Saros Körfezi İtalyan Koyu Kampı

İtalyan koyu nerede, nasıl gidilir ve kamp alanı

İtalyan koyu, Issızlığın özgürlük bulduğu ender yerlerden biri benim için. Edirne Saroz körfezi İtalyan koyu nerede, nasıl gidilir, kamp gezi notlarım.

İtalyan koyu nerede

 

İtalyan Koyu Kamp keyfimi anlatayım sizlere…

Saroz Körfezi İbrice Dalış merkezinde 2 yıldız Dalgıçlık eğitimlerim için kamp atacak bir yer arıyordum. İnternette nereye kamp atayım derken İtalyan Koyu’nun fotoğraflarını görmüştüm. Ekim ayında  Kocaeli’den 400 km yol geldikten sonra  akşam olmuş ve yorgundum. İtalyan Koyu’na gece 11 gibi karanlıklar içinde ulaşabildim. Karanlıkta kumsalda yürüyor ama denizi göremiyordum.  Sadece denizden esen hafif rüzgarla minik dalgaların sesi ile çadırımı kurdum. Tek merak ettiğim sabah uyanınca nasıl bir ıssızlığın içindeki huzur ve güzellikle uyanacağımdı. Gerçekten de fotoğraflarda göründüğü kadar güzel miydi?

Gece sabaha karşı ayazla birlikte biraz üşümem ile birlikte günün ilk ışıkları vurmuştu çadırıma. Yorgunluğumun üzerine melodi gibi gelen dalga sesleri ile uyandım. Çadırımdan çıktığımda ıssızlığın içindeki bu doğal güzelliğin içinde buldum kendimi. Şemsiyemi dikip denizin, kumun ve doğanın tadını çıkardım. Ayağımda akan giden kumlar ile denize baktığımda karşıda Gelibolu Yarımadası, her iki tarafımda da yüksek kayalıklar ve ışıldayan pırıl pırıl Ege denizi. Sonra kasım ayında gelip 2 yıldız dalgıçlık sınavlarım için tekrar burada kamp attım arkadaşlarım ile. Ve buranın fotoğraflarını kendimce çekip sizlere yazmak istedim.

saros könfezi kampı

Edirne Saroz Körfezi İtalyan ismini nereden alıyor ?

Kurtuluş Savaşı‘nda İtayanlar bu koya çıkartma yaparak kayalıklar üzerindeki mevzilerdeki Türk askerleri ile günlerce çatışmışlar. İşte bu yüzden buraya İtalyan Koyu denmiş.

Edirne Saros Körfezi  kampım :

Ben ne kadar ekim ayı sonlarındaki ıssızlığında gelmiş olsam da bu cennet köşe yazın oldukça kalabalık oluyor. Kamp ve doğa sever dostların doldurduğu bu kumsal en yakın yerleşim merkezine 7 km kadar uzakta.  En yakın Mecidiye köyü var. Bu köyde birkaç tane lokanta ve market bulunuyor.  Kamp ihtiyaçlarınızın tamamını bu marketlerden temin edebilirsiniz.

İtalyan Koyu’nda tuvalet yok.  Duş yok. En yakın market 7 km. yakacak odunda yok. Belki biraz çalı çırpı.  Yani ıssız bir yer. Ancak yazın şemsiye, şezlong getirip kiralıyorlarmış. 3 gece kaldığım İtalyan Koyu geceleri oldukça soğuk, ve bazen de rüzgarlı. Çadırınız ve giysileriniz iyi olmalı. Ayrıca telefon bazen çekiyor, bazende çekmiyor, En azından benim Telekom öyleydi.

 nasıl gidilir

Neler yapılır?

 • En güzeli kamp yapılır?
 • Yazın kumsalında güneşlenip, pırıl pırıl denizinde yüzülür.
 • Günü birlik piknik yapılabilir.
 • İtalyan koyu balık avı yapabilirsiniz.
 • Unutmadan gece şehrin ışıklarından uzakta olduğunuz için yıldızları seyredin. Şehirde yaşayan bizler hiç bu kadar yıldızı bir arada görmemişizdir.
 • Kayalıkların üzerinden müthiş fotoğraflar çekilir.
 • Edirne Saroz Körfezi İtalyan Koyu’na nasıl gidilir ?

  Edirne, Keşan ilçesinin Erikli beldesi Mecidiye köyü’nü geçince  sağda Family Motel tabelası var.  Buradan giriyorsunuz. Yol biraz stabilize birazda toprak ama binek araçlar gidebiliyor.  Yaklaşık 3 km yolun sonu İtalyan Koyu.

  İstanbul’a 3.5 saat 270 km.

  Edirne’ye  : 2 saat 150 km.

  Keşan’a 45 dk. 40 km.

  kamp alanı

 

İtalyan koyu, Issızlığın özgürlük bulduğu ender yerlerden biri olmuştu benim için. Edirne Keşan, Erikli, Saroz körfezi İtalyan koyu neredenasıl gidilir, kamp alanları hakkında gezi notlarımı yazmaya çalıştım sizlere. Ben sakin zamanda o müthiş doğanın tadını çıkardım. Yazın kalabalık olduğun dönemlerde sessizliği bozulabilir ama bu doğayı yine de yaşamak gerek bence.

Ücretsiz kamp alanları daha doğal ve ıssız oluyor. Bunlardan biri de Antalya Kumluca’da yaptığım Papaz Koyu kampı olmuştu.

İyi kamplar dilerim.

Kaynak : https://turluyorum.net/italyan-koyu-nerede-nasil-gidilir-ve-kamp-alani/

instagram : @turluyorumnet

Reklamsız gezinti için

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır