Tubbataha Resifleri Doğa Parkı

Cagayancillo, Mimaropa, Filipinler

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

Tubbataha Resifleri Doğa Parkı

Filipinler’de, Sulu Denizi’nin ortasında bulunan Tubbataha Resifleri Doğa Parkı 1993 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine girmiştir. Tubbataha Resifleri Doğa Parkı 8 kilometrelik bir kanalla ayrılan kuzey Atol ve Güney Atolü olarak adlandırılan iki büyük atolden ve toplam 97.030 hektar alandan oluşan daha küçük Jessie Beazley Resifi’nden oluşmaktadır.

Kuzey Atol 2 km genişliğinde ve 24 metre derinliğinde kumlu bir lagünü saran uzun bir mercanadacığıdır.Deniz tarafinda 100 metre derinliğe ulaşan sarp ve düşey duvarlar oluşan Kuzey adacığı kuşlar ve deniz kaplumbağaları için bir üreme alanıdır. 1-2 kilometre genişliğinde daha küçük bir üçgen resif olan Güney Resifi Kuzey Resifi gibi kumlu bir lagünü sarar. Balık mevsiminde balıkçıların barınakları  dışında kalıcı bir yerleşim olmayan Tubbataha Resifleri Doğa Parkı’nda bugüne 46 kuş türü ve 379 balık türü kaydedilmiştir.

*Atol: Büyük kütleler halindeki mercan resiflerinin (mercanların oluşturduğu koloniler) kalıntılarının uzun yıllar boyunca üst üste birikerek meydana getirdikleri kara parçası; mercan ada.

Resifler tam olarak nerede?

Yukarıdan Harita ikonuna tıklayarak resiflerin tam koordinatlarını öğrenebilirsiniz.

Tubbataha Resiflerine nasıl gidilir?

Kendi kendinize ulaşım sağlayabilmeniz ne yazık ki mümkün değil. Puerto Princesa ‘dan hareket eden Gezi turları veya zevkinize göre dalış turları ile buraya ulaşabilirsiniz. Elbette özel tekne de kiralayabilirsiniz bu size kalmış. Puerto Princesa ile resif parkına ulaşmak teknenin hızına göre 9-10 saatlik bir zaman alıyor.

Manila’dan Puerto Princesa’ya düzenli olarak uçuş hizmeti veren turlar da mevcuttur bu turlar sizi teknelerinin beklediği yere kadar taşırlar. Buraya Manila üzerinden gelecekler için bu yol sizin için en kestirme yoldur.

Çoğu dalış teknesi gündüz orada olabilmek için akşam yemeğinden sonra ayrılıyor . Bu bilgi aklınızda olsun. Sabah ve gündüz saatlerinde parka hareket eden bir tekne bulma şansınız çok düşük.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 13, 2023 » 7:43 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Tubbataha Reefs Natural Park, Cagayancillo, Palawan, Filipinler
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır