AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 15 Mart 2023

Sulu Mağara Kırıkkale iline 27 km mesafede olan Keskin ilçesindedir. Yaklaşık 285 metre uzunluğunda, yarı doğal, yarı yapay bir mağaradır. 115 metrelik bölümü ziyarete açıktır, yüksekliği bir ile dört metre arasında değişmektedir. Doğal olan alan birbirine bağlı olan üç kat ve üç galeriden oluşmaktadır ve pliyosen dönemde oluşmuştur. Mağara sistemi zaman içerisinde eklenen maden işletmeleri ile genişletilmiştir. Birbiri ile bağlantılı olan bu yapay ve doğal mağara sistemi Erken Hristiyanlık dönemlerinde kullanım görmüş geçitler taş duvarlarla kaplanarak birbirine bağlanmıştır. Buradan Erken Hristiyanlık döneminde kurşun çıkarıldığı düşünülür.

Mağara adını tavanında oluşan damlacıklardan almaktadır. Bazı dönemlerde bu suları toplamak için mağara içerisine havuzlar oluşturulmuştur.  Mağara ziyareti toplamda yaklaşık 20 dakikanızı alacaktır. Mağara girişi İmam-ı Âzam Camii yanında yer alan demir kapıdan yapılmaktadır. Ziyarete 2019 yılında açılan mağaraya giriş 2023 yılı itibari ile tamamen ücretsizdir. 

Sonuç olarak, Arzu Bayırı mevkiinde bulunan Sulu mağara, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve mağaraları ile ziyaretçilerin ilgisini çeken bir bölgedir. Tarihi ve doğal güzellikleri keşfetmek için buraya zaman ayırmak isteyebilirsiniz.

Keskin İlçesi Merkezinde Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Kırıkkale merkezden D765 karayolu üzerinden  26,5km mesafede özel araçla 30 dakikada ulaşım sağlanabilir.  Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifini alabilirsiniz.

Sulu Mağara Ziyaret Saatleri nedir?

Sulu Mağara Ziyaret Saatleri 2023 yılı itibari ile;
Açılış Saati: 08.00
Kapanış Saati: 17.00
Her gün açık

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki kendi  fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.

 


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 15, 2023 » 8:12 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Altuntaş, Sulu Mağara Watery Cave, İmamı Azam Sokak, Keskin/Kırıkkale, Türkiye
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır