Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Zeytinli Sutüven Şelalesi Trekking Parkuru

Zeytinli, Zeytinli Mahallesi, Edremit/Balıkesir, Türkiye

Özellikler & İmkanlar

Rota Açıklaması

 

Zeytinli – Sutüven Şelalesi Trekking Parkuru

Zeytinli – Beyoba – Sutüven Şelalesi Parkuru ; Kazdağları’nın sahile yakın bölgeleri zeytin, yüksek kesimleri ise çam ağaçlarıyla kuşatılmış bir bölgede seyrediyor. Dağ eteklerinden pınarların fışkırdığı bu coğrafyada, her orman yolu veya patika doğanın derinliklerine açılan bir kapı vazifesi görüyor. Kazdağı Milli Parkı sınırları içinde önereceğimiz bir başka günübirlik yürüyüş rotası da Sutüven Şelalesi parkurudur.

Güzergah

Başlangıç noktamız, adını bölgenin gümüş yapraklı zeytin ağaçlarından alan Zeytinli köyü. Yerleşimin çıkışındaki köprüden sola dönerek 3 kilometrelik toprak yolu yürüyoruz. Rüzgâr, zeytin ve çam ağaçlarının dallarını savurarak uğulduyor. Beyoba köyüne girmeden sola inen toprak yola yöneliyoruz. İki kilometre sonra, 17 metrelik bir yükseklikten düşen Sutüven Şelalesi’nin yanındayız. Köpürerek akan çağlayanın buz gibi suları etrafı beyaza boyuyor. Şelalenin oluşturduğu küçük havuz yaz aylarında yüzmek isteyenler için ideal.

Orman tesisinin bulunduğu ve bir mesire yeri olarak düzenlenen bu alanda küçük bir mola verebilirsiniz. Ardından derenin karşısında kuzeye yönelen patikaya girin. Kazdağı’ndan doğan dere boyunca yürüyüş çok keyifli. Bir kilometre sonra Hasanboğuldu göletine ulaşacaksınız. Sevdiği kıza kavuşabilmek için kavurucu yaz sıcağında sırtındaki tuz çuvalını dağa çıkarmak isteyen genç bir delikanlının yaşadığı trajediden ismini alan gölette, yüzmek için ikinci bir şansa sahipsiniz. Bu noktada “ben yorulmadım, yürümek istiyorum” diyenler, biraz yukarıda yer alan Yeşilgöl’e kadar çıkabilirler.

Dönüş rotamız için şelaleye kadar aynı güzergâhı kullanıyoruz. Sutüven Şelalesi’ne indikten sonra, bu kez geldiğimiz Beyoba yolunu değil, Kızılkeçili köyüne uzanan orman yolunu takip ediyoruz. Köy kahvesinde bir yorgunluk çayı içebilir, bölgenin lezzetli zeytinlerinden satın alabilirsiniz. Kızılkeçili – Edremit arasında düzenli dolmuş seferleri yapılıyor.

Balıkesir Trekking Parkurları

Bu rotalar ilginizi çekebilir

Üzgünüz Sonuç Bulunamadı

Balıkesir Kamp Alanları

Bu rotalar ilginizi çekebilir

Kirazlı Manastırı Kampı Erdek ( Balıkesir)

Yukarıyapıcı, Yukarıyapıcı Mahallesi, Erdek/Balıkesir, Türkiye

Kamp Alanı

Binnur Ünal

7 ay önce

Kamp Alanı

7 ay önce

Küçükova Koyu Erdek (Balıkesir)

İlhan Köyü İç Yolu, 10502 Erdek/Balıkesir, Türkiye

Kamp Alanı

Binnur Ünal

7 ay önce

Kamp Alanı

7 ay önce

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Zeytinli, Zeytinli Mahallesi, Edremit/Balıkesir, Türkiye
  • İlçe: Zeytinli
  • Şehir: Balıkesir
  • Posta Kodu: 10300
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın