Yapılıin Hermes Tapınağı

Erdemli, Mersin, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Yapılıin Hermes Tapınağı yazımızda Olba bölgesi Hellenistik dönem yapısı olan ve çok az bilinen Yapılıin ya da Yapılıkaya rotası hakkında bilgileri derledik. Tapınak  Mersin ili Erdemli ilçesindedir.

Yapılıin Hermes Tapınağına Ulaşım

Bir Hermes tapınağı olan Yapılıin Kızkalesi’nden Cambazlı’ya doğru giderken doğudaki vadi içerisinde yer alıyor. Adamkayalar sapağını geçtikten yaklaşık 2 kilometre sonra olan yere dair herhangi bir tabela bulunmuyor. Burayı ziyaret etmek tamamen ücretsiz. Helenistik dönem kilisesi doğal bir mağaranın girişinin kesme blok taşlarla örülmesi ile oluşturulmuş. Adını da zaten buradan alıyor. Çevrede dağınık halde çok sayıda kabartma ve lahit görmeniz mümkün. Peki neden Hermes derseniz kent surları dışında kalan herkesin, yolcuların, çobanların koruyucusu olan Hermes hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yakınlarda yer alan Adamkayalar ‘ı da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Şeytan Deresi Kanyonu ve Adam Kayalar” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak  gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:44 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Kızkalesi, Adamkayalar (Men of rock), Erdemli/Mersin, Türkiye
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota