Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Rusya Günü (12 Haziran Rusya Resmi Tatili)

Rusya Günü (12 Haziran Rusya Resmi Tatili)

Rusya Günü (12 Haziran Rusya Resmi Tatili)

İnsanlar neler yapar?

Rusya Günü , birçok Rus için ulusal gururu yaşama ve gösterme fırsatıdır. Rusya’nın ekonomik ve sosyal başarıları kutlanır. İnsanlar ülke genelinde pek çok şehirde düzenlenen konserlere ve havai fişek gösterilerine katılır. Tanınmış Rus yazarlar, bilim insanları ve temsilen işçiler bugünde Rusya devlet başkanından Ulusal Ödüller kazanırlar. Sevilen bir gün olmasına rağmen yine de birçok kişi Rusya Günü’nü sıradan bir bir günden daha fazlası olarak görmüyor.

Birçok Rus, bu bayramın 1994’te tanıtıldığı ilk zaman, bu bayramı kutlamayı reddetmiştir.  Rusya gününü kutlamayı reddeden insanlar şuan ki liderlerinin Sovyetler Birliği’nin dağılmasını kabul ettikleri gerekçesiyle bu güne saygı göstermemeyi tercih ederler. Sovyetler Birliği’nin çöküşü birçok Rus’ta işsizliğe ve yoksulluğa neden oldu. 12 Haziran kutlamalarına karşı çıkan insanlar, kırsal evlerinde (dachas) vakit geçirmeyi veya açık havada kendi etkinliklerini yapmayı tercih ediyorlar.Tatil neleri kapsar?

Rusya Günü, Rusya Federasyonu’nda milli bir bayramdır. Çoğu banka, devlet dairesi ve okullar 12 Haziran’da kapalıdır. 12 Haziran’ın hafta sonuna denk gelmesi durumunda, resmi tatil bir sonraki Pazartesi devam eder. Toplu taşıma hizmetleri, her şehirde 12 Haziran’da gerçekleşen etkinliklere bağlı olarak güzergahları ve saatleri değişebilir.

Rusya Gününün Arkaplanı

12 Haziran 1990’da Sovyet liderleri, Rusya’nın devlet egemenliğini ilan etti. Bu belge, Rusya’da demokratik reformların başlangıcını sembolize ediyordu. Ayrıca, Sovyetler Birliği’nin resmen dağılması için atılan ilk adımlardan biri oldu. Akabinde 12 Haziran 1994 de resmi tatil ilan edildi.

12 Haziran’ı vatansever bir tatil olarak tanıtmak için, Rusya’nın ilk başkanı Boris Yeltsin, 1997’de Rusya Günü olarak yeniden adlandırılmasını önerdi (tatilin asıl adı, Devlet Egemenlik Beyanını İmzalama Günü idi). Yeniden adlandırma, 2002’de Rusya Parlamentosu’nun Rusya İş Kanunu’nun yeni bir versiyonunu kabul etmesiyle gerçekleşti.

Semboller

Rusya bayrağı ve iki başlı kartal, Rusya Federasyonu devlet sembolleri, Rusya Günü’nün en yaygın sembolleridir.

 

YılGünTarihTürü
2019Çar12 HazUlusal Tatil
2020Cum12 HazUlusal Tatil
2021Cmt12 HazUlusal Tatil
2021Pzt14 HazUlusal Tatil
2022Paz12 HazUlusal Tatil
2022Pzt13 HazUlusal Tatil
2023Pzt12 HazUlusal Tatil
2024Çar12 HazUlusal Tatil
2025Per12 HazUlusal TatilBu içeriği paylaşın:
img

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

İlgili Mesajlar

Çift Pasaport Almak : İkinci Pasaport

ÇİFT PASAPORT ALMAK : İKİNCİ PASAPORT Bir pasaportum var çift pasaport almak ne işime...

Devamını oku

Büyükçekmece Kültür Park : Mimar Sinan Eserleri

Büyükçekmece Kültür Park Kültür Park, bahar ve yaz aylarında İstanbul’un en gözde...

Devamını oku

Tiflis Uluslararası Havalimanı

Tiflis Uluslararası Havalimanı Tiflis Uluslararası Havalimanı, Gürcistan'ın başkenti...

Devamını oku

Bir Cevap Yazın