Tarihi Vigan Kenti

Vigan City, Ilocos Region, Filipinler
Unesco

Tarihi Vigan Kenti

Vigan City, Ilocos Region, Filipinler

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 9 Temmuz 2020

Tarihi Vigan Kenti

Tarihi Vigan Kenti 1999 yılında Unesco Dünya Mirası ilan edilen tarihi Vigan Kenti 16.yüzyılda İspanyol Sömürgeciler tarafından kurulmuştur. İspanyolların geleneksel dama tahtası planına uyularak inşa edilen kent bu özelliği ile Asya’ da en iyi korunmuş İspanyol Sömürge Kenti örneklerindendir. Kenti diğer sömürge kentlerinden ayıran en önemli özelliği ise mimarisinde Latin gelenegini güçlü Çin, İlacano ve Filipino etkileriyle harmanlamış olmasıdır. 16 ile 19 yüzyıllar arasında Mestizo ırmağı kentin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Çin ile doğrudan ticaret yapan Vigan, Meksika’ya oradan da Avrupa’ya mal gönderiyordu.

Büyük tekneler deltaya yanaşıyor, iç kesimlere küçük teknelerle alışveriş sağlanıyordu. Vigan Kenti’nin böyle bir ticari konuma sahip olması, İlocano’lar, Filipino’lar, Çinliler, İspanyollar ve 20. yüzyıl itibariyle Kuzey Amerikalılar ile sürekli olarak insan ve kültür alışverişine sebep olmuştur. Kentin toplam alanının neredeyse yarısının tarım arazisi olarak kullanıldığı günümüzde belediye, 9 merkezi semt ve otuz kırsal köyden oluşmaktadır. Tarihi merkezin sınırları iki tarafdan Govantes ve Mestizo ırmakları ile çizilmiştir.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 9, 2020 » 4:37 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Adres: Crisologo, Vigan City, Ilocos Sur, Filipinler

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır

Her şey yolunda mı?

"Tarihi Vigan Kenti" sayfasını terk etmek üzere olduğunu gördük. Umarım yanılıyoruzdur :) Kamprota'yı sizden gelen yorumlarla zenginleştirmeye çalışıyoruz.