Nemrut Dağı Milli Parkı

Kahta, Adıyaman, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Nemrut Dağı Milli Parkı, Pütürge’nin Büyüköz köyü ile Adıyaman’ın Kâhta ilçesinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için, 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı’nın yamaçlarına yaptırdığı mezar ve anıtsal heykeller Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir.

Antiochos bu toprakların ilk önderlerinden biri olduğu için, elbette onun mezarını bulmak Türkiye için çok büyük anlam taşıyor. Ancak, günümüzün teknolojisine rağmen, bunun gerçekleşme ihtimali neredeyse yok. Çünkü, Antiochos’un mezarını ve muhtemelen servetini sakladığı sanılan höyük, her biri yumruk büyüklüğünde milyonlarca taştan oluşmuş. En ufak müdahalede çığ halinde araştırmacıların üzerine yığılıyor ve geçit vermiyor. Bu durum, aslında Antiochos’un mezarı kadar gizemli bir bilmece: Günümüzden yaklaşık 2 bin yıl önce nasıl bir yöntemle o taşlar bir yığın haline getirilebildi? 2 bin yıl boyunca milyonlarca taş nasıl kaymadan bir ‘blok’ halinde sırrı koruyabildi sorusu ise tam bir merak konusudur.

Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmış olup, 8-10 metre yüksekliktedir. Eski çağlarda Kommagene olarak anılan bölgede I. Mithradates tarafından bağımsız bir krallık kurulmuş; krallık, onun oğlu I. Antiochos (M.Ö. 62-32) döneminde önem kazanmıştır.

M.S. 72 yılında Roma’ya karşı yapılan savaşın kaybedilmesinin ardından krallığın bağımsızlığı sona ermiştir. Nemrut Dağı’nın doruğu yerleşme yeri olmayıp, Antiochos’un tümülüsü ve kutsal alanlardır.

Nasıl Ulaşılır?

Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Siz de bir şeyler ekleyin

Nemrut Dağı Milli Parkı ‘nı ziyaret etmiş veya bu bölgenin yerlisi iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak kamp sever gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine Nemrut Dağı Milli Parkı ‘nda çekilmiş kendi kamp fotoğraflarınızı gönderip, yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:52 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler, Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

Kamp İmkanları
  • Adres: Nemrut Dağı Milli Parkı, Nemrut Dağı Yolu, Kayadibi / Kahta/Adıyaman, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır