Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı

Bố Trạch District, Quang Binh Province, Vietnam

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı

Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı, Vietnam’ın Dong Hoi’nin 50 km, Dong Hoi Havalimanı’nın 44 km kuzeyinde ve başkenti Hanoi’nin 450 km güneyinde bulunan Quang Binh’de yer alır. 2003 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine alınan Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı Asya’nın en eski ana karstik alanıdır. Karst oluşumu Paleozoik çağdan beri yani 400 milyon yıl önceden bu yana evrimleşmektedir. Büyük tektoik değişimlere maruz kalan park Lao Demokratik  Halk Cumhuriyeti sınırına kadar uzanan geniş alana sahiptir.

65 kilometreye yayılan mağara ve yer altı ırmaklarını içerisinde barındıran park epeyce görkemli ve jeomorfik özelliği ile son derece karmaşıktır. Burada 300 mağara ve yapay mağara bulunmaktadır. Bu mağaralardan bilinen bu zamana kadar incelenmiş en ünlü mağarası 44,5 km uzunluğa sahip Phong Nha mağarasıdır. Girişi aynı zamanda bir yer altı ırmağı olduğundan tur tekneleri ile 1500 metre kadar içeri girilebilmektedir. Vom mağarası ve Hang Khe Rhy mağarası diğer geniş mağaralarıdır.

Yüzde 92’si tropikal ormanla kaplı sit alanında bugüne kadar 113 memeli,81 sürüngen ve amfibyum, 302 kuş ve 72 balıktan oluşan toplam 568 omurgalı türü kaydedilmiştir. Aynı zamanda Vietnam’da olan primatların toplam tür sayısının yüzde 45’ini oluşturan 10 tür ve alt tür burada yer alır.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 13, 2023 » 6:56 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Phong Nha - Ke Bang National Park Headquarter, Phong Natural Heritage Area, Sơn Trạch, Bố Trạch District, Kuang Binh, Vietnam
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota