Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Vardzia Manastırı

Vardzia, Gürcistan

Rota Açıklaması

Vardzia Manastırı

Günümüzde Unesco Dünya mirasları arasında yer alan Vardzia Manastırı güney Gürcistan’daki bir mağara manastırıdır. Yapısı ve konumu itibariyle Sümela Manastırını andıran, Kura Nehri’nin sol yakasında bulunan Erusheti Dağı’nın eteklerinden kazılmış olan bu manastır, Aspindza’ya otuz kilometre uzaklıktadır.

Gürcistan’ın güneybatısında kalan Akhaltsikhe’nin 12. yüzyılda kurulduğu bilinmektedir. 1578 yılında yapılan Çıldır Meydan Savaşından sonra şehir Osmanlının eline geçmiş ve adı Ahıska olarak değiştirilmiş. 1828 yılındaki Osmanlı-Rus savaşından sonra da şehir Ruslara bırakılarak burada yaşayan müslüman ve ortodokslar şehirden Osmanlı topraklarına göç ettirilmişler.

İstanbul’un Bomonti semtinde bulunan Gürcü Ortadoks Kilisesi bu dönemde kurulmuş. 2. Dünya savaşından sonra da şehirde yaşayan Müslümanların tamamı Türkiye’ye gönderilerek yerlerine Ermeniler yerleştirilmiş.

Nasıl gidilir?

Tiflis’ten | Minibüsler ile Tiflis’ten Akhaltsikhe ve Borjomi için Didube Otobüs Terminali’nden her gün 08.00-19.00 arasında araç  bulunur. Yolculuk 3 ila 4 saat sürer ve fiyatları 6 – 8 laridir.  Geri dönmek için, Akhaltsikhe’den Tiflis’e hareket eden servisler  06:20-19:00 arasında hareket ederler.

Kutaisi’den | Saat 08:20, 09:30-11:30 da araç bulunuyor. Yolculuk 3 ila 4 saat sürüyor ve ücreti 12 lari.

Geri dönmek için, Akhaltsikhe’den Kutaisi’ye servisler saat 10: 40’da, saat 15:00 ve 18:00’da hareket ediyor.

Gürcistan Gezilecek Yerler

Bu rotalar ilginizi çekebilir

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Vardzia, Gürcistan
  • Ülke: Gürcistan

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın