Pompei , Herculaneum ve Torre Annunziata

Pompei, Campania, İtalya
Unesco

Pompei , Herculaneum ve Torre Annunziata

Pompei, Campania, İtalya

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 9 Temmuz 2020

Pompei , Herculaneum ve Torre Annunziata

İtalya’nın Napoli kenti yakınlarında olan Pompei Herculaneum ve Torre Annunziata  arkeolojik alanları 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiştir. MS 70 da Vezüv’ün patlaması ile küllerin altına gömülen Antik Roma kentleri Pompei ve Herculaneum’un kalıntıları Dünya’da başka hiçbir yerde  benzeri olmayan, geçmişte belli bir döneme ait olan  bir toplumun yaşayışına benzersiz bir pencere sunuyorlar. MS 62’de, Pompei kısmen depremde tahrip oldu  ve yeniden inşası devam ederken, MS 24 Ağustos 79 Vesuvius’un patlaması iki kenti ve zengin villaları kalın bir taş, kül ve lapilli (kalın, camsı) bir tabaka ile kapladı. Öte yandan, Herculaneum bir volkanik çamur seli altında kayboldu. İki gömülü kentin 18. Yüzyılda keşfedilmesinden bu yana, arkeologlar şehirlerin mimari önemine tanıklık eden sayısız harabe ortaya çıkardılar.

Pompeii’de ana meydan Jüpiter, Juno ve Minerva’nın ilahi üçlüsüne adanmış bir tapına ve  Bazilika ile hamamları kapsayan kamu binaları ile çevriliydi.Bunlardan en iyi korunmuş olanlarından bir tanesi Stabian Hamamları’dır.İklimi ve güzel manzarası nedeniyle Pompeii, zengin Romalılar için bir tatil beldesiydi. Pompei bugün  hâlâ sağlam olan kaldırımlı  sokakları sıralayan evleriyle ünlüdür. En eski tür avlulu ev tipi olan evlerden, Cerrah’ın Evinin yanı sıra, çağın mimarisinin istisnai örnekleri olan Faun ve Şeref Aşıkları’nı da  örnek olarak sayabiliriz. Dikkate değer başka bir yapı, adını Dionisas kültürünün kabul ayinlerini gösteren duvar resimlerinden alan Gizemler Evi’dir(Villa Dei Misteri).

Pompeii’nin kendine özgü bir özelliği hemen hemen her yapıda karşımıza çıkan duvar yazılarıdır. Bunun nedeni, volkanik patlama gerçekleştiğinde, Pompeii’nin yakın zamanda  seçimler yapacak olması ve bu nedenle genelde küfürlü kişisel yazıların yanı sıra  hem siyasi hem de cinsel içerikli yazılar ve ideogramlarla duvarları kaplamalarıydı.

Efsaneye göre Herculaneum’u Herkül kurmuştur, ancak gerçekte daha derine  gömülü olduğundan  şehir hakkında çok az şey biliyoruz.Buna rağmen üzerini örten katman sayesinde Herculaneum’da yapılar pompeii’ye göre daha iyi korunmuştur. Hamamlar, Augustus Rahipleri Koleji ve  tiyatro  neredeyse tamamen sağlam bir şekilde bulunuyor. Bunların arasında ayrıca, Bicentenary Evi ve avlu içeren ve dekorasyonu bakımından zengin olan Stags Evi de bulunmaktadır.
Kazı çalışmaları 1748’de Carlo Borbone önderliğinde  başlamış ve o gün insanlar ne yapıyorlarsa o şekilde bulunmuş,eksiksiz restoranlarında masalarda şarap kadehleri ile ihtişamlı bu ticaret kentinde herşey olduğu gibi kalmış.

Pompei’de Ulaşım

İtalya’nın Napoli şehrinin güneyinde yer alan  Pompei Antik Kenti tam olarak Napoli ve Sorrento arasında yer alıyor. Pompei’ye gitmek için en yakın havalimanı Napoli’de ve Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye uçuyor.
Pompei’ye ulaşmak için Napoli ve Sorrento arasındaki Circumvesuviana hattı en doğru tercih. Pompei Scavi istasyonunda inmeniz lazım.

Napoli – Poggiomarino hattı tercih ederseniz de Pompei Santuario’da inmeniz gerekiyor.

Bilet Fiyatları

1 Gün geçerli sadece Pompei kazı alanına giriş ücreti:

Tam Fiyat: 11 Euro

İndirimli Fiyat: 5.50 Euro

Pompei, Herculaneum, Oplontis, Stabiae, Boscoreale’yi kapsayan  ve 3 gün geçerliliği olan biletler ise:

Tam Fiyat: 20 Euro

İndirimli Fiyat: 10 Euro


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 9, 2020 » 4:35 pm
  • Kategori: Tarihi Yerler

EK DETAYLAR

  • Unesco Tarihi: 1997
  • Unesco Kategorisi: Kültürel Sit Alanı
  • Adres: 80045 Pompei, Napoli ili, İtalya

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır