Serçin Köyü – Bafa Gölü Trekking Rotası

Serçin, Aydın, Türkiye
Ücretsiz
Serçin Köyü – Bafa Gölü Trekking Rotası
Serçin, Aydın, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 5 Temmuz 2020

Serçin Köyü – Bafa Gölü Trekking Rotası

Serçin Köyü – Bafa Gölü rotası üzerinde olan Herakleia antik kentinin denize açılan kapısı olan Bafa Gölü, günümüzde Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla dolarak Ege’yle bağlantısını kesmiş. Bir dönem yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve koruma altına alınan göl, ilginç kaya oluşumları ve tarihi mekânlarıyla ekoturizmin önemli merkezlerinden.

Yaklaşık yedi saatlik bu yürüyüş parkurunun başlangıç noktası, Söke’ye 40 dakikalık mesafedeki Serçin köyü. Bafa Gölü’nün kuzeydoğusuna konumlanan yerleşimden başlayan rotamız, kıyı boyu ilerleyerek antik Herakleia kalıntılarının bulunduğu Kapıkırı köyüne ulaşıyor. Bu etabın sadece 7. kilometresinde bir çeşme olduğunu hatırlatalım.

Serçin’den başlayan yürüyüş, göl manzaralı alçak tepeler arasındaki patikalardan devam ediyor. Bölgenin jeolojik yapısının sergilediği ilginç kaya formları Kapadokya’yı aratmayacak güzellikte. Önce bahar aylarında suların yükselmesiyle Bafa’ya karışan Zobran Gölü’nü geçiyoruz. Küçük gölü ana gölden ayıran uzun kumsal, Fethiye’deki Ölüdeniz lagününe benzeyen bir görüntü yaratıyor. Ardından mavi sularla oynaşan Uyuz, Menet ve Kapıkırı adaları manzarasının eşliğinde, İkizadalar mevkiine geliyoruz. Küçük adanın üzerinde bir kilise bulunuyor. Anakaraya bir kıstakla bağlanan daha büyük adanın üzerinde ise bir kale var. Kıstağın iki yakasında doğal plajlar yer alıyor. Kapıkırı köyüne yaklaştıkça, antik dönemden kalma kalıntılar giderek çoğalıyor. Nihayet, Herakleia harabeleriyle iç içe yaşayan yerleşime varıyoruz.

Basit konaklama olanaklarının bulunduğu Kapıkırı, bir Karia kenti olan Herakleia’ya ev sahipliği yapıyor. 65 gözetleme kulesiyle desteklenmiş 6.5 kilometrelik sur, tarihi mekânın önemi ve büyüklüğü hakkında net bir bilgi veriyor bize. Bir kısmı göl üzerine konumlanan yaklaşık 2 bin 500 kaya mezarının bulunduğu kent, geniş bir alana yayılıyor. Beşparmak (Latmos) Dağı’nın yamaçlarına kurulmuş göl manzaralı örenyerini gezdikten sonra, isteyenler yakındaki Gölyaka köyüne kadar yürüyüşe devam edebilir. Daha sonra Çamiçi beldesi üzerinden Söke’ye geri dönebilirsiniz.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 5, 2020 » 2:51 pm

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Serçin, Serçin Mahallesi, Söke/Aydın, Türkiye
Reklamsız gezinti için

Rezervasyon Planlayın

Rezervasyon kimin adına?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır