etmek için kötü bir zaman yoktur ve tercih ettiğiniz etkinliklere göre sezonunuzu seçebilirsiniz: kış sporları için haziran-ağustos ayları, yürüyüş için aralık-şubat ayları. Endişelenmeyin, tüm yıl boyunca bungee jumping yapabilirsiniz!

Hobbit Köyü

Portekiz

Portekiz güvenilir 5 ülke arasında üçüncü sırada yer alıyor. Bu yıl bugüne kadarki en yüksek pozisyonu olan GPI’da, son beş yıl boyunca tuttuğu yer olan 16 numaradan kayda değer bir sıçrama yaptı. Forbes dergisi ayrıca bu ülkeye, bu yıl seyahat edebileceğiniz en ucuz yerlerden biri olduğunu yayınladı; bu, Batı Avrupa’nın geri kalanına göre hoşunuza gidebilecek bir ayrıntı.  California’nın 1. Otoyolunu anımsatan okyanus manzaralarından, sörfçülere, şarap severlere ve tarih meraklılarına seslenen çeşitli Beiras bölgesinden, ayrılması zor bir ülke. Daha sonra lezzetli yerel el yapımı peynirler, füme etler ve özlü Portekizli tatlılar var. Örneğin: Pasteis de nata,  nefis bir kremalı tart. Portekizi ziyaret edenler bu lezzeti mutlaka tatmalı.

Slovenya

Kartpostal gibi bir ülke Slovenya. Slovenya bu yıl GPI’nın yedi numaralı noktasını yakalamak için üç basamak yükseldi. Slovenya’nın hızlı bir Google görsel araması, neredeyse bir kişiyi uçuş rezervasyonu yaptırmaya ikna etmek için yeterlidir. Bled Gölü’ndeki küçük bir adada masal kilisesinin cazibesine, derin yeşil Logar Vadisi’ni çevreleyen Alpler’in veya dünyanın en büyük karstik mağaralarından biri olan Postojna’daki destansı sarkıt oluşumlarına kim karşı koyabilir? Ayrıca, gastro-turizm için de müthiş bir destinasyondur ve İtalyan, Macar ve Avusturyalı komşularının lezzetlerini, yerel şarapları ile tamamlar.

Bled Gölü

Kanada

Kanada bu yıl listenin sekizinci sırasındaydı ve geçen yıla göre herhangi bir değişiklik olmadı. Barış ve istikrarın yanı sıra, şu anda Kanada’ya gitmenin birkaç nedeni var. Her şeyden önce, böğürtlen mevsimi. Vancouver’daki marketlerden alınacak taze böğürtlen ve yaban mersinleri, Stanley Park’ta pikniğe mükemmel bir katkı sağlayacaktır. Hava durumunun uygunluğuna göre Montreal’in manzaralı Canal de Lachine’sinde bisiklet sürmek, Plateau Mont-Royal’daki bir kafede oturmak veya yalnız bir deniz fenerinin fotoğrafını çekmek için mükemmel yeri bulmak için engebeli Nova Scotia kayalıklarını gezmek harika bir seçim olacaktır.

Reklamsız gezinti için

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır