Şile-Ağva-Karadeniz Ereğlisi Bisiklet Parkuru (206 km)

, , Türkiye

Şile-Ağva-Karadeniz Ereğlisi Bisiklet Parkuru (206 km)

, , Türkiye

AÇIKLAMA

Şile-Ağva-Karadeniz Ereğlisi Bisiklet Parkuru (206 km)

Doğanın sonsuz dinginliği, Karadeniz’in ıssız sahilleri eşliğinde pedal çevireceğiniz hoş bir yolculuk. Rota süresince Şile-Kabakoz-İmrenli-Bozkoca-Şuayipli-Kurfallı-Ağva-Bağırganlı-Kumcağız Koyu-Sarısu Plajı-Kerpe-Kefken-Cebeci-Çamkonak-Babalı-Başoğlu-Camitepe-Denizköy-İhsaniye-Karasu-Yalı-Kocaali-Melenağzı-Karaburun-Paşalar-Kalkın-Akçakoca-Kocaman-Alaplı-Karadeniz Ereğlisi güzergâhını izleyeceksiniz. Kondisyonunuza göre iki veya üç günlük bir etkinlik.

Yaklaşık 40 kilometrelik Şile-Ağva arası bol virajlı ve manzaralı bir etap. Bağırganlı sonrası orman içi toprak yola dönüşen güzergâh, Kocaeli’nin Kerpe ve Kefken tatil beldelerine uğruyor. İlk geceyi konaklama için pek çok otel ve pansiyon bulunan Kerpe veya Kefken’de geçirebilirsiniz. Ertesi gün yola çıktığınızda önce Babalı Plajı’nı hedefleyin. Kumsala eriştikten sonra önünüzü kesen dere yatağını bisikleti omzunuza alarak geçmek durumundasınız. Aksi takdirde Başoğlu’na ulaşmak için Babalı-Arifoğlu köyleri güzergâhını takip ederek fazladan 15 kilometre yapmak zorunda kalacaksınız.

Artık solunuzdak Karadeniz’e paralel uzanan düz bir hatta pedal çeviriyorsunuz. Sakarya ilinin yazlık beldesi olan Karasu ilçesi, rotanın en kalabalık üç yerleşiminden biri. Daha sonra İhsaniye beldesine yaklaştığınızda, bir köprü aracılığıyla uzun yolculuğu sonrası Karadeniz’e dökülen Sakarya Nehri üzerinden geçiliyor. Kocaali yerleşimine varıldığında ise bir süre deniz kenarından ayrılarak, rotanın en önemli rampasına ulaşılıyor. Fındık bahçeleri arasından akıp giden yokuşlar sizi, Karadeniz’in mavi bayraklı plajına sahip Akçakoca’ya ulaştıracak.

Rotanın son bölümünü oluşturan Akçakoca-Karadeniz Ereğlisi etabı, maden taşıyan kamyonların stres yaratan varlıkları nedeniyle bir parça zorluk içeriyor. Ayrıca yolun bozuk olduğunu belirtelim. Yine de sağ tarafınız orman yeşili sol tarafınız ise Karadeniz’in koyu laciverdi eşliğinde 40 kilometrelik son etabı tamamlayabilirsiniz. Demir-çelik fabrikası ve çileğiyle meşhur Karadeniz Ereğlisi’nde Cehennemağzı Mağaraları gezilebilecek mekânların başında geliyor. İlçeden Düzce veya İstanbul’a otobüs seferi bulabilirsiniz.

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Ağustos 4, 2020 » 1:40 pm

Sponsor Reklam

Üye olun, reklamsız gezin
  • Adres Şile, İstanbul, Türkiye
  • Posta Kodu 34980
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

BİLGİ / REZERVASYON

İlanları Görüntüle
Kamprota
  • Kamprota

İlanla ilgili iletişime geç

Sponsor Reklam

Üye olun, reklamsız gezin

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota
wpChatIcon
Kaynaklar korunuyor.