AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Bari katedrali olarak da bilinen San Sabino Katedrali, kalıntıları şehre 9. yüzyılda getirilen Canosa Aziz Sabinus’a adanmıştır. Yaklaşık 12. ve 13. yüzyıllara tarihlenen mevcut kilise, Başpiskopos Rainaldo tarafından San Nicola Bazilikasının tarzından esinlenerek, Norman kralı William the Bad tarafından 1156’da yıkılan Bizans katedralinin kalıntıları üzerine inşa edilmiştir.

San Sabino Katedrali Mimarisi

Katedral, Apulian-Romanesk mimarisinin bir örneğidir. Üç kapılı sade cephe tasarımı iki pilaster ile üçe bölünmüştür. Ön cephede  çiçek şeklinde büyük bir pencere yer alır. Pencere çerçevesinde canavarların ve fantastik varlıkların küçük heykelleri apotropeik amaçlı kullanılmıştır. Çan kulesi, 69 metre yüksekliktedir. Kilisenin içinde iki sıra sekiz sütunla ayrılmış üç nef vardır.

 

Yaz gündönümü ayini

Her 21 Haziran‘da Bari Katedrali’nde ayin ritüeli vardır. Akşam 5 civarında güneş ışınları ön cephedeki çiçek şeklindeki pencereden geçer. Aynı şekillere sahip sunağın yanındaki zeminin mermer mozaiğine yansır. Belki bin yıllık olan bu ritüel tesadüfen yeni keşfedilmiştir.

 

Madonna dell’Odegitria

Sunağın yanındaki iki merdiven, daha ünlü Aziz Nikola ile birlikte Madonna dell’Odegitria’yı tasvir eden Bizans tablosunun bulunduğu on sekizinci yüzyıldan kalma bölüme çıkar.

San Sabino Katedrali Ulaşım

Bari‘nin tarihi merkezinde yer alan San Sabino Katedrali’ne ulaşım oldukça kolaydır. Katedral Piazza dell’Odegitria’da, Bari Centrale tren istasyonuna yaklaşık 1,2 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Haritalardan yardım almak isterseniz Basilica Cattedrale Metropolitana di San Sabino olarak aratabilirsiniz.

Tarihi merkeze gelirseniz şehrin simgesi durumunda olan bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz! San Sabino Katedralinin altında neredeyse gizlenmiş bir müze olan Succorpo Müzesi (Museo del Succorpo della Cattedrale) hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmişseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.


360° TUR

Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:44 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: San Sabino, Piazza dell'Odegitria, Bari, Bari ili, İtalya
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır