Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Şile-Ağva-Karadeniz Ereğlisi Bisiklet Parkuru (206 km)

Şile, İstanbul, Türkiye

Rota Açıklaması

Şile-Ağva-Karadeniz Ereğlisi Bisiklet Parkuru (206 km)

Doğanın sonsuz dinginliği, Karadeniz’in ıssız sahilleri eşliğinde pedal çevireceğiniz hoş bir yolculuk. Rota süresince Şile-Kabakoz-İmrenli-Bozkoca-Şuayipli-Kurfallı-Ağva-Bağırganlı-Kumcağız Koyu-Sarısu Plajı-Kerpe-Kefken-Cebeci-Çamkonak-Babalı-Başoğlu-Camitepe-Denizköy-İhsaniye-Karasu-Yalı-Kocaali-Melenağzı-Karaburun-Paşalar-Kalkın-Akçakoca-Kocaman-Alaplı-Karadeniz Ereğlisi güzergâhını izleyeceksiniz. Kondisyonunuza göre iki veya üç günlük bir etkinlik.

Yaklaşık 40 kilometrelik Şile-Ağva arası bol virajlı ve manzaralı bir etap. Bağırganlı sonrası orman içi toprak yola dönüşen güzergâh, Kocaeli’nin Kerpe ve Kefken tatil beldelerine uğruyor. İlk geceyi konaklama için pek çok otel ve pansiyon bulunan Kerpe veya Kefken’de geçirebilirsiniz. Ertesi gün yola çıktığınızda önce Babalı Plajı’nı hedefleyin. Kumsala eriştikten sonra önünüzü kesen dere yatağını bisikleti omzunuza alarak geçmek durumundasınız. Aksi takdirde Başoğlu’na ulaşmak için Babalı-Arifoğlu köyleri güzergâhını takip ederek fazladan 15 kilometre yapmak zorunda kalacaksınız.

Artık solunuzdak Karadeniz’e paralel uzanan düz bir hatta pedal çeviriyorsunuz. Sakarya ilinin yazlık beldesi olan Karasu ilçesi, rotanın en kalabalık üç yerleşiminden biri. Daha sonra İhsaniye beldesine yaklaştığınızda, bir köprü aracılığıyla uzun yolculuğu sonrası Karadeniz’e dökülen Sakarya Nehri üzerinden geçiliyor. Kocaali yerleşimine varıldığında ise bir süre deniz kenarından ayrılarak, rotanın en önemli rampasına ulaşılıyor. Fındık bahçeleri arasından akıp giden yokuşlar sizi, Karadeniz’in mavi bayraklı plajına sahip Akçakoca’ya ulaştıracak.

Rotanın son bölümünü oluşturan Akçakoca-Karadeniz Ereğlisi etabı, maden taşıyan kamyonların stres yaratan varlıkları nedeniyle bir parça zorluk içeriyor. Ayrıca yolun bozuk olduğunu belirtelim. Yine de sağ tarafınız orman yeşili sol tarafınız ise Karadeniz’in koyu laciverdi eşliğinde 40 kilometrelik son etabı tamamlayabilirsiniz. Demir-çelik fabrikası ve çileğiyle meşhur Karadeniz Ereğlisi’nde Cehennemağzı Mağaraları gezilebilecek mekânların başında geliyor. İlçeden Düzce veya İstanbul’a otobüs seferi bulabilirsiniz.

Alternatif Bisiklet Parkurları

Bu parkurlarda da pedallamak isteyebilirsiniz

Üzgünüz Sonuç Bulunamadı

Parkur çevresindeki kamp alanları

Buralarda kamp yapmak isteyebilirsiniz

Şile Akçakese Kamp Alanı

Akçakese, Akçakese Mahallesi, Şile/İstanbul, Türkiye

Kamp Alanı

Kamp Alanı

Ağva Kadırga Koyu Kampı

Ağva Merkez, Ağva Merkez Mahallesi, Şile/İstanbul, Türkiye

Kamp Alanı

Kamp Alanı

Esenceli Barajı Kamp Alanı (Ömerli Barajı)

Koçullu Mahallesi, Ömerli Barajı, Çekmeköy/İstanbul, Türkiye

Kamp Alanı

Kamp Alanı

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Şile, İstanbul, Türkiye
  • İlçe: Şile
  • Şehir: İstanbul
  • Posta Kodu: 34980
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın