AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

11.yüzyılda Kraliçe Udayamati tarafından eşi Kral Bhimdev Solanki anısına yaptırılan Rani ki Vav Hindistan’ın Gucerat kentindeki Patan kasabasında,Saraswati nehrinin kıyısında bulunmaktadır.

Karmaşık Maru-Gurjara mimari tarzında inşa edilen Rani ki , ters bir tapınak görünümüne sahiptir. Yapı Hint kıtasındaki yer altı su kaynakları ve depolama sistemlerinin farklı bir formu olup basamaklı kuyulardandır. Diğer kuyular gibi, Rani ki de sadece su toplamada kullanılmıyordu; büyük manevi öneme sahipti ve aynı zamanda sosyalleşme için bir yerdi.

Çeşitli seviyelerde dört köşklü ters bir tapınak olarak tasarlanan Rani Ki suyun kutsallığını vurguluyor. Yedinci  seviyeye indiğinizde, 500 asıl heykel ve 1.000 figürinden  oluşan yüksek sanatsal kaliteye sahip heykel örneklerini görebilirsiniz. Heykeller dini, mitolojik ve laik görüntüleri temsil ediyor. Resim ve heykelciklerin ana teması, Vishnu’nun yaklaşık enkarnasyonudur. Su seviyesinde, 1.000 başlı bir yılanın üzerine yaslanmış bir Vishnu heykeli var. Diğer heykeller , özelliği ve pozu çarpıcı derecede güzel olan apsaraları (gök perileri) temsil eder .

Mimari, inşaat ve süslemenin başyapıtı, Patan’daki Rani ki vav, 2014 yılında  UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış.

Nerede?

Burası, Patan kentinde, başkent Ahmedabad’a yaklaşık 77 mil uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık 3 saatlik yolculukla buraya ulaşabilirsiniz. Ahmedabad – Patan arasında birçok tren ve otobüs var.

Ziyaret saatleri:

Tapınak Sabah 8’den akşam 6’ya kadar açık.
Kalabalıktan kaçınmak ve gün ışığının en iyi olduğu zaman ziyaret etmek istiyorsanız Rani ki Vav’ı ziyaret etmek için en iyi zaman açılış saatleridir.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:45 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Mohan Nagar Socity, Patan, Gujarat 384265, Hindistan
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır