Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Rusya Kadınlar Günü (Ulusal Tatili)

Rusya Kadınlar Günü (Ulusal Tatili)

Rusya Kadınlar Günü (Ulusal Tatili)

İnsanlar ne yapar?

Rusya Kadınlar Günü , aslında Uluslararası kutlanan Dünya kadınlar günüdür. Rusya Kadınlar Günü diye tanımlamamızın altında yatan sebep, bugünün Rusya’da Ulusal tatil ilan edilmiş olmasıdır. Bildiğiniz üzere Dünya Kadınlar gününün doğuşu ABD’de feci şekilde yanarak hayatlarını kaybeden Kadın işçiler idi. Rusya’da ise 1913 yılında Kadınların düzenlemiş olduğu protestolar sonrasında bugün, ülke genelinde tatil olarak kutlanmaktadır.

Kadınlar Günü rusyada genellikle aile veya arkadaşlar arasında şenlikli bir yemek ve içki ile kutlanır. Birçok kadın 8 Mart’ta çiçekler, kartlar ve hediyeler alır. Birçok televizyon programı, ünlü Rus kadınlarının geçmişten ve günümüzden elde ettiği başarılara saygıyla gösterir.Tatil kimleri hangi kurumları kapsıyor?

Rusya Kadınlar Günü 8 Mart’ta Rusya’da resmi bir bayramdır kadın-erkek herkes için tatildir. Çoğu banka, resmi bina ve eğitim kurumu bu gün kapalıdır. Ancak dükkanlar ve büfeler genellikle açık kalmaktadır. Toplu taşıma araçları normalden daha az çalışabilir.

Rusya Kadınlar Günü ‘nün Arka Planı

Rus kadınları ilk önce 2 Mart 1913’te Uluslararası Kadınlar Günü’nü gözlemledi. St Petersburg’da, o zaman Rusya’nın başkenti olan ve oy hakkını talep eden bir gösteri yaptılar. 8 Mart 1917’de (daha sonra 23 Şubat 1917’de kullanılan Julian takvimi), kadınlar başka bir toplu gösteri düzenlediler. Birçok tarihçi bunun Rus Devrimi’nin başlangıcı olduğuna inanıyor. Rusya İmparatoru Nicholas II, gösteriden dört gün sonra tahttan istifa etti ve geçici hükümet Rus kadınlara oy hakkı verdi.

Uluslararası Kadınlar Günü, 1918’den bu yana Rusya’da ulusal bir bayram oldu. 1965’te emekçi olmayan bir gün oldu. Uluslararası Kadınlar Günü, eski Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Rusya’da resmi tatil olarak kaldı. Bugün anneliği, güzelliği ve baharı onurlandırmak için bir bayramdır. Uluslararası Kadınlar Günü, dünyadaki diğer ülkelerde de kutlanmaktadır.

Semboller

Bahar çiçekleri, özellikle de lale ve zambaklar, çocuğu olan bir annenin görüntüleri, Dünya Kadınlar Günü’nün Rusya’daki en yaygın sembolleridir. Bu semboller genellikle erkeklerin geleneksel olarak 8 Mart’ta kadınlara verdiği kartpostallarda görülür.Bu içeriği paylaşın:
img

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

İlgili Mesajlar

Çift Pasaport Almak : İkinci Pasaport

ÇİFT PASAPORT ALMAK : İKİNCİ PASAPORT Bir pasaportum var çift pasaport almak ne işime...

Devamını oku

Büyükçekmece Kültür Park : Mimar Sinan Eserleri

Büyükçekmece Kültür Park Kültür Park, bahar ve yaz aylarında İstanbul’un en gözde...

Devamını oku

Tiflis Uluslararası Havalimanı

Tiflis Uluslararası Havalimanı Tiflis Uluslararası Havalimanı, Gürcistan'ın başkenti...

Devamını oku

Bir Cevap Yazın