Rusya Günü (12 Haziran Rusya Resmi Tatili)

Rusya Günü (12 Haziran Rusya Resmi Tatili)

İnsanlar neler yapar?

Rusya Günü , birçok Rus için ulusal gururu yaşama ve gösterme fırsatıdır. Rusya’nın ekonomik ve sosyal başarıları kutlanır. İnsanlar ülke genelinde pek çok şehirde düzenlenen konserlere ve havai fişek gösterilerine katılır. Tanınmış Rus yazarlar, bilim insanları ve temsilen işçiler bugünde Rusya devlet başkanından Ulusal Ödüller kazanırlar. Sevilen bir gün olmasına rağmen yine de birçok kişi Rusya Günü’nü sıradan bir bir günden daha fazlası olarak görmüyor.

Birçok Rus, bu bayramın 1994’te tanıtıldığı ilk zaman, bu bayramı kutlamayı reddetmiştir.  Rusya gününü kutlamayı reddeden insanlar şuan ki liderlerinin Sovyetler Birliği’nin dağılmasını kabul ettikleri gerekçesiyle bu güne saygı göstermemeyi tercih ederler. Sovyetler Birliği’nin çöküşü birçok Rus’ta işsizliğe ve yoksulluğa neden oldu. 12 Haziran kutlamalarına karşı çıkan insanlar, kırsal evlerinde (dachas) vakit geçirmeyi veya açık havada kendi etkinliklerini yapmayı tercih ediyorlar.

 

Tatil neleri kapsar?

Rusya Günü, Rusya Federasyonu’nda milli bir bayramdır. Çoğu banka, devlet dairesi ve okullar 12 Haziran’da kapalıdır. 12 Haziran’ın hafta sonuna denk gelmesi durumunda, resmi tatil bir sonraki Pazartesi devam eder. Toplu taşıma hizmetleri, her şehirde 12 Haziran’da gerçekleşen etkinliklere bağlı olarak güzergahları ve saatleri değişebilir.

Rusya Gününün Arkaplanı

12 Haziran 1990’da Sovyet liderleri, Rusya’nın devlet egemenliğini ilan etti. Bu belge, Rusya’da demokratik reformların başlangıcını sembolize ediyordu. Ayrıca, Sovyetler Birliği’nin resmen dağılması için atılan ilk adımlardan biri oldu. Akabinde 12 Haziran 1994 de resmi tatil ilan edildi.

12 Haziran’ı vatansever bir tatil olarak tanıtmak için, Rusya’nın ilk başkanı Boris Yeltsin, 1997’de Rusya Günü olarak yeniden adlandırılmasını önerdi (tatilin asıl adı, Devlet Egemenlik Beyanını İmzalama Günü idi). Yeniden adlandırma, 2002’de Rusya Parlamentosu’nun Rusya İş Kanunu’nun yeni bir versiyonunu kabul etmesiyle gerçekleşti.

Semboller

Rusya bayrağı ve iki başlı kartal, Rusya Federasyonu devlet sembolleri, Rusya Günü’nün en yaygın sembolleridir.

 

Reklamsız gezinti için
Yıl Gün Tarih Türü
2019 Çar 12 Haz Ulusal Tatil
2020 Cum 12 Haz Ulusal Tatil
2021 Cmt 12 Haz Ulusal Tatil
2021 Pzt 14 Haz Ulusal Tatil
2022 Paz 12 Haz Ulusal Tatil
2022 Pzt 13 Haz Ulusal Tatil
2023 Pzt 12 Haz Ulusal Tatil
2024 Çar 12 Haz Ulusal Tatil
2025 Per 12 Haz Ulusal Tatil

 

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır