AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

Pergamon Antik Kenti içerisinde yer alan Bergama akropolü, Bakırçay ovasına hakim konumda; savunmaya elverişli bir tepede yer alır. Ayrıca halkı besleyecek düzlük alanlar ve su kaynağı buranın seçiminde etkilidir. Akropole özel araç ile ya da teleferikle ulaşım sağlanıyor.  Teleferik fiyatlarının biraz fazla olduğunu söyleyelim. 2022 yılı için kişi başı 100 lira. Ayrıca buraya aracınızı park ettiğinizde park ücretleri için bir tabela görüyorsunuz. Ancak bizden bir şey isteyen olmadı. Akropole aracınız ile çıkacaksanız tepeyi dolanarak çıkıyorsunuz. Yol boyunca Kestel Baraj gölü manzarasın da ayrı bir keyifli.

Pergamon Antik Kenti’nin en tepesi yukarı kent saraylar mahallesidir. Antik dönemde burada Athena  Tapınağı, Zeus sunağı, silah depoları, Attalos’un sarayı, kütüphane, Tiyatro ve Dionysos Tapınağı gibi yapılar yer almaktaydı. Bugün bunlardan yalnızca tiyatro günümüze ulaşmayı başarmıştır. On bin seyirci kapasitesi ile antik çağın en dik tiyatrosudur. Galat zaferi anısına yapılan ve tanrılarla devlerin savaşını konu eden frizleri ile ünlü Zeus Altarı sökülerek Berlin’e taşınmış ve adına müze inşa edilerek burada birleştirilmiştir.

Altarın dışında Tanrılar ve devlerin savaşları betimlenirken iç kısmında ise şehrin efsanevi kurucusu Herakles’in oğlu Telephos‘un hayatından kesitler yer alır. Bugün Pergamon akropolünde yalnızca basamakları kalmıştır. Tepede bir de Roma dönemi İmparator Hadrianus zamanında yapılan Traianus Tapınağı ya da bir diğer adıyla Trayan Tapınağı yer alır. Hadrianus tapınağı ölmeden hemen önce kendisinin yerine onu imparator ilan eden Trajan adına MS 125 yılında  yaptırmıştır.

Orta kentte Hera ve Demeter Kutsal alanları, Asklepios Tapınağı, ve 3 Gymnasion yer alır.

08:30 ile 18:30 saatleri arasında açık olan müzeye giriş  2022 yılı itibari ile 75 TL . Ayrıca Müze kart geçerlidir.

 

Fotoğraf: anatoliatravelservices.com


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 13, 2023 » 7:17 pm
  • Fiyat: 75₺
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Hamzalısüleymaniye, Pergamon Antik Kenti, Bergama/İzmir, Türkiye
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
İşletmenizi Ekleyin
  • İşletmenizi Ekleyin