Plitvice Gölleri Ulusal Parkı

, , Hırvatistan

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 5 Temmuz 2020

Plitvice Gölleri Ulusal Parkı

Plitvice Gölleri Ulusal Parkı, olağanüstü güzel bir dizi göl, mağara ve şelaleyi içerir. Mala Kapela dağı ile Pljesevica dağı arasında birbiriyle bağlantılı yaklaşık yirmi göl vardır.

Parkın özellikleri doğal barajlar yaratma sürecinde kalker ve tebeşir taşı üzerinden akıp traverten kaya engelinde biriken sular tarafından binlerce yılda oluşturuldu; bu sular yeri gelince göller, mağaralar ve şelaleler yarattı. Bu jeolojik süreçler halen devam ediyor.

Yükseklik ve toprak farkları, bir bitki çeşitliliğini destekler. Parkın sık ormanları, yabani yaşam bakımından oldukça zengindir ve kahverengi ayıların, kurtların ve birçok kuş türüne ev sahipliği yapar.

Arkeolojik kalıntılar, MÖ 1000 yılında İliryalı bir kabilenin buraya yerleştiğini kanıtlamaktadır.

Göllerin doğal özelliklerini korumak için park 2000 yılında genişletildi ve böylelikle bölgenin su yollarının daha büyük bir bölümünü içine aldı.

Göl sistemi, yukarı ve aşağı göller olarak ikiye ayrılır. Yukarı göller, sık ormanlarla çevrili ve sayısız şelaleyle birbirine bağlantılı dolomit bir vadide bulunurlar. Daha küçük ve daha sığ olan aşağı göller ise kireçtaşı bir ana kaya üzerinde bulunurlar ve seyrek çalılıklarla çevrilidirler.

Reklamsız gezinti için

Parkı gezmek keyfinize göre değişiyor

En az 2 saat ayrılması şart. Ziyaretçilerin parkta 2 ila 8 saat arasında dolaşmalarını sağlayan, çok iyi işaretlenmiş çakıl ve tahta yürüme yolları ile çevrili nefis rotalar var.

Park yollarındaki işaretler, güzergâh çizgilerini ve her birinin diğerine mesafelerini gösteriyor, ancak gerçekte kendi yolunuzu oluşturabiliyor ve istediğiniz gibi uzun veya kısa süre kalabiliyorsunuz.

İşaretler aynı zamanda yanlış bir dönüş yapmanıza ve otobüs ya da feribot seferlerinden birisini kaçırmanıza engel oluyorlar. Park içi ulaşım sistemi çevre dostu yakıtlarla çalışan araçlarla yapılıyor ve önemli yerler arasında ziyaretçileri taşıyorlar.

 

Plitvice Göllerine nasıl gidilir

Hırvatistan Plitvice Milli Parkı, Split ile Zagreb arasındaki eski yol üzerinde yer alıyor. Hırvatistan’daki hemen hemen her şehir ve otel ya turlar düzenliyor ya da ziyaretçileri Plitviceli turlarla birleştiriyor. Hostelde kalıyorsanız resepsiyona nasıl gidebileceğinizi sorduğunuzda yardımcı oluyorlar. Çoğu şehirde hosteller kendi aralarında birleşip servis yapıyor veya hostel deskinde yer alan broşürlerden tur firmalarına ulaşıp sizi hostelden almalarını isteyebilirsiniz.

Zagrep–Plitvice arası 130 km ve özel araçla yol yaklaşık 2 saat sürüyor. Zagreb-Rieka otobanından Karlovac’a dönüyorsunuz. Buradan Split’e giden eski yol ile Plitvice’ye ait işaretleri takip ederek kolayca ulaşabiliyorsunuz (E71).


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 5, 2020 » 3:36 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler

EK DETAYLAR

  • Unesco Kategorisi: Doğal Sit Alanı
  • Unesco Tarihi: 1979
  • Adres: Plitvice Lakes National Park, Plitvička Jezera, Hırvatistan
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla
Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota