AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 9 Temmuz 2020

Sagarmatha Milli Parkı

Büyük dağları, buzulları ve derin vadileri ile olağanüstü bir bölge olan Sagarmatha Milli Parkı 1979 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine adını yazdırmıştır. Parkın hakimi 8848 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek dağı olan Everest dağıdır. Yelpaze şeklinde ve dört tarafı yüksek, jeolojik açıdan genç sayılabilecek dağlarla çevrili olan Park eşsiz kültürleriyle Şerpaların anavatanıdır. Yüzde 69 ‘u 5000 metreden yüksek kıraç araziden oluşan parkın yüzde 28 ‘i otlak ve yaklaşık yüzde 3’ü ormanlık arazidir. Bölgede yalnızca insan faaliyetlerinin sonucu var olan az sayıda memeliye rastlanabilir.Bunun dışında parkta kar leoparı ve küçük panda gibi birkaç ender tür bulunur.

Parkta yaklaşık 2500 nüfusa sahip Şerpalar  muhterem Guru Rimpoche’nin kurduğu Tibet Budizminin Nyingmapa tarikatına mensupturlar.Efsaneye göre muhterem Guru Rimpoche bir gölün ortasında çekirgeden doğmuştur.Parkta bulunan birkaç manastırdan en önemlisi Tengpoche’dir.

Sagarmatha Milli Parkı tam olarak nerede?

Yukarıda fotoğrafların bulunduğu bölümde harita ikonuna tıklayarak Milli Parkın tam koordinatlarına ulaşabilirsiniz.

Nasıl gidilir? Ulaşım nasıl sağlanır?

Doğrudan Sagarmatha Milli Parkı’na ulaşan karayolu ne yazık ki yoktur. En yakın seçenek, Katmandu’dan parka yaklaşık 100 km uzaklıkta yer alan Jiri köyüne giden bir otobüse binerek Jiri ‘ye ulaşmak. Jiri’den sonra yaklaşık 10 günlük kamplı yapılacak bir yürüyüş sizi Sagarmatha’ya götürecek.

Diğer seçenek de, Phaplu köyüne yakın olan Salleri köyüne bir başka otobüsle ulaşmaktır. Salleri’den parka olan yol 5 günlük bir yürüyüşle katedilebiliyor. Her halükarda bu iki yolu da yürüyerek katetmek durumundasınız.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 9, 2020 » 4:36 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler

EK DETAYLAR

  • Unesco Tarihi: 1979
  • Unesco Kriteri: Doğal Sit Alanı
  • Ulaşım: 10+ Gün
  • Adres: Sagarmatha, Nepal

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır

Her şey yolunda mı?

"Sagarmatha Milli Parkı" sayfasını terk etmek üzere olduğunu gördük. Umarım yanılıyoruzdur :) Kamprota'yı sizden gelen yorumlarla zenginleştirmeye çalışıyoruz.