Vezelay Kilisesi

Vézelay, Bourgogne-Franche-Comté, Fransa

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Vezelay Kilisesi

Vezelaylı Madeleine’in 12. yüzyıl manastır kilisesi, Burgonya Romanesk sanatının ve mimarisinin bir şaheseridir. St. Mecdelli Meryem’in kutsal emanetlerinin dinlenme yeri olduğuna inanılan kilise ortaçağdan beri önemli bir hac yeridir. Vezelay tepesi, ortaçağ Hristiyan maneviyatının duadan ve epik şiirden Haçlı Seferleri’ne kadar uzanan bir dışavurum alanı niteliğindedir.

Vezelay Kilisesi  , Vezelay’daki tepede Benedikten bir manastır kilisesi olarak 10. yüzyılda kurulan Vezelay Kilisesi , 11. yüzyılda tövbekar St. Mecdelli Meryem’in kutsal emanetlerini barındırdığı inancı yayılınca tanınır hale gelmiştir.

Sonuçta Vezelay popüler bir hac yeri olmuş, Kuzeybatı İspanya’nın büyük haç yeri Santiago de Compostela’ya giden yollardan birinin üzerinde olduğu için de daha sık ziyaret edilmiştir. Bölgeye gerçekleşen hacı akını kasabanın işine yaramış, 12. Yüzyıl itibariyle kasabanın o dönem için hatırı sayılır bir rakam olan 8000-10000 civarından nüfusu olmuştur.

Vezelay, Hristiyan batıda çok önemli bir mezkez oldu. 1146’da Paskalya Pazarı, II. Haçlı Seferi’nin başlamasını kutlamak için çağrılan topluluğu ağırladı ve St.Bernand, Kral VII. Louis, Kraliçe Eleanor ve tepede toplanan bir yığın soylu piskopos ve halka vaaz verdi. 1190’da Fransa ve İngiltere kralları II. Philippe ve Aslan Yürekli I. Richard, ordularını Vezelay’da birleştirip III. Haçlı Seferi’ne birlikte çıktılar.

1217’de Assisilı Francis, Fransız toprağındaki ilk Fransiskan kurumu kurmak için Vezelay tepesini seçti ve Vezelaylı Madeleine’ye özellikle bağlı Fransa kralı IX. Louis, St. Louis, burayı dört kez ziyaret etti.

Oyma sütun başlıkları ve kemerleriyle kilise, bu parlak tarihin en çarpıcı tanığıdır.  Özellikle orta sahın ile kilise giriş kapısı arasındaki oyma kemer, kapalı dehlizi, Vezelay’a evrensel bir ün kazandırmıştır. Kapı boşluğunun üzerindeki orta alınlık tablasında Havarilerin Misyonu, Haçlı Seferleri’nin önemine dair alegorik bir gönderme vardır. Konunun genişliği ve karmaşıklığı, Batı Romanesk sanatının büyük anıtlarından birini üreten heykeltraşın  yenilikçiliğinden ve tutkusundan kaynaklanır.

*Sahın: Camilerde ve bazilika biçimli kiliselerde mihraba yada apsis’e doğru uzanan ve genellikle birbirlerinden kemeli sütun ve ayaklarla ayrılmış bölümlerden her biri.

St. Magdalene Bazilikası

Vezelay’ın kökeni, efsaneye dönüşen bir şövalyenin hatırasıyla ilişkilidir. MS 860 civarında kendi adını taşıyan epik şiirin kahramanı Girart de Roussillon karısı Berthe ile birlikte Cure’ün kıyısında bir manastır kurdu. Birkaç yıl sonra Normanlar tarafından yerle bir edilen bu Benedikten manastır, yakınlardaki bir tepenin üzerinde, yani şimdi bulunduğu yerde, yeniden inşa edildi.

[sc name=”fransaturlari”]


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:45 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

EK DETAYLAR

  • Unesco Kategorisi: Kültürel Sit Alanı
  • Unesco Kriteri: Yaratıcı insan dehası
  • Unesco Tarihi: 1979
  • Adres: La Basilique de Vézelay, Vézelay, Fransa
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota