AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Ngorongoro Krateri

Unesco Kriteri: İnsanlık tarihindeki önemi,  Doğal olaylar ve güzellikler, Yeryüzü tarihinin önemli evreleri, Önemli ekolojik ve biyolojik süreçler, Biyolojik çeşitlilik açısından doğal ortam

Unesco Kategorisi: Doğal Sit Alanı

Unesco Tarihi: 1979

*Bu tarih, bu rotanın Unesco Dünya Mirasları listesine kabul edildiği tarihtir.

 

Büyük ve kusursuz Ngorongoro krateri, dünyanın en büyük durgun, kırıksız ve taşkınsız kalderalarından biridir.

*Kaldera: Volkanik patlama sonucu toprağın çökmesiyle oluşmuş volkanik yerşeklidir. Bazen volkanik kraterlerle karıştırılmaktadır.

Çeşitlilik gösteren yeryüzü şekilleri ve yükseklik farklarından etkilenen iklimi, birbirinden farklı birçok doğal ortamın gelişmesine yol açmıştır.  Dik yamaçlarında fundalıklar ve dağ ormanı kalıntıları, krater tabanında düz çayırlar, göller, bataklıklar ve ağaçlık alanlar bulunur.

Kraterde yaklaşık 25.000 büyük memeli yaşar. Afrika’da memeli yırtıcı hayvan yoğunluğunun en yüksek olduğu bölgedir. Ngorongoro Koruma Alanı, derin bir gölle kaplı Empakaai kraterini ve aktif Oldonyo Lenga volkanını da içine alır. Yakınlardaki Olduvai George’ta yapılan kazılar uzak atalarımızdan biri olan Homo habilis‘in varlığını ortaya çıkarmıştır.

Yine bu bölgede bulunan Laitoli Sit Alanı, 3,6 milyon yıl önceden kalma insana ait ilk ayak izlerinin bulunduğu yerlerden biridir. Leopar ve soyu tükenmekte olan Afrika fili, dağ antilobu, flamingo, Afrika antilobu ve bufalo, krater çanağında yaşayan türler arasındadır.

Ngorongoro kraterinin genişliği ortalama 16-19 kilometre, tabanı 264 kilometrekare’dir ve yüksekliği yer yer 400-610 metreye ulaşır.

Bölge’de Yapılabilecek Aktiviteler

Kraterde tur acentaları tarafından yapılan safarilere katılabilir, terastan gün batımını izleyebilir; kraterin genelini gören fotoğraflar çekebilirsiniz.

Nerede kalınır?

Ngorongoro Serena Safari Lodge veya Neptune Ngorongoro Luxury Lodge hoteli tercih edebilirsiniz. Her iki hotel de Krater’e benzer uzaklıktadır. Her iki hotelden de safari turları bulmak mümkündür. 

Olduvai Gorge Müzesini ziyaret etmeden gezinizi sonlandırmayın

Krater ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar sonucu elde edilen; İnsanlık tarihine ışık tutan, bölgeyi Unesco Dünya Mirasları listesine girmesine sebep olan antropolojik bulguları  mutlaka görmelisiniz. Yardımsever-ilgili müze görevlileri, parçalar ile ilgili sizleri bilgilendirme konusunda yardımcı olacaktır.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:51 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Ngorongoro Crater, Tanzanya
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota