AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 23 Mart 2023

Perge Antik Kenti, Türkiye’nin güneyinde, Antalya ilinin doğusunda Aksu ilçesinde yer alan önemli bir antik kenttir. Antalya’ya yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta yer alan Perge, antik dönemde Pamfilya bölgesinin en önemli şehirlerinden biri olarak bilinmektedir. Şehir, Akdeniz’in doğu sahilinde yer almaktadır ve antik dönemde önemli bir liman kenti olarak hizmet vermiştir.

Perge’nin tarihçesi MÖ 1000’lere kadar uzanmaktadır. Kent, antik dönemde özellikle Roma İmparatorluğu döneminde büyük bir gelişme göstermiştir. Kentte birçok önemli yapı ve anıt inşa edilmiştir. Bunlar arasında Roma Hamamı, Agora, Stadyum, tiyatrolar, su kemerleri, agora gibi yapılar yer almaktadır. Ayrıca kentteki en önemli yapılarından biri de Aspendos Tiyatrosu’na benzer şekilde yapılmış olan iyi korunmuş bir Roma Tiyatrosu’dur.

Perge Antik Kenti, özellikle antik mimari ve tarihi sevenler için ziyaret edilmesi gereken önemli bir turistik mekandır. Kentte yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan tarihi kalıntılar, şehrin antik dönemdeki önemini gözler önüne sermektedir.

Kent, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Kentin yakınındaki Düden Şelalesi ve Karain Mağarası, bölgede gezilecek diğer doğal güzellikler arasındadır.

Perge Antik Kenti Ulaşımı

Perga Antik Kenti, Antalya’ya yakın bir konumda olduğundan kolayca ulaşım sağlanır. Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Antik kent 08:00 ile 17:00 saatleri arasında her gün ziyarete açıktır. Bilgi almak için Tel: 02424262748
Perge Antik Kenti giriş ücreti  2023 ocak ayı itibari ile 100 TL‘dir.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki kendi  fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 23, 2023 » 3:49 pm
  • Fiyat: 100₺
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

Kamp İmkanları
  • Adres: Barbaros Mahallesi, Perge Antik Kenti, Perge Yolu, Aksu/Antalya, Türkiye
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır