AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

Yanıkhan Ören Yeri,  Mersin, Erdemli ilçesine bağlı bulunan antik bir yerleşim yeridir. Erdemli’ye 18 ve Mersin’e 60 kilometre uzaklıkta bulunan ören yerine asfalt yol ile ulaşım sağlanır. Antik dönemlerdeki ismi hakkında herhangi bir bilgi günümüze ulaşmamıştır. Yanıkhan antik yerleşim yerinde milattan sonra beşinci ve altıncı yüzyıllara ait buluntulara rastlanmaktadır. Bu Bizans yerleşiminin yedinci yüzyıl Arap akınları sonrasında terk edildiği düşünülmektedir.

Yanıkhan Ören Yeri kalıntılarına ilişkin ilk araştırmalar 1959 yılında Profesör Michael Gough tarafından yapılmıştır. Gough yaptığı çalışmalarda 30 kadar tamamen yıkılmış yapıya rastladığını aktarır. Ancak günümüzde bazilikanın apsis ve bazı duvarları ayaktadır. Bazilikanın batısında bir sarnıç yapısı ve doğusunda B kilisesi olarak adlandırılan kilise yapısı kalıntıları yer almaktadır. Kaderine terkedilmiş ören yerine giriş tamamen ücretsizdir. Hemen yakınında tatilcilerin çok sık uğradığı doktorun yeri olarak bilinen lamos kanyonu yer almaktadır.

Mersin’e tatil ya da iş amacıyla gelirseniz güzel bir Lamos Kanyonu yürüyüşü planlayabilir gezinizi Yanıkhan ile bitirebilirsiniz. Lamos kanyonu ve Kayacı Vadisi hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmişseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 13, 2023 » 7:25 pm
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Kösbucağı, Yanıkhan, Erdemli/Mersin, Türkiye
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır