Son Doong Mağarası (Dağ Nehri Mağarası)

Bố Trạch District, Quang Binh Province, Vietnam

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 5 Temmuz 2020

Son Doong Mağarası (Dağ Nehri Mağarası)

Son Doong Mağarası yerel adıyla Han Son Doong mağarası yine yerel anlamıyla Dağ nehri mağarası anlamına gelmektedir. Vietnam’da Dong Hoi’nin 50 km, Dong Hoi Havalimanı’nın 44 km kuzeyinde ve başkent Hanoi’nin 450 km güneyinde bulunan Quang Binh’deki millî parkın sınırları içerisinde yer alan 200 metre yüksekliği ve 150 metre genişliği ile Dünya’nın bilinen en büyük mağarasıdır.

Mağara 1991 yılında Vietnamlı bir köylü tarafından tesadüfen bulunmuştur. Toplam uzunluğunun 140 km olduğu tahmin ediliyor. Ancak şuana kadar yalnızca 9 km ‘lik bir bölümü keşfedilebilmiş. Bu sebeple Caving (Mağaracılık) sporu ile ilgilenen herkes için Son Doong bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Reklamsız gezinti için

Mağaraya ulaşmak için Ho Chi Minh City otobanının bir noktasında araçtan inip ormanın içinde 10 kilometre yürünmesi gerekiyor. En iyi şartlarla (hava şartları) dahi bu yürüyüş yolu 5-6 saat sürebiliyor.

Son Doong ‘un Göz Bebeği Ca Xai

Mağaralar sistemi olan bu dev mağaranın en gözdesi kuşkusuz Ca Xai adıyla tanımlanan, zeminde yaklaşık 200 metre derinliğinde bir göl yer alan mağaradır.

Son Doong’da Kamp

Mağara sisteminin göl kenarlarında kamp yaygın olarak yapılmaktadır. Özellikle birkaç gün süren kamplı mağara gezilerinde mağara içinde konaklama için burada kamp yapılabilmektedir.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 5, 2020 » 2:24 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Adres: Hang Sơn Đoòng, Thượng Trạch, Bố Trạch District, Kuang Binh, Vietnam
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla
Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota