Tlos Antik Kenti

Fethiye, Muğla, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 21 Nisan 2022

Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Tlos antik kenti, Muğla’nın Fethiye İlçesindedir. Likya Bölgesindeki antik kent buradaki en eski yerleşimlerden birisidir. Eşen ovasına hakim bir tepede konumlanır. Antik kentteki kalıntılar; Akropol, Kale, Tiyatro, Stadium, Hamam gibi yapılardan oluşur. Bunlar arasında yamaçtaki kayalara oyulmuş mezarlar dikkat çekicidir. Bellerephontes’e ait anıt mezarda Pegasus’un, üç başlı canavar Chimera ile savaşı betimlenmiştir. Tlos’un günümüze ulaşan bir başka önemli yapısı da tiyatrodur. Oldukça sağlam durumdadır. Klaıntılar ağırlıklı olarak Hellenistik dönem ve Roma dönemidir. Ancak kent tarihinin daha eskilere gittiği ele geçen Hitit kaynaklarından anlaşılmaktadır. Hatta bu kayaklar buradan kent ifadesi yerine Tlos Ülkesi olarak bahseder.

Bellerophon ve Pegasus mitolojisine buradan ulaşabilirsiniz.

Tlos Antik Kenti’ne Ulaşım

Tlos şehrine gitmek için önce Fethiye’den Saklıkent vadisine giden dolmuşa binmeniz, ardından ören yerine yaklaşık 4 km yürüyerek ulaşmanız gerekiyor. Araç ile ulaşım için adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Siz de bir şeyler ekleyin

Tlos Antik Kenti rotasını ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki kendi fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Nisan 21, 2022 » 3:18 pm
  • Adres: Yakaköy, Tlos Antık Kenti, Saklıkent Yolu, Fethiye/Muğla, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır