Setenil de las Bodegas : Beyaz Şehir

Setenil de las Bodegas, Endülüs, ispanya
Gezi Rotası Vizeli

Setenil de las Bodegas : Beyaz Şehir

Setenil de las Bodegas, Endülüs, ispanya

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

İspanya’nın  Cadiz eyaletinde bulunan Setenil de las Bodegas, Ülke’nin güneyindeki  en şaşırtıcı “beyaz şehirlerden” biri.Yaklaşık 82 kilometrekarelik bir alanı kapsayan ve  nüfusu 3 bin olan küçük, tipik bir Endülüs şehridir.

Setenil de las Bodegas  eşsiz coğrafi konumu ile dikkat çekiyor. Çoğu ev kelimenin tam anlamıyla doğal mağaralar genişletilerek inşa edilmiş kayalara ustaca  oyulmuştur.

Rio Trejo nehri geçidi boyunca uzanan Setenil’de  kaya çıkıntıları duvar veya kısmen ev olarak kullanılmış ve etraflarındaki konutlar kayalarla uyum içinde  inşa edilmiş. Bu şekilde, geçidin doğal şekilleri korunmuş, çevresel müdahale en aza indirilmiş.
Setenil’de yürümek hiç bitmeyen bir keşif gibidir. Burada yıkık Mağribi kalesini ve yakındaki Encarnacion kilisesini görebilir; bu kompakt, kayalıklarla çevrili kasabada dar sokakları keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Küçük sokaklarda kayaya oyulmuş kafe, bar ve restoranlar, benzersiz atmosfere sahiptirler.

Tarihi araştırmalar, Cetenil de las Bodegas’ın eski bir yerleşim olduğunu göstermektedir. Şehir MS 1. yüzyılda yapılan ancak 15 günlük bir kuşatmadan sonra girmeyi başardıkları sayısız saldırıya karşı burada yaşayanları korumuş,yerliler zamanla askeri cesaretleriyle anılmaya başlanmış.
Bilim adamları “Setenil” adının etimolojisinin bu askeri olayla ilişkili olduğuna inanıyor. Setenil adı”sonuçsuz yedi kez” anlamına gelen septem nihil’den geliyor. Bu, şehir sakinlerinin hayatta kalmayı başardığı Romalıların başarısız saldırılarının sayısıydı.

“De las Bodegas” adının ikinci kısmı, bu bölgenin hala ünlü olduğu değerli şarap çeşitlerinin bol üretimi sayesinde ortaya çıktı. Burada yetişen zeytin ve badem bahçelerine ek olarak ilk üzüm bağlarının bu alanda Hristiyanlar tarafından ekilmesi dikkat çekicidir.
Geçtiğimiz yüzyıllarda Setenil, et ürünleri, özellikle de domuz etinden yapılan chorizo ​​ve velard sosisleri ile de ün salmıştır. Etin yanı sıra, şehir hamur işleriyle, özellikle kurabiyeyle de tanınır.

Kayalık alan  yerel halkı antik çağlarda korumuş ve günümüzde  korumaya devam ediyor: kışın – rüzgârlardan ve yazın – kavurucu sıcağa karşı. Cuevas del Sol (Güneş Mağaraları) ve Cuevas de la Sombra (Gölgedeki Mağaralar)  olarak ikiye ayrılan Setenil de las Bodegas sokaklarında her zaman insanı rahatsız etmeyen bir hava durumu bulmanız mümkün.

Yürüyüş rotaların birini veya hepsini denemeye ne dersiniz?

Daha önce de belirtildiği gibi, Setenil, Cadiz ilindeki büyüleyici Beyaz Köy Yolu’nun bir parçasıdır . Ancak, bir doğa aşığıysanız, Setenil de las Bodegas’a başka çeşitli rotaların olduğunu bilmekten mutluluk duyacaksınız.

Ruta de los Molinos (Değirmen Rotası)

Setenil’i Alcalá del Valle kasabasına bağlayan 6 km’lik bir rota.  Arroyo de Alcalá boyunca yer alan iki mısır değirmeni rotaya adını vermiş. Bu rota boyunca keyif alacağınız doğal manzaralar, kayalık, sarp uçurumlar ve otantik yapılar bulunmaktadır.

Escarpes del Río Trejo ( Trejo Nehri Scarps Rotası)

Setenil’den Olvera’ya giden, Trejo nehri ve su akışının yarattığı görkemli manzaraları çevreleyen 5 kilometrelik bir rota.

Bandtaros Harabeleri (Haydutlar Rotası)

11 km uzunluğundaki bu rota, Setenil’den Ronda yakınlarındaki Acinipo kalıntılarına uzanır. Haydutların baskın yaptıkları alanı içeren rota boyunca çiftlik hayvanları, Guadalporcún nehri ve Acinipo’nun Roma kalıntılarını görebilirsiniz.

 

[sc name=”ispanyaturlari”]


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:50 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Setenil de las Bodegas, İspanya
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

(4 / 5)
Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır