AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 9 Temmuz 2020

Priene Antik Kenti , Antik Yunan kültürünün Altın Çağı’ndan bir şehrin mükemmel bir modeli, o zamanki değerleri, ideolojiyi, siyaseti ve kentsel yaşamın pratikliğini ifade eden tutarlı tasarımıdır. Klasik Yunan kentinin en net, en iyi korunan ve en erişilebilir örneğidir ve bu kültürel bağlamda ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Antik kent bize eskilerin yaptığı sokaklarda yürümek, kamu binalarını ve evlerini keşfetmek, şehri bütünüyle anlamak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

İyi inşa edilmiş bir savunma duvarı şehri kuşatır.
Batı caddesi, merkezi drenajı ve sağlam döşemesi ile kentin ana eksenlerinden biridir.

Priene hakkında en çarpıcı olan şey, tüm yapılarının ve bunların şehir sınırları içindeki yerleşimlerinin altında yatan  kentsel tasarımdır.

Sokak altındaki taş oymalı su dağıtıcısı, kil boruyla beslenir ve suyu birkaç başka boruya dağıtır.Sokakların altında, yokuş yukarı su temin eden bir boru sistemi bulunur.

Ziyaretçiler Priene’ye geldiklerinde, ilk önce ana şehir duvarını ve üzerinde yükselen akropolü görürler. Şehir birkaç kuleli ince bir duvarla çevrili ve iki kapı ile girişi sağlanmış durumdadır.
500 sandalyeli meclis odası, eski çağlardan kalma en iyi korunan parlemanto binalarından biridir.

Agora, siyaset ve ticaret:

Düzenli şebeke yapısı  şehir merkezinde, agorada veya pazar yerinde, nadiren kesintiye uğrar. Herhangi bir Yunan şehrinde olduğu gibi agora , Priene’nin ticari ve siyasi merkezi ve  türünün en güzel örneklerinden biridir. Meydandaki büyük sunak, toplu dinsel faaliyetlerin şehir kimliğinin oluşumundaki merkezi rolünü göstermektedir. Aynı alanda bir dizi heykel  ve büstler önemli vatandaşların kentin merkezinde anıldığını ve onurlandırıldığını gösteriyor.

Agoranın kuzeyine bitişik olan ve “Kutsal Stoa ” ile ulaşılan Priene’nin siyasi örgütlenmesini örnekleyen iki yapı bulunmaktadır.Resmi konut ve  muhtemelen Priene’nin ebedi ateşinin bulunduğu büyük bir ocak ve ocağın tanrıçası Hestia’nın tapınağını içeriyordu.Onun yanında bouleuterion ( meclis binası ) yer alıyordu.

Priene’nin ızgara sisteminin ikinci büyük kesintisi, diğer kalbi, agora’nın kuzeybatısındaki büyük bir teras duvarı tarafından desteklenen  Athena’nın tapınağı. Büyük ve süslü bir  sunağı olan tapınak ionik tarzda  inşa edilmiştir. Tapınak yapımına şehir buraya yerleştirildiğinde başlamış olmasına rağmen, maddi sıkıntılar sebebiyle beş yüzyıl sonra tamamlanabilmiş.

Priene’deki tek dini tapınak değil bu değil. Diğer tapınaklar arasında agora yakınında, tarımsal bereket  tanrıçası olan Demeter tapınağı ve Akropolis’in yamaçlarında Zeus’a adanmış küçük bir tapınak var .

Priene’nin dini alışkanlıklarında zaman içinde meydana gelen değişiklikleri, bir Roma dönemi sinagogu ve tiyatronun yakınındaki erken bir Hıristiyan kilisesinin varlığı ile görebiliyoruz.

Ayrıca Priene 6500 kişilik tiyatro iyi korunmuş sahne binasına sahip.

Klasik Yunan kent yaşamının bir diğer tipik özelliği, erkek çocukları için eğitim ve atletik eğitimin sağlandığı merkezlerin gerekliliğidir. Bu nedenle, bu iki amaca hizmet edecek büyük bir spor salonu, kasabanın güney kenarında, büyük stadyumun hemen yanında yer almaktadır.
Priene’nin evleri kabaca benzer büyüklükte ve düzende , taş temeller üzerine  çamur üst yapılardan yapılmıştır.

M.Ö. 140 yıllarında yerleşim bölgesi yangın tarafından tahrip edilmiş ve hiçbir zaman yeniden inşa edilmemiş, bu da zemin seviyelerinin ve içeriklerinin alışılmadık derecede iyi korunmasına yol açmıştı. Bu yüzden özellikle kasabanın batı kısmı keşfedilmeyi hakediyor.

Priene Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Priene Antik Kenti, Aydın’ın Söke ilçesi Güllübahçe Mahallesi sınırları icerisinde bulunuyor. Priene Ören Yeri, Söke’ye 16 km, Aydın’a 64 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araçla ulaşım Söke ilçe merkezi üzerinden sağlanıyor. Toplu ulaşımla gelmek isteyenlerin de yine Söke merkeze gelmeleri, Söke’den Güllübahçe yönüne giden dolmuşları kullanmaları gerekiyor.

Giriş ücretleri

Yaz dönemi 08:00 ile 19:00, Kış Dönemi  08:30 ile 16:30 saatleri arasında ziyarete açık olan antik kente 7 TL ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Bunun dışında müzekart sahipleri bu antik kenti yılda 2 defa ücretsiz gezebilirler.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 9, 2020 » 4:33 pm
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Adres: Güllübahçe, 09230 Söke/Aydın, Türkiye

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır