Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Yedigöller Bolu Bisiklet Parkuru (76 km)

Yığılca, Düzce, Türkiye

Rota Açıklaması

 

Yedigöller Bolu Bisiklet Parkuru (76 km)

Yedigöller-Bolu Bisiklet parkuru Doğaseverlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biri olan Yedigöller için ideal bir rotadır. Yedigöller Milli Parkı, heyelan sonucu oluşan yedi gölü ve yoğun bitki örtüsüyle biliniyor. Her mevsim farklı bir güzellik sergileyen milli parka Bolu il merkezi, Yeniçağa-Mengen-Yazıcık veya Düzce ili Yığılca ilçesinden ulaşabilmek mümkün. Son iki güzergâhın yaklaşık 30 kilometrelik bölümünün stabilize olduğunu belirtelim.

Önereceğimiz bisiklet rotası, ormanın yeşil dokusu ve gökyüzünün maviliği eşliğinde keyifli bir yolculuk serüveni sunuyor. Tamamı orman içinden geçen rota, oksijen deposu bir ortamda yol almasının yanı sıra eşsiz manzaralarıyla bisikletçileri heyecanlandıran, Türkiye’nin en güzel parkurlarından biri. Bahar aylarında yeşil, sonbahar mevsiminde ise sarı, yeşil, kahverengi, kızıl başta olmak üzere bir renk cümbüşüne dönüşen bölge, büyüleyici bir güzelliğe sahip.

Rotamız Düzce il merkezine 38 kilometre uzaklıkta bulunan denizden 350 metre yükseklikteki Yığılca ilçesinden başlıyor. Hasanlar Barajı, Saklıkent Şelalesi ile Sarıkaya ve Gökçekaya mağaraları ilçenin doğal güzellikleri arasında öne çıkanlar. Etrafı dağlarla çevrili Yukarı Melendere havzasına konumlanan Yığılca çıkışından hemen sonra ormanlık alana giren güzergâh yavaş yavaş yükselmeye başlıyor.

Dingin bir ortamda bisiklet sürerken sadece yaprakların rüzgârdaki hışırtısı ve lastiklerin yolda çıkardığı cılız ses yankılanacak kulaklarınızda. Yaklaşık 1200 ve 1500 metrelik iki rampa tırmanan bisiklet rotamız, Mengen’den gelen yola katılarak 850 metre irtifadaki Yedigöller Milli Parkı’na ulaşıyor.

Deringöl, Büyükgöl, Nazlıgöl, Seringöl, Kurugöl, Sazlıgöl ve İncegöl’den meydana gelen göller bölgesinde isteyenler uzun bir mola verebilir. Doğanın tadını çıkarmak için rotayı iki günlük etkinlik olarak düşünenler ise milli park alanındaki göllerde kamp yapabilir. Pakurun devamında Kapankaya Seyir Terası’na kadar son rampayı çıkmak durumundasınız. Rota 76 kilometrenin sonunda 737 metre rakımındaki Bolu il merkezinde sona eriyor.

Parkur Güzergahı

Bu rotayı iki günlük etkinliğe dönüştürmek isteyenlere önerimiz 66 kilometrelik Bolu-Mudurnu-Abant Gölü güzergâhını denemeleri. Konaklama için Bolu il merkezindeki tesisleri kullanabilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Yığılca, Düzce, Türkiye
  • İlçe: Yığılca
  • Şehir: Düzce
  • Posta Kodu: 81950
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın