Saklıkent Milli Parkı

Seydikemer, Muğla, Türkiye
Milli Park
Saklıkent Milli Parkı
Seydikemer, Muğla, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

06 Haziran 1996 tarihli Resmi Gazete ile “Saklıkent Millî Parkı” ilan edilerek korumaya alınan kanyon Muğla’nın Seydikemer ilçesindedir. Kanyon kireçtaşı kütlelerini suyun aşındırması sebebi ile ortaya çıkmış jeomorfolojik bir oluşumdur. AntalyaMuğla arasında doğal sınır görevi gören Eşen Çayı’ndan ayrılan Karaçay bu kanyonun asıl oluşma sebebidir. Uzunluğu 18 km olan kanyonun yüksekliği ise 200 m’dir. Kanyonda en dar yer yaklaşık 2 metre olarak ölçülmüştür.

Saklıkent Adı Nereden Geliyor?

Rivayetlere göre bir çobanın buraya kaçan keçisinin peşinden gitmesiyle keşfettiği kanyon adını içerisindeki mağaralardan almaktadır. Günümüzde bu mağaraların gezilmesi ne yazık ki imkânsızdır.

Saklıkent Kanyonunda Hangi Aktiviteler Var?

Saklıkent Milli Park ziyaretçilerine Rafting, Zipline, Günbatımı turu, Paragliding, Canyoning, Trekking ve Çamur Banyosu gibi çok zengin aktivite seçenekleri sunuyor.

Canyoning ve Trekking

Kanyon boyunca  yürüyüş yapmak muhteşem bir deneyimdir. Su içerisinde yürüyüş 150 metrelik bir platform sonrasında başlıyor. Kanyoning zorluk derecesi düşük seviye ile başlar. Ancak ilerledikçe kanyon daralır ve yürümek zorlaşır. Bu yüzden kanyonu tamamen geçmek için profesyonel malzeme ve ekip ile yola çıkmak gerekmektedir. Su içinden yürümek istemeyenler yürüyüş platformlarını ve seyir teraslarını kullanabilir. Suyun içinden ilerlemeyi tercih edenler kayganlaşan kayalara dikkat etmelidir. Bu yüzden Saklıkent kanyonu ana girişinde eğer yanınızda getirmediyseniz su için yürüyüş ayakkabısı satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz. Ayrıca burada; tuvaletler, otopark, çeşitli satış tezgâhları, turizm işletmeleri ve seyir terası bulunmaktadır.

Rafting

Kanyon içerisinde yürüyüş yapmak istemeyenler için rafting güzel bir alternatif. Buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin çoğunluğu bu seçeneği değerlendiriyorlar. Profosyonel rehberler ile 45 dakikadan 3 saate kadar çeşitli parkur seçenekleri sizi bekliyor.

Çamur banyosu

Saklıkent boyunca ilerlediğinizde sizi şifalı olduğuna inanılan kil banyosu bekliyor. Düşünmeseniz bile kendinizi birden içinde bulacaksınız. Bu yüzden kıyafet, havlu v.s. hazırlıklı olmanızda fayda var.

Ayrıca burada daha farklı aktivite isteyenler için zipline ve bungee jumping alanlarıda bulunmaktadır.

Buraya çok yakın olan Tlos Antik Kenti rotasına göz atmak ister misiniz?

Saklıkent Milli Parkı Fauna ve Florası

Milli Park çok sayıda hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Kanyon içinde yer alan başlıca hayvan türleri; Yaban domuzu, Tavşan, Sincap, Tilki, Sakar porsuk, Kirpi Kaplumbağa, Yılan, Kertenkele, Şahin, Kızıl şahin, Güvencin, Keklik, Baştankara, Ördek, Saka, Arı kuşu, Su çulluğu, ibibik, Ağaçkakan, Tepeli Toygar, Serçe, Karga, Ala kargadır.

Milli park alanında, bulunan ağaç türleri ise; kızılçam, karaçam, sedir, ıhlamur, keçiboynuzu, okaliptüstür.

 Saklıkent Mili Parkına Ulaşım

Antalya ve Muğla ili sınırında yer alan Saklıkent Mili parkı Antalya’ya 50 km, Fethiyeye ise 45 km uzaklıktadır. Fethiye’den Saklıkent’e dolmuşlar her saat başı kalkmaktadır.

Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Saklıkent Milli Parkı Giriş Ücretleri

2021 Yılı İçin Milli Parka Giriş Ücretleri Aşağıdaki Gibidir;

Şahıs:9 TL

İndirimli Şahıs: 4.5 TL

Motorsiklet ve ATV: 5 TL

Otomobil Kamyonet ve Pickup: 10 TL

Minibüs: 15 TL

Midibüs: 15 TL

Otobüs: 20 TL

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak kamp sever gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.

 

Fotoğraf: boattripturkey.com


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 13, 2023 » 6:46 pm

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Kayadibi, Saklıkent Milli Parkı, Seydikemer/Muğla, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

Rezervasyon Planlayın

Rezervasyon kimin adına?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Binnur Ünal
  • Binnur Ünal