AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

İnsanlık tarihinde çok önemli gelişmelere ev sahipliği yapmış olan Yumuktepe Höyüğü; Mersin kent merkezinde Demirtaş Mahallesi’nde yer almaktadır. Neolitik Çağ’dan günümüze kadar kesintisiz yerleşim görmüştür. Höyükte ilk kazılar 1937 yılında  İngiliz arkeolog  John Garstang ve ekibi tarafından gerçekleştirilmiştir. Günümüzde Dr. Isabella Caneva başkanlığında devam ettirilmektedir.

Yumuktepe Höyüğü Buluntuları

Çok kısa zaman öncesinde parka çevrilen höyük teraslanarak yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile zarar görmüştür. Ayrıca Müftü Deresi’nin taşkınları da kazı alanlarını ve tabakaları yok eden tahribatlara neden olmuştur.

Yapılan çalışmalar 9 bin yıllık Yumuktepe Höyüğünde tarımın varlığını, keçi domuz ve sığır gibi hayvanların beslendiğini göstermektedir. MÖ 4500’lerde, Cilalı Taş devrinde Dünya tarihindeki kaleye benzeyen ilk yapı burada yapılmıştır. Bugün höyüğün kuzey yamaçlarında bu duvar kalıntıları görülebilmektedir.

Kazılarda ele geçen buluntular Mersin Müzesi’nde sergilenmektedir. Neolitik, Kalkolitik ve Ortaçağ dönemlerine tarihlenen eserler arasında, kandiller, taş ağırşaklar, kemik aletler, amphora ve çeşitli kaplar yer alıyor.

Yumuktepe Höyüğü ve Truva Atı

Dünya’da pek çok ilkin yaşandığı 9 bin yıllık geçmişi ile Yumuktepe Höyüğü ve Mersin bir tarafta, diğer tarafta Truva Atı maketi. Mersin? Truva? Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Evet ne alaka? Çevre düzenlemesi yapılırken höyüğün kuzeyine bir  Truva Atı maketi yerleştirilmiş. Sebep? Bilmiyoruz. Üzücü olan ise Yumuktepe Höyüğünden daha fazla ilgi çekmesi. Eğer bu Truva Atının burada olmasının sebebini biliyorsanız yorumlarda buluşalım.

Yumuktepe Höyüğü’ne Nasıl Gidilir?

Yumuktepe Höyüğüne ulaşım kent merkezinde olması sebebi ile çok kolaydır.  Meşot’dan kalkan 28M, 24M, 34M ve Makine İkmal’den kalkan 48M numaralı belediye otobüsleri höyüğün hemen önünden geçmektedir. Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak  gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.

 


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:44 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Demirtaş, Yumuktepe Höyüğü, Soğuksu Caddesi, Toroslar/Mersin, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır