Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

Yumurtalık, Adana, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 20 Nisan 2021

Yumurtalık Lagünü Milli Parkın toplam alanı 16.430 hektardır. Yumurtalık Lagünü Ramsar Alanı’nın toplam alanı ise 19.853 ha.’dır. Lagün, Yumurtalık ilçe merkezine 30 km, Karataş ilçe merkezine ise 35 km mesafede.

Yumurtalık Lagünleri, Ceyhan Nehri’nin denize döküldüğü nokta ile Yumurtalık Körfezi arasında kalır.

Bölgedeki diğer lagünlerin aksine, düzensiz kıyı çizgisine sahip olup birçok noktada denizle birleşmektedir. Eski Ceyhan Nehri eski yatağı alanı ikiye böler. Eski nehir yatağının kuzeyinde Çamlık lagünü ile Ömer, Yapı ve Darboğaz adlı göller yer almaktadır.  Bu göllerin derinlikleri 20 ile 60 cm arasında değişir.

Burada neler yapılabilir?

Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık, Yaban Hayatı Gözlemciliği, Kuş Gözlemciliği

Bitki Çeşitliliği

Yapılan çalışmalarda alanda 68 familyaya ait 272 takson tespit edilmiştir.  Pinus brutia (Kızılçam) ile karışık olarak bulunan Pinus halepensis (Halep çamı), ormanları flora açısından alanın en önemli parçasıdır. Türkiye için nadir bir tür olan Halep Çamının burada orman oluşturmasının yanı sıra alan için korumada öncelikli 5 tür bulunmaktadır.

Reklamsız gezinti için

Bu türlerin tamamı orman açıklıklarında varlıklarını sürdürmektedirler. Alanda öne çıkan kumul ekosistemine ait başlıca otsu türler ise; Halopeplis amplexicaulis ,Echinops dumanii, Heliotropium ovalifolium, Pancratimum maritimum, Zygphyllum album, Echinops dumanii, Bromus psammophilus’dur.

Canlılık Çeşitliliği

Türkiye’de yaşayan yaklaşık 120 Odonata (yusufçuk ve kız böceklerinin bulunduğu böcek grubu) türünün 41 tanesi alanda bulunmaktadır. Deniz kıyısı ile kum tepeleri arasında metrekareye 1 yuva düşecek yoğunlukta Callinectes sapidus (Mavi Yengeç) popülasyonu tespit edilmiştir. Ceyhan Deltası’nda 12 familyaya ait 35 memeli türü bulunmaktadır. Bunlar arasında bahçe sivrifaresi, yarasalar, Anadolu sincabı, yabani tavşan, cüce avurtlak, kör fare, kuyruksüren (firavun sıçanı), kurt, porsuk ve susamuru alana önem kazandırır.

Bölgede 75 tür karasal omurgalı bulunmaktadır. Yumurtalık Lagünleri, Anadolu üzerinden geçen kuş göç yolları üzerindeki önemli konaklama, dinlenme ve beslenme alanıdır. Geçmişte Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılan bir çalışmada alanda toplam 252 kuş tür saptanmıştır. Alanda değişik türden binlerce ördek, sakarmeke, flamingo, kılıçgaga, akça cılıbıt ve küçük kumkuşu kışlamaktadır.

Kaynaklara göre geçmişte bazı yıllar Yumurtalık Lagünlerinde kışlayan kuş sayısının 70.000’i aştığı belirtilmektedir. Göç esnasında akpelikanlar, leylekler ve kıyı kuşları oldukça kalabalık gruplar oluştururlar. Geçmiş yıllarda göç dönemlerinde yapılan sayımlara göre yüksek sayıda görülen kuşlar arasında leylek, ak pelikan, flamingo, kaşıkçı, kara karınlı kumkuşu, döğüşkenkuş bulunmaktadır. Alanda üreyen kuşlar Küçük Sumru, Sumru, Bataklık Kırlangıcı, Gülen Sumru’dur.

 

Kaynak: http://yumurtaliklagunu.tabiat.gov.tr


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Nisan 20, 2021 » 3:33 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Adres: Yumurtalık Lagünü Milli Parkı, Kaldırım Bld./Yumurtalık/Adana, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla
Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota