Rotaları Karşılaştır

Versailles Sarayı

Versailles Sarayı

Château de Versailles, Versay, Fransa

Açıklama

Versailles Sarayı

Birkaç kuşak en ünlü Fransız mimarlarının, heykeltıraşların, dekoratörlerin ve peyzaj mimarlarının inşa ettiği ve süslediği Versailles Sarayı, dünyadaki en büyük kraliyet saraylarından biriydi ve yüzyıldan fazla bir süre boyunca ideal kraliyet konutu oldu.

İtibarlı saray külliyesi, Trianon’lar ve Versailles Parkı, Fransa krallarının ısmardıkları ve en büyük sanatçılara emanet ettikleri bir buçuk yüzyıllık çalışmalarının sonucudur. Versailles, XIV. Louis’den XVI. Louis’ye kadar 1682 ‘den 1789’a kadar Fransız krallarının baş konutuydu. Eski rejim sırasında mutlak kraliyet iktidarının hem kaynağı hem de simgesi oldu.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Versailles başlangıçta, Paris’in 20 kilometre kadar güneybatısında, XII. Louis’nin kişisel av alanı olarak seçtiği ağaçlık bir bölgede kurulu küçük bir köydü. Kralın 1623’te orada yapılmasını emrettiği  mütevazı tuğla ve taş şato iki katıydı ve bir hendekle çevriliydi.

Ardından genişletme çalışmaları yapıldı. Fakat bu sarayda en büyük izi XIII. Louis’nin oğlu XIV. Louis bıraktı. Kralın mimarı Louis Le Vau ‘nun yönetiminde 1660’larda bir genişletme ve yeni bina programı başladı.

Sarayın iç dekorasyonunu Charles le Brun üstlendi ve saray salonlarında ressam, dekoratör ve zanaatçı ekipleriyle dikkate değer bir freski mermer, ustuka, yaldızlı bronz, kumaş, mobilya ve aksesuar kompleksi yarattı.

1678’den sonra Jules Hardouin Mansart Versailles’i epeyce genişletti ve köklü bir biçimde değiştirdi. Bugün bile “Güneş Kral” XIV. Louis’in hatırasından ayrılamayan homojen ve görkemli, ağırbaşlı ve devasa bir mimariyi başarıyla gerçekleştirdi. Saray bugünkü görüntüsünü bu evrede almıştır.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Sarayın etrafındaki bahçeler, genel inşaatla birlikte gelişmiştir. Bu bahçeler, göz alabildiğine uzanan çiçekliklerle ve alçak çitlerle, küçük akarsular, büyük havuzlar ve çeşmelerle geometrik olarak bölünmüş, açık bir eksenli patika sistemi olan Fransız bahçe tipolojisinin yaratıcısı Andre Le Notre tarafından tasarlanmışlardır.

Orangerie ve Grand Trianon, Jules Hardouin Mansart’ın bir eseridir. Fransız Baroku’nun bir şaheseri olan Kraliyet Şapelinin inşasında da Rubert de Cotte kendisinin yardımcılığını yapmıştır. Versailles’de 18. yüzyıl yaratımları, XV ve XVI. Louis üsluplarının en kusursuz ve en ünlüleri arasındadır.

Fransa'da yer alan rotalar

Bu rotalar ilginizi çekebilir

Vezelay Kilisesi

La Basilique de Vézelay, Vézelay, Fransa

Tarihi Yerler

Kamprota

10 ay önce

Tarihi Yerler

10 ay önce

Chartres Katedrali

Notre-Dame de Chartres Cathedral, Cloître Notre Dame, Chartres, Fransa

Gezilecek Yerler

Kamprota

10 ay önce

Gezilecek Yerler

10 ay önce

Versailles Sarayı

Château de Versailles, Versay, Fransa

Gezilecek Yerler

Kamprota

10 ay önce

Gezilecek Yerler

10 ay önce

Rcn Val De Cantobre

C.e.c.l.a, Vellas, Nant, Fransa

Kamp Alanları

Kamprota

11 ay önce

Kamp Alanları

11 ay önce

Ayrıntılar

Son Güncelleme: 26 Mart 2020 - 5:40

  • Etkinlik Türü: Gezilecek Yerler

Etkinlik Detayları

  • Unesco Kategorisi: Kültürel Sit Alanı
  • Unesco Kriteri: Yaratıcı İnsan Dehası
  • Unesco Tarihi: 1979
  • Adres: Château de Versailles, Versay, Fransa
  • İlçe: Versailles
  • Şehir: Île-de-France
  • Posta Kodu: 78000
  • Ülke: Fransa
Kamprota
Kamprota
05327756488
Facebook Instagram Youtube

Bilgi / Rezervasyon

Uygulama kaynakları korunuyor