Torba Pedasa Konacık Trekking Parkuru

Torba, Muğla, Türkiye
Ücretsiz
Torba Pedasa Konacık Trekking Parkuru
Torba, Muğla, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 5 Temmuz 2020

 

Torba Pedasa Konacık Trekking Parkuru

Torba Pedasa Konacık parkuru , Mandalya Körfezi’nin en güzel koylarından biri olan Torbadan başlayıp, yıllar önce sadece birkaç evin bulunduğu, zeytin ağaçlarıyla kaplı bir bükü takip eder. Bir tatil köyünün inşa edilmesinin ardından ünlenen bu şirin belde, berrak denizi ve huzurlu ortamıyla bir anda herkesin favori mekânı haline geldi. Önereceğim rota, Torba Koyu’ndan başlayan yaklaşık 7 kilometrelik bir yürüyüş etkinliği.

Torba-Gölköy karayolunun birinci kilometresinde bir köprü yer alır. İşte bu köprünün altındaki dere yatağı, parkurumuzun başlangıç noktası olacak. 500 metre kadar ilerledikten sonra, bulunduğunuz dere yatağı iyice darlaşacak. Sıklaşan bitki örtüsünün içerisinde, tropik bir ormanda yürüyormuş duygusuyla ilerleyeceksiniz. Bazı bölümlerde balkonlar yaparak akan derenin yatağında, küçük kaya tırmanışları yapacağız. Yaklaşık üç kilometrelik bu “cangılı” geçmek zorundayız. Rotanın bu en heyecanlı bölümü, vadinin bitiminde çam ağaçları arasındaki bir orman yoluna kavuşuyor. Batıya doğru yönelen orman yolunda bir kilometre kadar ilerledikten sonra, Pedasa Kalesi görüş alanımıza giriyor.

Konacık köyü sınırları içinde 640 metre rakımlı bir tepede yer alan Pedasa antik kenti, muhteşem bir manzaraya sahip. Kolay savunulabilmesi için yüksek bir mevkiye konumlanan bu Leleg şehrinin iki iç kalesi bulunuyor. Doğubatı doğrultusundaki geniş bir bölgeye yayılan sit alanı, yoğun bir maki örtüsü altında. Kent 6. ve 11. yüzyıllarda önemli bir ticaret merkezi konumundaydı. Örenyerinde akropol, tapınak, surlar, yapı kalıntıları ve Leleglere özgü türbe formunda mezarlar görülebilir.

Tarihi kalıntıları gördükten sonra dönüşe geçebiliriz artık. Bu kez hedefimiz batı tarafındaki vadi. Rotamız orman içinde stabilize yola dönüştükten sonra, yaklaşık 4 kilometrenin ardından Konacık köyüne ulaşıyor. Buradan dolmuşlarla Bodrum yerleşimine geri dönebilirsiniz.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 5, 2020 » 2:44 pm

İMKANLAR

  • Adres: Torba, Torba Mahallesi, Bodrum/Muğla, Türkiye
Reklamsız gezinti için

Rezervasyon Planlayın

Rezervasyon kimin adına?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır